Evde Tüylü Bir Dedektif Besleyenler İçin Cevaplıyoruz: Kediler Neden Meraklıdır?


Kediniz neden bir dedektif edası ile evdeki her şeyi keşfetmek istiyor düşündünüz mü? Bir de merak kediyi öldürür diye bir söz vardır. Öldürmese de başına bir şeyler gelmesine sebep olabilir. Sürekli yeni şeyler keşfetmek isteyen ve bir yerleri kurcalayan kedinizin iyiliği için ona zararı dokunabilecek şeyleri yolundan kaldırmanız en iyisi. Evinizi kedi için daha güvenli bir yer haline getirmek için bu içeriğimizdeki tüyolara bir göz atabilirsiniz.

1. Çünkü oldukça zekidirler

Bunu kedi besleyen herkes çözmüştür… Kediler oldukça zeki hayvanlar ve meraklı oluşları da zekalarından ötürü gelen bir özellik. Çünkü ancak zeki ve farkındalığı olan bir canlı çevresini anlamlandırmaya çabalar ve etrafındaki diğer şeylerin neden varolduğunu çözmek ister.

2. Kediler neden meraklıdır sorusunun cevabı onların genlerinde saklı

kediler neden meraklıdır

Bundan uzun zaman önce evcil kedilerin vahşi doğada yaşayan ataları, hayatta kalabilmek ve besin zincirinin tepesinde tutunabilmek için çeşitli içgüdüler geliştirdi. Kedinizin bitmek bilmeyen merakı da bu içgüdülere dayanıyor. Yani kısaca sizin evdeki küçümen yırtıcının da genlerinde var…

3. Avlanma içgüdüleri kedileri meraklı yapan bir diğer sebep

kediler neden meraklı

Doğada kediler potansiyel avlarına ulaşabilmek için çevreyi teftiş eder. Bunun için de etrafı gezinir, koklar, potansiyel avların saklanabilecekleri yerleri gerekirse patileri ile yoklarlar. Evde ise kediniz kendi oyuncaklarını ve diğer küçük nesneleri bu avlanma güdüsünü doyurmak için aynı şekilde kullanır. Mesela bir karton kutu pekala bir farenin saklandığı yer olabilir ya da olmayabilir ama bakmadan bilemez değil mi?

4. Kediler meraklıdır çünkü yaşam alanlarını tanımak ister

kediler neden meraklıdır

Kedi evinizdeki her bir noktayı, her bir eşyayı bilmelidir. Ancak bu şekilde kendini huzurlu hisseder, bildiği ve tanıdığı bir çevrede olmak ister. Bu sebeple her değişikliği yeni gelen her şeye merak duyar.

5. Kediler neden meraklıdır sorusuna bir diğer açıklamayı da onların saklanma içgüdüleri ile yapabiliriz

Kediniz evdeki muhtemel güvenli noktaları bilmek ister. Kendisini tehlikede hissettiğinde gidip saklanabileceği huzurlu bir köşesi olması gereklidir. Fakat temizlik esansında evdeki eşyaların yeri değişebilir, kapılar açılıp kapanabilir… Böylelikle kedinin güvenli noktaları elden gitmiş olur, yeni bir saklanma yeri arama amacı ile sürekli keşfe çıkar ve bir tane bulmak konusunda her zaman iyidir Eminiz ki kediniz ortalarda görünmüyorsa, en olmadık yerden çıkacaktır.

6. Çünkü kediler bölgelerini korumayı sever

Kediniz yaşam alanını tanımaya düşkün olduğu kadar onu korumaya da düşkündür. Bu sebeple olabilecek ve hali hazırda olan değişiklikleri merak eder. Aklı sürekli içgüdüsel olarak kendini korumadadır. Bu yüzden kapalı bir kapının ardında ne olduğunu merak eder. Sonuç olarak kedinin açısından bakıldığında orada kendisine zarar verecek bir şey e olabilir harika bir yemek de… Kedi mutlaka bilmelidir.

7. Kediler meraklıdır çünkü bu onların savunma içgüdülerinin de bir parçasıdır

Kediler vahşi doğada muhtemel düşmanlara karşı kendilerini savunmak için koku bırakarak bölgelerini işaretler, bazen ise kokularını gizleme ihtiyacı duyarlar. Ayrıca yine etraftaki diğer kokuları da bilmek tanımak isterler. Bu da onları sürekli etrafı koklayarak keşfetmeye iter