Öğrenelim: Kedilerde Kabızlık


Kediler de insanlar gibi zaman zaman kabızlık çekebilir. Genel olarak kuru nitelikli dışkının bağırsaklarda ilerleyememesi veya çıkış noktasında birikmesi durumudur. Doğal olarak kediler bu durumdan büyük sıkıntı ruyarlar ve sahipleri kedilerin davranışından bunu anlayabilir.

Kedilerde kabızlık çok sık karşılaşılan kronik sindirim sistemi problemlerinden biridir. Bu rahatasızlık doğrudan bağırsaklarda ortaya çıkabileceği gibi, vücudun başka sistemlerinden bir problemin sonucu da olabilir. Bunu en doğru anlayacak olan kişi veterinerdir.

Ankara Kedisi

Kabızlık çeken kediler için atılması gereken en doğru adım, kediyi bir veterinere götürmek ve muayene ettirmektir. Çünkü başka bir sağlık problemine bağlı olarak kabızlık ortaya çıkmışsa, öncelikle bu rahatsızlığın belirlenmesi ve tedavi edilmesi gerekir.

Genel olarak dışının bağırsaklardan geçişini zorlayan etkenler, kabızlığın gelişmesinde etkilidir. Normal koşullarda bağırsağın işlevi, bağırsaklara ulaşan dışkının içindeki su ve diğer çözeltilerin emilimini ve dışkının dışarıya atılmasını sağlamaktır. Eğer bu geçişin süresi uzarsa, su ve çözeltiler fazla emilir ve dışkı sertleşir ve kurur. Bu ise kabızlık demektir.

Kedilerde kabızlık yaratan başlıca faktörler şunlardır:

  • Beslenme bozuklukları: Kedilerin kabız olmalarında beslenme önemli bir etkendir. Kedilerin yeterli su içmemesi, sulu gıdalarla fazla beslenmemesi ya da sadece ciğer verilmesi gibi tek yönlü beslenme alışkanlıkları kabızlığa neden olur.
  • Tüy yutması: Kediler yalanarak temizlenirler. Eğer bu kıllar yutulursa sindirilemezler ve bağırsaklarda yumak oluştururlar. Bu ise bağıraklarda önemli bir tıkanma nedenidir. Özellikle uzun tüylü kedilerde bu durum ile daha fazla karşılaşılır. Düzenli olarak kediye zeytinyağı verilirse kabızlığa bir çözüm olabilir.
  • Yabancı maddeler yutulması: Bir şekilde kedi gıda dışında farklı maddeler yutarsa, bunlar da dışkının bağırsaklardan geçmesine engel olur.
  • Bağırsakların içinde veya dışında ur olması: Çeşitli urlar ve fıtıklar bağırsağa baskı yapabilir ve dışkının geçmesine engel olabilir. Anüsteki bir rahatsızlık da ağrı yapabilir ve kedi dışkı yapmaktan kaçınır. Dışkının bağırsaklarda uzun süre beklemesi kabızlığı geliştirir.
  • Mekanik etkenler: Kedinin omurlarda olan bozulmalar, disk kaymaları ve travma gibi etkenler yüzünden sinirler etkilenir ve bağırsak hareketleri yavaşlar. Ayrıca bağırsağın son kısmında oluşan genişleme ve ağrılı durum kabızlığa neden olabilir.
  • Bazı ilaçların yan etkileri: Bu da kedilerde kabızlık yaratan etkenler arasındadır.

Kabızlık çeken kediler için yapılacak en doğru iş, bir veterinere gitmektir. Kabızlık problemini yaratan durumlar ve çözüm yolları konusunda en sağlıklı bilgiler veterinerden alınmalıdır. Olası başka hastalıkların da zamanında tespit edilmesi ve tedaviye geçilebilmesi bu sayede mümkün olabilir.