Kedilerde Kanser Tedavisi ve Belirtileri


Maalesef kediler arasında da kanser olaylarına daha sık rastlanıyor. Kedi sahipleri önceye oranla daha sık kanser teşhisi ile karşılaşıyor. Kansere yakalanan kedilerin sayısında her yıl büyük artış var. Bugünün teknolojik imkanları ile kedilerde olası kanser durumları çok önceden tespit edilebiliyor ve gerekli önlemler alınıyor. