Öğrenelim: Kedilerde Gebelik


Belli bir ırktan gelen kediler bir defada en fazla dört yavru doğurur. Ancak kırma kediler, sokak kedileri ve tekirler bir defada altıya kadar yavru doğurabilir. Bu yüzden kedi sahipleri kedilerin gebeliği konusunda sağlıklı düşünmeleri ve doğru karar vermeleri gerekir.

Bakamayacak durumda olanlar için en etkili çözüm kedileri zamanında kısırlaştırmaktır.
Gerçi kediler yavrulara kendileri bakacak kadar güçlü ve becereklidir. Ama yine de karınlarını doyurmak ve bakımlarını yapmak için zaman ayırmak gerekir, üstelik bu durum maliyet de demektir. Bu nedenle doğru adım atmak gerekir.

Kedilerin gebelik süresi genel olarak 57-67 gün arasında değişir. Ortalama 63 denebilir. Bir kedinin gebe olduğunun açık belirtileri şunlardır:

  • Kızışma dönemi biter ve sakinleşir
  • Meme uçlarının rengi koyulaşmaya ve şişmeye başlar
  • Kedinin iştahı açılır, daha fazla yiyecek ister
  • Sabahları huysuzlukları artar
  • Davranışları değişir, daha sevecen olabilir, sahibine daha yakın durur
  • Oyuncu ve arkadaş canlısı bir kedi aksileşebilir, kendini soyutlayabilir
  • Beş hafta kadar sonra zaten karnı belirginleşmeye başlar

Bu belirtiler varsa emin olmak için kedi, bir veterinere götürülmeli ve kesin sonuç alınmalıdır. Kedilerin doğumu genelde kolay gerçekleşmez. Doğuma kadar geçen sürede yeterli ve sağlıklı bir şekilde beslenmesine ve bol su içmesine özen göstermek gerekir.
Doğum zamanı yaklaşırken, kedi doğum yapmak için yumuşak, sessiz ve sakin bir yer aramaya başlar. Bu yüzden ona yardımcı olmak ve havlu ile kaplanmış bir kutu hazırlamak ve kediye burayı alıştırmak gerekir. Yine de kedi bunu beğenmeyebilir.

Eğer kedinin memelerinde süte benzer bir akıntı olursa, doğum çok yakın demektir. Doğum başladığı zaman kedinin sesi yükselmeye başlar. Bağırmalar ve kasılmalar artar. Ancak herşeye rağmen kediyi kendi haline bırakmak ve müdahale etmemek gerekir. Doğumu tamamen kendi başına yapabilir.

Her yavruyu doğurduğunda kedi, 10 dakika ile bir saat arası dinlenir. Ancak bir saati geçtiği halde başka doğum yapmamışsa ama hala içinde yavru olduğu düşünülüyorsa kediyi hemen bir veterinere götürmek gerekir. Anne kedi her yavruyu, doğduktan sonra yalamaya başlar. Bu onun temizlenmesi ve nefes alması içindir. Her doğumdan sonra bir miktar plasenta çıkar. Bu madde içerde kalırsa, annede enfeksiyon yapabilir.

Eğer içeride plasenta kaldığı düşünülüyorsa yine kediyi hemen bir veterinere götürmek gerekir. Ayrıca anne göbek kordonunu ısırarak koparır. Bunu yapamazsa yardım etmek gerekir.
Doğum tamamlandığı zaman ve yavrular temizlendiği zaman artık annelerini emmeye başlarlar.