Öğrenelim: Kedilerde Artrit Hastalığı ve Tedavisi


Kedilerde Artrit hastalığı aşağıda sayılan belirtileri gösterir. Eğer bu belirtiler varsa vakit geçirmeden ve geç olmadan kediyi bir veterinere götürmek gerekir.

Yaşlanan kedilerin en büyük sağlık problemi artrittir. Bir tür eklem hastalığı olan artrit, yaşlı kedilerde çok fazla görülür. Ağrıları çok olan ve kedilerin yaşamını kötü etkileyen bir hastalıktır. Ve ne yazık ki bu eklem hastalığı, tedavi edilememektedir. Sadece erken teşhis edilirse ve doğru bir tedavi yöntemi uygulanırsa hastalığın ilerlemesi durdurulabilir. Diğer yandan kedinin ağrıları bir miktar azaltılabilir.

Kedilerde Artrit

Hastalığın belirtileri şunlardır:

  • Kedinin sürekli yatma ihtiyacı duyması
  • Hareketlerinin yavaşlaması ve hareket etmekte isteksiz davranması
  • Koltuğa veya kanepere çıkarken zorlanmaya başlaması
  • Basamak çıkarken zorlanması veyahiç merdiven çıkamaması
  • Atlama ve zıplama hareketlerini yapamaması
  • Tuvaletini, alışık olduğu kum kabının dışına yapmaya başlaması

Artrit, veterinerlikte eklem yangısı olarak tanımlanmaktadır. Yukarıda sayılan belirtilen genelde bu hatalığın ilerlemiş aşamalarında görülür. Yoksa artrit hastalığı il başladığı zaman kolay anlaşılmaz.

Artrit genelde yaşa bağlı olarak ortaya çıksa da kedilerin hareketli eklemlerinde zorlama, yıpranma, kemik kırılması, bağ dokusunun yırtılması ve enfeksiyon gibi nedenlerle de ortaya çıkabilir.

Aşağıda kısa başlıklarla bu eklem hastalığı nedenleri sayılmıştır:

  • Genetik: Bazı kedi ırkları genetik olarak bu risk altındadır.
  • Travma ve yaralanmalar: Kedinin bir kaza geçirmesi, eklemlerinin ezilmesi, kemiklerinin kırılması veya çıkması eklemlerin deformasyonuna neden olabilir.
  • Obezite: Kesin bir kanıt olmasa da aşırı kilolu olmanın artrite neden olabileceği sanılıyor.
  • Akromegali: Yaşlı kedilerin hipofizinde oluşan bir tümörün fazla büyüme hormonu salgılaması durumudur. Bu rahatsızlık şeker hastalığı ve eklem rahatsızlıklarına yol açar.

Kısaca artrit teşhisi konulan kediler, hareket edemez duruma gelmiş, kumlarına erişmekte güçlük çeken, canları oyun oynamak istemeyen, yaramazlık dahi yapamaz duruma gelmiş kedilerdir. Bu hastalık yüzünden eklemlerdeki kıkırdaklarda iltihaplanmalar oluşmuş ve kıkırdak artık işlevini yapamaz duruma gelmiştir.

Kedilerde Artrit

Artrit hastalığına düşen kedilerin hareket etmeleri büyük acı verir.

Yukarıda da açıklandığı gibi maalesef artrit tedavisi, kedilerde bu hastalığı ortadan kaldırmamakta, yalnızca kedinin ağrılarını azaltmakta ve hastalığın daha fazla ilerlemesine engel olmaktadır. Bu noktada veterinerin doğru teşhis etmesi ve doğru tedavi yöntemini uygulaması önemlidir.

Kedilerde Artrit

Son zamanlarda eklem hareketlerini rahatlatmaya yönelik olmak üzere eklem sıvısını arttıran bir takım ilaçlar kullanılmaktadır. Bu ilaçlar kesin çözüm olmasa da kısmi iyileşmeler sağlıyor.
Günümüzde insanlarda olduğu gibi evcil hayvanlarda da obezite artıyor. Unutmamalıdır ki fazla kilolar artrit hastalığına zemin hazırlayan faktörlerden biridir.