Cevaplıyoruz: Kediler Yıkanır mı?


Kediler yıkanır mı? Kediler yıkanmaktan hoşlanır mı? Bu soruların cevaplarını içeriğimizde bulabilirsiniz. Evcil hayvanlar arasında en çok sahiplenilen hayvanlar kedilerdir. Ama bir o kadar da kediler hakkında yanlış bilinen söylentiler vardır. Bunlardan biri de kedilerin temiz olmaları için sık sık yıkanmaları gerektiğidir. Oysa bu yanlış ve asılsız bir söylentidir.

Kedileri yıkamak, onlar için yapılacak en büyük eziyettir. Hiçbir kedi yıkanmaktan hoşlanmaz. Bunun istisnası yok mu? Elbette var. Anavatanı ülkemiz olan Van kedileri suyu seven bir kedi ırkıdır. Özellikle yazın bölgenin yüksek sıcaklıklarında serinlemek için Van Gölü suyuna girerler. Doğada yaşayan bazı vahşi kedilerin de serinlemek için suya girdikleri biliniyor.

kediler yıkanır mı

Ancak genelde kediler ıslanmayı ve banyo yapmayı sevmezler. Bu nedenle de kedileri yıkamak zorunda kalınırsa, bu oldukça zorlu bir iştir. Ancak bütün canlılar gibi kediler de birgün yıkanmak zorunda kalabilir. Çamura batmış bir kedi o haliyle eve alınamaz.

Önce şunu açıklamak gerekir ki, kediler son derece temiz hayvanlardır. Dillerini kullanarak tüylerini her zaman temizler ve canlı tutarlar. Dillerindeki antiseptik bir madde onları düşünülenden çok daha fazla temiz yapar. Temizliklerine bu kadar önem veren kedilerin sudan neden hoşlanmadıkları anlaşılır gibi değil. Sudan korkmalarının genetik bir özellik olduğu sanılıyor.

kediler yıkanır mı

Ancak bazı özel durumlarda veya bir tedavi amacı ile yıkanmaları gerektiği zaman ne yapılacak? İşte birkaç ipucu:

  • Bir kere böyle bir durum ile karşılaşma ihtimaline karşı kedi sahiplerinin daha ilk andan itibaren kedilerine banyo eğitimi vermeleri bir zorunluluktur.
  • Bu eğitim sırasında kediye zor kullanılmamalı ve sert davranılmamalıdır.
  • Kedi yıkanırken suyun ısısına dikkat edilmelidir. Ne kedinin canı yakılmalı ne de üşütüp hasta etmemelidir.
  • Kediler için üretilen özel banyo şampuanları kullanılmalıdır. Bu şampuanlar özellikle pH derecesi bakımından kedinin cildini koruyucu özelliktedir.
  • Yıkanma sonrasında tüyleri ıslak bırakılmamalıdır. Bu durum cilt problemlerine yol açabilir.

Bu eğitimler başarılı olursa, kediler suya alışabilir hatta suyla oynamak ve yıkanmak isteyebilirler. Yıkanmaları zorunlu olmadığı için ayda bir kere bu şekilde kedileri yıkamak eğlenceli olabilir.

kediler yıkanır mı

Kısaca kedileri yıkamak, temizlik bakımından gerkeli değildir. Kedilerin temizlenirken kullandıkları salyaları, hiçbir temizlik maddesi veya sabun kadar etkili değildir. Kediler saatlerce tüylerini yalar ve çok daha steril hale getirir.

Kediler banyo yaptığı zaman kendi vücut kokuları kaybolur. Bu ise onlarda depresyon yaratabilir. Petsoplardan alınan kedi şampuanları sadece gerekli durumlar içindir. Örneğin kedinin tüylerine bulaşan bazı kimyasal maddeleri temizlemek için kullanılmalıdır.

Sonuç olarak kediler yıkandıkları için ölmezler ama yıkanmasa da olur.