Kedilerde İshal ve Kabızlık Konusunda Yapabilecekleriniz İle İlgili 12 Öneri


Kedilerin sağlıklı işleyen bir sindirim sistemine sahip olabilmek için onlara uygun bir beslenme planına ihtiyaç duyarlar. Bazen kedilerde ishal ve kabızlık problemleri baş gösterebilir, böyle durumları fark etmek için kedinizi dikkatli gözlemlemeniz gerekir. Ona verdiğiniz mamayı yiyip yemediğini kontrol etmeli, kumunu temizlerken dışkılamasının sağlıklı olup olmadığını gözlemlemelisiniz.

1. Kedinizi her daim iyi gözlemleyin

kedi-ishal-kabiz-patiliyo-1

Ancak sürekli gözlem sayesinde kediniz için her şeyin normal seyrinde gitmesi ile bir sorun olduğu zamandaki farkı anlayabilirsiniz. Bunun için eğer mümkünse serbest beslemeden ziyade ona ölçülü ve günün belli zamanlarında olacak şekilde mama vermeniz gerekir. Aynı zamanda günlük kum temizliği yapmanız onun idrar ve dışkı rutinini gözlemlemeniz açısından gereklidir. Özellikle ishalle beraber seyreden kedinin makatından kan gelmesi, kusma gibi durumlar gözlemliyorsanız vakit kaybetmeden onu veterinere götürün.

2. Kedilerde ishal ve kabızlık problemleri gözlemlediğinizde bunun nedenini araştırın

kedi-ishal-kabiz-patiliyo-3

Nedenler çeşitlilik gösterir. Kediniz vücuduna yeterli besin ve suyu alamıyor olabilir. Mama değişikliğinden dolayı sindirim sistemi henüz yeni mamaya alışamamış olabilir. Parazit gibi sindirim sistemini etkileyen bir rahatsızlığı olabilir ya da kediniz yememesi gereken bir şey yemiş olabilir. Evde bulunan kimyasal temizlik malzemeleri ve ilaç gibi maddeleri kedinizin ulaşamayacağı yerlerde saklayın ve hangi besinleri kedinize vermemeniz gerektiğiyle ilgili içeriğimize göz atın. Süt gibi bazı besinler kedinizin sindirmesi için uygun değildir, bu konularda bilinçli davranmalısınız. Özellikle zehirlenme gibi acil durumların erkenden fark edilmesi hayat kurtarır. Problemin nedenini bulmak uygun tedaviyi uygulamak ve veteriner hekimini problem hakkında detaylıca bilgilendirmek açısından önemlidir.

3. Kedinizin yeterli besin ve su alamadığı için problem yaşadığını düşünüyorsanız…

kedi-ishal-kabiz-patiliyo-4

Öncelikle iştahsızlığına sebep olabilecek problemi araştırın, mutlaka bir veterinere danışın. Ona ıslak mama vererek yemek yemeye teşvik etmeye çalışın, mamaya biraz su ekleyerek sıvı almasını da sağlayabilirsiniz. Onu yemeye teşvik etmek için kuru mamasının üzerine az bir miktar onun seveceği haşlanmış tavuk, balık gibi yiyeceklerden serpiştirebilirsiniz. Belki de yakın zamanda mama değiştirdiğiniz için kediniz yeni mamasına alışamamış olabilir.

4. Bu sebeple mama değişikliklerini mutlaka alıştırarak yapmalısınız

kedi-ishal-kabiz-patiliyo-2

Kedilerde ishal ve kabızlık problemleri yeni kullanmaya başladığınız mamadan olabilir. Mama değiştirirken birden eski mamadan yeni mamaya geçiş yapmayın. Bir süre ikisini karıştırarak verin ki kediniz yeni mamaya alışsın. Yeni mamayı alışıp yediği halde ishal ya da kabızlık gözlemliyorsanız ve bu durum geçmiyorsa eski mamanıza geri dönün ve mutlaka veterinerinize danışın.

5. Kedinize çok soğuk ya da çok sıcak ve baharatlı yiyecekler yedirmemelisiniz.

kedi-ishal-kabiz-patiliyo-5

Kedinize verdiğiniz mama oda sıcaklığında olmalı. Özellikle yavru kedilere verdiğiniz besinlerin sıcaklıkları çok önemli çünkü onların sindirim sistemleri daha hassas. Baharatlı yiyecekler de kedinizi ishal yapabilir, bunları ona yedirmekten kaçının.

