Kedilerde İdrar Tutamama


Kediler her zaman temiz hayvanlardır. Onları her zaman tüylerini temizlerken görmek mümkündür. Bıkmadan saatlerce tüylerini yalayabilirler. Bu temizlik anlayışları idrarlarını yaparken de devam eder. İdrarlarını mutlaka kum kaplarına yaparlar. Ancak buradaki kumların da her zaman temiz olmasını isterler. Eğer kedi kum kabını kullanmıyor ve olur olmaz yerlere idrarını yapıyorsa ortada ciddi bir problem var demektir.

Herşeyden önce kedinin neden böyle davrandığını araştırmak gerekir. Davranış değişikliğinin nedeni psikolojik olabilir ya da bir rahatsızlık söz konusudur. Bu nedenle öncelikle kedinin bir veterinere götürülmesi ve kapsamlı bir incelemeye tabi tutulması gerekir. Kedinin idrar tahlilleri yapılmalı, üriner sistemleri ultrason ile incelenmeli ve gerekli görülürse röntgeni çekilmelidir. Bu tetkiklerden bir netice alınmazsa psikolojik nedenler araştırmalıdır.


Bir olayda, yapılan tetkiklerden hiçbir sonuç alınamamış, sonradan kedinin pencereye gelen bir sokak kedisine tepki olarak idrarını kum kabı dışına yaptığı belirlenmiştir. Evet kedilerin de bir psikolojileri var ve bunun gibi davranışlar sergileyebilirler.
Eğer kedilerin üriner sistemlerinde bir problem varsa, kediler,

  • İdrar kaçırabilir,
  • Sık aralıklarla idrarlarını yapabilir, veya
  • İdrarlarında kan görülebilir.

Kedilerde maalesef en fazla karşılaşılan sağlık problemlerinden biri aşağı üriner sistem enfeksiyonlarıdır. Bu tür rahatsızlıklar kolayca tedavi edilebilir ve tekrarlanması önlenebilir.


Ancak böbreklere kadar ilerlemiş üriner sistem enfeksiyonlarının tedavisi daha güçtür. Tedavi edilse bile daha sonra bir kere daha yaşanabilir. Bu durumda, yapılan idrar tahlillerinde bakteri, kan, protein ve pH değerlerinde yükselme görülür. İleri enfeksiyonlarda erken teşhisin önemi fazladır.

Kedi sahiplerinin, idrar sıklığını, rengini ve çiş yaparken kedinin acı duyup duymadığını takip etmesi gerekir. Tedavinin başarılı olması, veterinerin vereceği ilaçların düzenli kullanılmasına bağlıdır.
Kedilerde idrar tutamama durumunun nedenleri şu şekilde özetlenebilir:

  • Hormonal dengesizlik: Bu durum özellikle dişi kedilerde olur. Genelde uyanıkken idrarlarını kontrol edebilirler, ama uykudayken idrarlarını kaçırırlar.
  • Sinirsel problemler: Sırt bölgesinde disk sorunu yaşayan kediler sürekli olarak idrar kaçırırlar. Ayrıca bu kedilerde idrar kaçırmaya bağlı olarak kas güçsüzlüğü ve felç gibi nörolojik sorunlar da görülebilir.
  • Prostat sorunları: Bilhassa yaşlı erkek kedilerde görülür. Prostat bezi büyüyerek idrar yoluna baskı yapar. Bu durumda kediler sık sık ancak az miktarlarda idrar yaparlar. Bu durum kedinin istediği gibi dolaşmasını da engeller.
  • Bünyesel problemler: Kedilerin yaşına bağlı olarak, idrarı tutan kaslar güçsüzleşebilir. Bu durumda kedi idrarını tutamaz ve idrar kaçırır.
  • Genetik problemler: Bazen de genç kedilerde genital bir probleme bağlı olarak bu sorun yaşanabilir. En fazla karşılaşılan durum idrar kesesinin ve idrar yollarının anormal yerlerde olmasıdır.
Bir format seçin
Liste
Klasik İnternet Dinlenceleri