Kedinizin Vaktinin Çoğunu Kendisini Yalamaya Ayırmasının 10 Anlamlı Sebebi


Kediler kendilerini yalamak için vücutlarını akıl almaz şekillere sokabiliyorlar. Uyumadıklarında da vakitlerinin çoğunu bu yalama işine ayırıyorlar… Peki kediler neden kendilerini yalar ? Hiç merak ettiniz mi kediniz sırf kendini yalayabilmek için yoga ustalarına bile taş çıkartacak hareketler sergiliyor diye?

1. Temizlenmek

Kediler kendilerini temizlemek için yalanırlar, bu en bilinen sebeptir. Yemeklerden hemen sonra, ya da tüyleri olmaması gereken bir şeye bulaştığında kendilerini yalayarak temizlerler

2. Düşmanlara karşı korunmak

kediler neden kendilerini yalar

Kediler neden kendilerini yalar ? Çünkü doğal ortamlarında yalanarak kendi kokularını muhtemel düşmanlardan gizlerler. Böylelikle bir anlamda kendilerini de gizlemiş olurlar.

3. Kan dolaşımlarını düzenlemek

kediler neden kendilerini yalar

Kedilerin dillerinde bulunan tırnakla benzer yapıda mikro boyuttaki dikenler, kendilerini yalarken kan dolaşımlarını harekete geçirmelerine yardımcı olur.

4. Tüylerini kurutmak

kediler neden kendilerini yalar

Tüyleri ıslandığı zaman, yalayarak suyu yüylerinden uzaklaştırabilirler. Kulağa ters geliyor ama, yine dillerinin dikenli yapısı sayesinde suyu tüylerinin arasından sıyırabiliyorlar.

5. Kediler neden kendilerini yalar sorusunun bir diğer cevabı da sıcak havalarda serinlemek

kediler neden kendilerini yalar

Kediler sıcak havaların kavurucu etkisinden korunmak için de kendilerini yalarlar. Bu sayede nemlenn tüyleri, ıslaklığın buharlaşması ile onlara ihtiyaçları olan serinliği sağlar.

6. Derinin nem dengesini korumak

kediler neden kendilerini yalar

Kediler kendilerini yalayarak hem tüy diplerindeki aşırı yağlanmayı engeller, hem de ihtiyaçları olan nemi derilerinde tutarlar. Bu sayede deri sağlıklarını korumuş olurlar.

7. Isı dengesini korumak

kediler neden kendilerini yalar

Kediler neden kendilerini yalar? Çünkü bunu yaptıkları zaman zaman kan dolaşımlarını düzenledikleri için aslında bir anlamda vücutlarının ısı dengesini de ayarlarlar.

8. Yaraları iyileştirmek

Yaralandıklarında kendilerini iyileştirmek için, yaralı bölgeyi bol bol yalarlar. Bu hem psikolojik olarak onları rahatlatır hem de yaralı bölgeyi temizler. Fakat bu bütün yaralarını yalayarak iyileştirecekler demek değil, bazen tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyarlar.

9. Parazitleri uzaklaştırmak

Tüylerinin arasına doluşan parazitlerden kurtulmak için kendilerini yalarlar. Böylelikle arınmış ve sağlıklı olurlar

10. Kendi vücut kokularını korumak

Kediler yalanarak kendilerine has olan vücut kokularını muhafaza ederler, bu işlem kendilerine ait yaşam alanını belirlemede de önemli bir etkendir

Bonus: Kediler neden birbirlerini ve insan ailelerini yalayarak temizler?

Çünkü yaladıkları kişiye karşı samimi ve sevgi doludurlar ve bunu ona bakım yaparak gösterirler.