Kedilerde Egzama Belirtisi ve Tedavisi


Kedilerden insanlara bulaşmayan sağlık problemlerinden birisi olarak egzama görülmektedir. Bunun temel nedeni alerjik durumlar olarak aktarılmaktadır. Çünkü proteinlere karşı hassas olduklarında, solunumdan ya da doğrudan temastan dolayı vücutlarına girmesiyle birlikte egzama rahatsızlığı yaşanmaktadır. Bunun aynı zamanda beslenme ile de ilgisi vardır ve daha farklı nedenleri de bulunmaktadır.

Kedilerde Egzama nedenleri nelerdir?

Beslenmesinde tavuk etlerini veya tavuklu mamaları sık sık vermeniz neticesinde ve aşırı protein aldığında kedilerde egzama oluşabilmektedir. Bunun dışında pire veya uyuz rahatsızlıklarını yaşadıklarında, kimyasal ilaçlara veya güneşe fazla maruz kaldıklarında ve tasmalardan dolayı kirlerin birikmesi durumlarında egzamalar oluşmaktadır.

Kedilerde Egzama belirtileri nelerdir?

Kedinizin sürekli olarak kaşınması veya sürtünmesi, cildinin kızarması ya da kepeklenmesi de egzama belirtisi olacaktır. Bunun dışında kabuklanması, renk değiştirmesi, yalanması ve çiğnemeden dolayı tüy kaybetmesi de bunun belirtileridir. Eğer normal olmayan kokuları alıyorsanız, enfeksiyondan şüpheleniyorsanız ve cildinde isilikler oluşmuşsa, bu durumda hiç vakit kaybetmeden veteriner hekime muayene ettirmeli ve egzama teşhisi konması halinde hemen tedavisine başlamalısınız.

Kedilerde egzama tedavisi nasıldır?

Küçük sevimli dostlarınızın zor durumda kalmasına neden olan egzama ile baş etmelerinde destek olabilirsiniz. Bunun için ilk olarak profesyonel anlamda bir desteği almalı ve sizler de yardımcı olmak amacıyla ilk adımları atmalısınız. Evet, veteriner hekimlerden bahsediyoruz ve mutlaka kendi başınıza tedavi yapmamanız gerektiğine değiniyoruz. Böylece sizler de hem sokakta yaşayan kedilerin sağlık problemleriyle baş etmelerini sağlarken, hem de evcil hayvanlarınız için aynı hassasiyeti gösterebilirsiniz. Çünkü dışarıda yaşamakta olan kedilerde bu tehlikeler daha yüksektir ve bunun için de belediyeden destek almak gerekmektedir.

  • İlaçla tedavi:

İlk olarak bazı tahlilleri yaptıktan sonra, egzama olduğunu anlayan doktorların tedavi yöntemlerini takip etmeniz gerekmektedir. Çünkü minik kediciklerinizin daha fazla zarar görmemesi için hemen merhemle tedavi uygulamasına başlayacaktır. Bölgenin kurutulması için toz içerikli ilaçların da kullanılmasına olanak verecektir. Böylelikle bir süre kontrol altında tutarak, sonrasında ise duruma göre hareket edecektir. Eğer bu ilaçlara rağmen düzelmiyorsa, bu durumda kortizon kullanımına başvuracaktır.

  • Günlük yaşamda nelere dikkat edilir?

Ancak günlük yaşamında bazı alışkanlıklarını değiştirerek de kedilerinizde egzama tedavisine destek olabilirsiniz. Bunlardan birisi de takacağınız yakalıklar sayesinde egzamalı bölgeleri yalamasını engellemektir. Diğer bir faktör ise doktor kontrolündeki diyete uymasını sağlayarak, yememesi gereken besinlerden uzak tutmaktır. Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi tavuk içerikli ve ağır protein içerikli beslenmelerden uzak durması bu süreçte çok daha faydalı olacaktır.