Kediler Neden Yemek Seçer?


Kediler neden yemek seçer? Kedileri yemek seçme huyundan vazgeçirmek için neden yemek seçtiklerini bilmemiz gerekir. Yemek seçme sebeplerini bildiğimizde kedileri bu huylarından vazgeçirmek çok daha kolaydır.

Minik dostlarımız olan kediler  sempatik yapıları ve sevimli halleri ile hayatımızın vazgeçilmezleri olmuşlardır. Doğdukları andan itibaren özel olarak beslenen ve büyüdüklerinde ise çok geniş bir besin yelpazesi ile beslenen kediler bazı durumlarda yemek seçerler. Yemek seçen kedi dostlarımız beğenmedikleri yemekleri yemedikleri için uzun süreli olarak aç kalıp zayıf düşebilirler. Bu nedenle kediler için yemek seçme huylarının oluşmasını önlemek ve bu huylarından vazgeçirmek çok önemlidir.

Kedilerin yemek seçme sebepleri

kedi mamasi

1. Kediler hasta oldukları dönmelerde tat alma duyuları zayıfladığı için acı, ekşi, tuzlu yiyecekler ağız içinde yaralar oluşturabilir, ağız içi asit oranını artırabilir. Bu durum kedilerin canını yakacağı için acı, ekşi ve tuzlu yiyecekleri yiyemezler. Bu durumda kediler yemek yemeden önce tadına bakar ve canını yakacak tatları yemezler. Hastalıkları boyunca alışkanlık haline getirdikleri bu huy hayatlarının devam ettiği dönemlerde de devam eder.

2. Kedilere yapacağınız aşılar kedilerinizin yemek seçmelerinde en büyük etkenlerdir. Aşılar yapıldıktan sonra kedinizde bir iştahsızlık meydana gelebilir. Bu durumda kediniz yemek yemeyi bırakır. Çok acıktıkları için sadece karınlarını doyuracak miktarda beslenirler. İştahı kapanan kediler sadece hoşlarına giden besinleri yerler.  Bu durum devam ettiği içinde kediler yemek seçmeye başlarlar.

3. Kedinizi beraberinizde seyahate ve tatile götürdüğünüzde klasik besinler ile kedinizi besleyemezsiniz. Otelde veya kaldığınız evde kendiniz için aldığınız yiyecekler ile kedinizi beslersiniz. Kendiniz için aldığınız yiyecekler kedi mamalarında bulunan besin değerlerinin çok üzerinde olduğu için kediniz bu yiyeceklere karşı alışkanlık kazanır. Daha sonra vereceğiniz besinleri yemeyerek yemek seçmeye başlarlar.

4. Kedilerin yemek seçme sebeplerinden biri de psikolojik nedenlerdir. Kedilerde birer canlı oldukları için kedilerin de psikolojileri bozulabilir. Psikolojisi bozulan kediler her yemeği yemez ve her mamadan keyif almazlar. Bu durum sonucunda kedileriniz de yemek seçme huyu meydana gelir.

5. Kediler baharatlı yiyeceklere karşı alerji meydana getirebilir. Alerji oluşturan yiyeceklere karşı kedilerde bir antipati meydana gelir. Kedinize vereceğiniz yemeklerde baharat türleri varsa kedilerinizde yemek seçmeye başlayabilir/

Yemek seçmesi nasıl engellenir?

tatli kedi

1. Kedileriniz hasta oldukları dönemde acı, ekşi ve tuzlu yiyeceklere karşı ağız içi yaraları oluşmaması için  vereceğiniz yiyeceklerin tat oranlarını dengelemeniz gereklidir. Bu sayede kedinizin yemek seçme alışkanlığı kazanmasını önleyebilirsiniz.

2. Kedilerde aşı sonrası oluşacak iştahsızlık nedeni ile yemek yemeyi bırakabilir. Bu durumda yapılması gereken vitamin hapları ve iştah açıcı şuruplar ile kedilerin iştahlarını açmalı ve beslenmesini sağlamalısınız. Bu tedavi ile yemek seçme alışkanlığı oluşmasının önüne geçebilirsiniz.

3. Seyahate veya tatile gittiğinizde kedileri kendi yiyecekleriniz ile beslememeli, kedi maması veya hazır mamalar ile beslemelisiniz. Bu sayede kedilerinizin yemek seçme ve kalorisi yüksek yiyecekler ile beslenmeyi alışkanlık haline getirmesini önlemiş olursunuz.

4. Kedileriniz psikolojik olarak depresyona girebilir. Bu durumda yemek yemeyen bir kedi haline gelmemesi için veteriner hekime giderek psikolojisi bozulan kediniz için beslenmesini sağlayacak ilaçlar almalı ve kedinize vererek iştahsız olmasını önlemelisiniz. Bu tedavi ile yemek seçme alışkanlığını ortadan kaldırmış olursunuz.

5. Baharatlı yiyeceklere karşı alerji oluşturan kediler için yemek seçme alışkanlığı oluşmasını önlemenin yolu yiyeceklerinde baharat olmasını önlemektir. Bu sayede kedilerde alerji oluşmaz. Bir diğer yöntem de kedilerde alerji oluştuğunda alerji ilacı vererek kedilerin  yemek seçme alışkanlıklarını önlemiş olursunuz.