6. Kedilerde ishal ve kabızlığın sebebi yakın zamanda geçirdiği bir ameliyat olabilir

Kısırlaştırma ameliyatları gibi operasyonlar sonrası kedinizde bir süre sindirim problemleri gözlemleyebilirsiniz, bunlar geçicidir. Fakat bir haftadan uzun süre devam etmesi halinde veterinere danışmalısınız.

7. Eğer kediniz ishalse ve bunun sebebinin mama olmadığını düşünüyorsanız…

Parazit veya zehirlenme gibi bir durumla karşı karşıya olabilirsiniz. Paraziti kedinizin dışkısında gözlemleyebilirsiniz, bu yüzden dikkatli olmanız gerekmekte. İshal aynı zamanda su kaybına sebep olur, kedinizin kaybettiği sıvıyı ona sağlamalısınız. Veterinerinize de danışarak ishal olan kedinize yağsız haşlanmış tavuk gibi yiyecekler verebilirsiniz.

 8. İshalin sebebi parazitlerse onu veterinere götürmelisiniz

Kediniz ishal ve dışkısında parazit gözlemlediyseniz onu derhal veterinere götürün. Parazitlerden korunmanın en iyi yolu aşılamadır, kedinizin aşılarını aksatmayın. Aynı zamanda çiğ et ve süt gibi gıdalar da parazit yapabilir bunları kedinize vermeyin. Kedilerde parazit problemi hakkında daha detaylı bilgi için ilgili içeriğimize göz atın.

9. Sürekli olarak kuru mamayla beslemek kedinizin kabız olmasına sebep olabilir

kedi-ishal-kabiz-patiliyo-22

Kedinizi hem kuru hem yaş mama ile beslemelisiniz. Eğer sadece kuru mama ile besliyorsanız yeterince su içtiğinden emin olmalısınız, belki de ona biraz yaş mama vermeye başlayabilirsiniz. Su için de her zaman su kabını temiz tutun ve taze su bulundurmayı ihmal etmeyin.

10. Kedilerde kabızlığın bir başka sebebi ise kendilerini yalayarak temizlerken yuttukları tüyleri vücutlarından atamamaları olabilir

kedi-ishal-kabiz-patiliyo-23

Kediler kendilerini yalayarak temizlerler. Bu esnada kediniz özellikle de uzun tüylü bir kediyse oldukça fazla miktarda tüy yutabilir, yuttuğu tüyleri sindirim yoluyla vücudundan atması gereklidir. Eğer atamazsa bu tüyler birikir, mide ve bağırsakta kitle oluşumlarına sebep olabilir dolayısıyla kedinizin normal besinleri sindirememesine sebep olabilir. Kedinizin yuttuğu tüyleri sindirebilmesi için ona malt ya da kedi otu yedirebilirsiniz. Kedi tüylerinin bakımıyla ilgili içeriğimizden bu konuda detaylı bilgi edinmeyi unutmayın.

11. Yavru kedilerde kabızlık gözlemlediğinizde

kedi-ishal-kabiz-patiliyo-11

Bu genellikle vücutlarına yeterince sıvı alamadıklarından olabilir. Eğer sütten kesilmemiş bir yavru ise ve annesi olmadığı için onu siz büyütüyorsanız, ona verdiğiniz mama karışımının su oranını bir süreliğine artırarak kabızlığın önüne geçebilirsiniz. Yavru kedilere doğumlarından sonraki 3 haftadan önce su verilmez. Eğer kediniz 3 haftadan büyükse ve kendi başına beslenebiliyorsa yine konserve mamayı suyla çorba haline getirip ona verebilirsiniz.

12. Yavru kedilerde ishal gözlemlediğinizde

kedi-ishal-kabiz-patiliyo-12

Bunun sebepleri yetişkin kedilerdeki gibi parazit ya da yanlış beslenme olabileceği gibi ishal her zaman başka ciddi bir sorununda semptomu olabilir. İshalle seyreden iştahsızlık ciddi sıvı kaybına, vücudun yorgun düşmesine ve bunu kaldıramamasına sebep olabilir. Sıvı takviyesi ishal durumunda çok önemlidir, aynı zamanda ishalin de tedavi edilmesi gerekmektedir. Yavru kedilere asla süt vermemelisiniz onların sindirim sistemlerini bozan ve ishal olmalarına sebep olan  en büyük hatalardan biri süt vermektir. Süt illa verilecekse de; yaklaşık olarak %30 süt %70 su olacak şekilde şeklinde sulandırılarak verilmelidir.