Kedilerde Ağız (Stomatit) İltihabı Belirtileri ve Tedavisi


Kedilerde ağız iltihabı (Stomatit) nedir ve kediniz risk altında olabilir mi? Kedilerdeki ağız iltihabı, kedinizin dişlerinin bir kısmını (veya hepsini) kaybetmesi anlamına gelebilir. Peki ağız iltihabı nedir ve kedinizde bu hastalık ilerleyen zamanlarda ortaya çıkabilir mi?

Kedigillerde kronik gingivostomatitis (çoğunlukla kedigiller ağız iltihabı veya kedi ağız iltihabı diye adlandırılır) dişlerin şiddetli iltihaplanmasına, dişlerin etrafında ağrılı ağız lezyonlarına, dilin, dudakların ve hatta ağzın çatlamasına neden olan zayıflatıcı bir durumdur.

Kedilerde Ağız İltihabı Neden Olur?

Kedilerdeki ağız iltihabının nedeni bilinmemekle birlikte, veteriner hekimler genel olarak bu iltihabın doğuştan gelen bir bağışıklıkla ilgili sorun olduğuna katılırlar. Bu, dişlerdeki plakalara kedinin bağışıklık sisteminin uygun olmayan şekilde müdahale etmesi anlamına geliyor. Bazı veteriner hekimler, diş hastalıklarının kedilerde ağız iltihabına yol açtığına inanıyor.

Kedi Ağız İltihabının Belirtileri Nelerdir?

Colorado’ daki Gentle Touch Hayvan Hastanesi’ nin sahibi Missy Tasky konu ile ilgili şu açıklamayı yaptı: “Bu rahatsızlık; aşırı salya akması, iştahsızlık, ağızdan gelen kanlı akıntı, ağızda çatlamış diş etleri veya iltihaplanma, ağza dokunulduğunda ağrı belirtileri içerir.” Aynı zamanda belirtilerde ağız tırmalama, kötü ağız kokusu, kendini temizlemeyi bırakma da olabilir. Bir çok kedi yemek yemeyi tamamen bırakıyor çünkü acı çok şiddetli oluyor ve sonuç olarak kilo kaybı yaşanıyor.

Nasıl Tedavi Edilir?

Kedilerde ağız iltihabı çok yetersiz anlaşıldığından, veteriner hekimler etkili bir tedaviye girmemişlerdir. Dr. Tasky tedavi konusunda şu yorumu yapıyor: “Küçük vakalarda uygun olan bir evde ve hastanede olmak üzere diş bakımı ile tedavi edilebilir. Ancak bazı kedilerde ağza cerrahi müdahale de gerekebilir. Bu genetik bir problem olabilir ve en iyi müdahale olsa bile tıbbi olarak yönetilmesi zor olabilir.”

Hafif ağız iltihabı vakaları için profesyonel diş temizliği, sık diş fırçalama (plakalardan arınması için) ve veterinerlerdeki anti-plaka ürünleri yardımcı olabilir.

Ağız İltihabı ve Kedinizin Dişlerinin Çekilmesi

Tıbbi tedavi yardımcı olmuyorsa daha radikal bir karar alınması gerekebilir: dişlerinin çekilmesi. Eğer iltihaplanma birkaç dişin etrafındaysa veteriner hekim onayı ile sadece bu dişler çekilebilir. Fakat iltihap yaygınsa çoğu zaman dişlerin hepsi çekilmesi önerilir. Bu kulağa çok ağır geliyor olabilir fakat düşündüğünüzde en mantıklısının bu olduğunu göreceksiniz. İltihapla birlikte vücut, ağızdaki plakalara karşı bağışıklık sistemi geliştiriyor. Dolayısı ile diş yoksa plaka da yok. Birçok kedi, dişleri tamamen çekildikten sonra ağrı ve iltihap konusunda çözüme kavuşur. Yemek yemeye başlarlar ve tüm yaşamsal faaliyetlerine acısız devam ederler. Dişsizlik tüm bu acıyı atmaya değer. Böyle bir durum ile karşı karşıya geldiğiniz zaman mutlaka veteriner hekiminize danışın.

Kaynak