Öğrenelim: Kedilerde İç Parazit Belirtileri ve Tedavisi


Kedilerde iç parazit, daha çok kedinin iç organlarına yerleşen, burada beslenen ve yaşayan organizmalardır. Kedilerin sağlığını önemli ölçüde tehidti eden başlıca iç parazit türleri tenya, yuvarlak solucanlar ve giardia’dır.

Bunların için en yaygın rastlanan iç parazit türü tenyadır. Yuvarlak solucanlar genelde anne kediden yavruya geçer. Bazen de yavrular annelerini emerken, derideki bu canlıları da emerler. Giardia, tek hücreli ve mikroskobik bir canlıdır ve içilen su ile kedilere geçen bir parazittir. Nedeni anlaşılamayan ishal durumlarına bu parazitin neden olduğu zanılmaktadır. Aslında giardia dışında diğer parazitler bir hastalık belirtisi göstermezler.

Kedilerde iç parazit

İç parazitler genel olarak mikroskobik canlılardır. Bunlar gelişip büyüdükleri zaman ancak gözle görülür hale gelirler. Genel olarak iç parazitler kedilerin sindirim sistemine ve bağırsaklarına yerleşirler. Ancak akciğer, karaciğer, kalp veya beyin gibi başka doku ve organlara yerleşen parazit türleri de vardır. Bu nedenle iç parazitlerin belirtileri, bunların yerleştiği doku veya organa göre farklılık gösterir.

Kedilerde iç parazit

Genelde net bir belirti göstermese de iç parazitlerin en belirgin belirtileri, kilo kaybı, iştah düşüklüğü, kusma, ishal, karında şişlik, vücudun su kaybetmesi, kanlı dışkı yapma ve öksürüktür. Bu arada kedilerde bir takım davranış bozuklukları ve farklı ruh durumları ya da hastalıklı davranışlar gözlemlenebilir. Sonuçta iç parazitler, kedilerin sağlığı için ciddi bir tehlikedir ve başka birçok hastalığa da neden olabilir. Daha kötüsü iç parazitlerin, evde yaşayan insanlara geçmesi ve çeşitli rahatsızlıklara neden olması da mümkündür.

Kedilerde iç parazit

Bu nedenle bir yandan kedilerin sağlıklı olması açısından bir yanda da insan sağlığını korumak açısından kedilerin düzenli olarak parazitlere karşı veteriner kontrolünden geçirilmesi gerekmektedir.

Kedilerde iç parazit oluşması, bilhassa bahçeli evlerde yaşayan veya sokak kedileri ile teması olan kedilerde yüksek bir ihtimaldir. Meraklı canlılar olan kediler çevrelerindeki birçok şeyi koklar veya tadar. Bu durum dışarıdan parazit kapma riskini yükseltir. Bu yüzden parazitlerden korunmanın birinci yolu kediyi fazla başıboş bırakmamaktır. Özellikle çiftleşme dönemlerinde kedinin evden uzaklaşması parazit kapma ihtimalini yükseltir.

Kedilerde iç parazit durumunu anlamanın tek yolu veteriner kontrolüdür. İç parazit şüphesi duryulan her durumda kedi mutlaka bir veterinere götürülmelidir. Yapılacak dışkı analizleri ile iç parazitlerin varlığı ve türü saptanabilir. Parazitin türüne göre de bir tedavi uygulanır. Hatta bazı olaylarda veteriner kediyi birkaç gün gözetim altında tutmak isteyebilir.

Bir başka korunma yöntemi de kedinin iç ve dış parazit aşılarını mutlaka zamanında yaptırmaktır.