Cevaplıyoruz: Kedilerde Ağız Sağlığı ve Diş Bakımı


Kedilerde ağız sağlığı ve diş bakımı önemsenmesi gereken bir konudur. İnsanlarda olduğu gibi kedilerde de dişler, birçok rahatsızlığın nedeni olabilir. Oysa kedi sahiplerinin en fazla ihmal ettiği konu kedilerde diş sağlığı ve bakımıdır.
Bu konuda yakın zamanda yapılan bir araştırma sonuçları bu gerçeği şu ortaya koyuyor:

  • Kedi sahiplerinin sadece yüzde 12’si kedilerin dişlerini hergün fırçalıyor.
  • Büyük bir kısmı bu işi haftada bir veya iki kere yapıyor.
  • Kedi sahiplerinin yüzde 30’undan fazlası hiç kedilerin dişlerini fırçalamamış.

Bütün veterinerler, kedilerin hergün dişlerinin fırçalanmasını ve bunun ağız temizliği için etkili olduğunu ifade eder. Üstelik yetişkin bir kedinin dişlerini firçalamak zor bir iş de değildir.

Kedilerde Diş sağlığı

Kediler genelde kuru veya yaş mamalar ile beslenirler. Bunlar onların gıda ihtiyacını karşılar ama dişlerde tartar ve plaka oluşumu ile mücadele edemezler. Doğada yaşayan hayvanlar, buldukları et ve kemikleri dişleri ile parçalarken, büyük bir oranda dişlerde taş oluşumuna da engel olmaktadır. Ancak evlerde beslenen kedilerde bu imkan yoktur.

Kedilerde Diş sağlığı

Bu konuda etkili olabilecek tek beslenme şekli çiğ et diyetidir. Ancak bunun da ne derece etkili olduğu konusunda kesin bir araştırma sonucu yoktur.

Eğer kedilerin dişleri düzenli olarak fırçalanmayacak olursa, dişlerin üzeri ince bir film tabakası ile kaplanır. Diş plakası denen bu oluşumda, bir takım gıda artıkları, salya proteinleri ve daha kötüsü bakteriler bulunur. Bu plaka oluşurken başta yumuşaktır ve dişler fırçalandığı zaman kaybolabilir. Ancak düzenli fırçalama yapılmazsa bu tabaka sertleşir, kalınlaşır ve dişlere yapışarak tartara dönüşür. Dişlerde tartar, yani diş taşı oluşmuşsa, artık kediyi bir veterinere götürmek gerekir. Ancak bir veteriner bu taşları temizleyebilir.

Düzenli diş fırçalama ağız sağlığı bakımından en önemli faktördür. Diş taşı oluşumunun önüne geçildiği gibi, ağızda bakteri oluşması ve diş eti rahatsızlıkları da bu yolla önlenmiş olur.

Kedilerde ağız sağlığı konusunda dikkat edilmesi gereken noktalar şunlardır:

  • Diş fırçalama için sadece kediler özgü üretilmiş diş macunları kullanılmalıdır. İnsanların kullandığı diş macunları kedilerin diş etlerine zarar verebilir ve toksik etki yapabilir.
  • Aynı şekilde sadece kediler için üretilmiş diş fırçaları kullanılmalıdır.
  • Veterinerden onay almadan diş fırçalama işine başlanmamalıdır. Tam bir ağız sağlığı için, diş eti iltihabı ve başka diş hastalıklarının olup olmadığı önceden kontrol edilmelidir.
  • Kedinin dişleri sağlıklı olsa da fırçalama sırasında kanama olabilir. Veteriner kontrolü bu açıdan da gereklidir.
  • Yavru kedilerde de ağız sağlığı bakımından bir takım rahatsızlıklar olabilir. Bu yüzden ağız ve diş sağlığı kontrolleri ihmal edilmemelidir.
  • Diş fırçalamaya kedi daha yavruyken başlanmalıdır.
  • Fırçalama işlemine girişmeden önce parmakla diş etlerine ve dişlere masaj yapılmalı, kedi buna alıştıktan sonra diş fırçasına geçilmelidir.