Cevaplıyoruz: “Kedim Neden Asabi?”


Aynı evi paylaştığınız kedilerinizin bazı olumsuz tavırları ve davranışları olabilir. Böyle durumlarda sevimli dostlarınızı cezalandırmak veya çeşitli zararları vermek yerine, nedenlerini anlamanız ve bunu çözüme ulaştırmanız gerekmektedir. Kedilerde agresiflik ve saldırganlık üzerine bazı detayları sizlere bu yazımızda aktarmak istiyoruz. Nedenlerini ve nasıl normale dönebileceğine dair fikirleri de bu yazımızdan alabileceksiniz.

1. Kedilerde Agresiflik ve Saldırganlık durumu nasıl ortaya çıkar?

Kalıcı veya geçici olarak bu sorunları yaşayabilir ve sizlere de hissettirebilir. Örneğin evdeki diğer insanlara karşı ya da başka hayvanlarla aynı ortamda olduklarında bu davranışları sergileyebilirler. Korktuklarında, saldırmak istediklerinde, korumacı davrandıklarında ya da oyun oynarken sergileyebilecekleri davranışlardan birisi olarak agresiflik-saldırganlık görülebilir.

2. Kedilerde Agresiflik ve Saldırganlık normal midir?

Bazı boyutlara kadar normal kabul edilen ve doğaları gereği sahip olduğu iç güdülerden kaynaklandığını düşündüren davranışları sergileyebilirler. Atlamaları, hareketli oyunlar içerisinde saldırgan olmaları, eşyaları keşfetmek için atlamaları veya avcılık iç güdüleri gereği kedilerde agresiflik-saldırganlık normal olarak kabul edilebilir.

3. Kedilerde Agresiflik ve Saldırganlık için ne yapılmalıdır?

Ancak yukarıdaki durumlarda çok aşırı tepkileri olduğunda ve artık insanlara zarar verecek konuma geldiklerinde, normalin dışına çıkmakta oldukları görülmektedir. İşte böyle bir durumda da hemen uzman bir veterinere kontrollerini yaptırmanız ve gerekli tedavi yöntemlerini keşfetmeniz gerekmektedir. Bunun için öncelikle neden kaynaklandığını ve bunun hangi çeşitte olduğunu da sizlere aktaracaklardır.

4. Kedilerde Agresiflik ve Saldırganlık çeşitleri nelerdir?

  1. Korku ve savunmacı : Geri doğru yatık duruyorsa veya taşıma kutusunda en dibe yerleşmişse, bu durumda korkudan veya savunmacı tavra girdiğinden bu davranışı sergileyebilir. Özellikle veteriner doktora götürdüğünüzde bu davranışları görebilirsiniz.
  2. Ev içerisinde ya da dışarısında bulunan diğer kedilere karşı saldırganlık gösterebilir.
  3. En sık rastlanan saldırganlık tipi ise kendi bölgesini, dişileri veya yemeklerini koruma amaçlı olacaktır. Çiftleşme dönemlerinde çok daha fazla görülmektedir.
  4. Yarı oyun, yarı kavga şeklinde eğlendiklerini düşündüren davranışları bulunabilir.
  5. Avcılık amacıyla iç güdüleri ile hareket ettiklerini gösteren saldırganlıkları olabilir.
  6. Çiftleşmeden ötürü görülen hareketler varsa, bu durumda hemen uzman bir veterinere girmeniz gerekecektir. Bu durumda çözümü kedilerinizi kısırlaştırma ile bulacaklardır.

5. Kedilerde Agresiflik-Saldırganlık nasıl tedavi edilir?

Köpeklere göre çok daha kolay bir şekilde tedavi edilen kedilerde agresiflik-saldırganlık için bazı ilaçlar kullanılabilir. Bunun dışında kısırlaştırma yöntemleri de bulunmaktadır. Veteriner hekimlerin kontrolünde davranışlarını nasıl değiştirebileceğinize dair bilgileri alabilirsiniz. Tüm bu konularda başarılı adımları atmanız neticesinde bu durumun tedavisini profesyonel olarak uygulamaya başlayabilirsiniz.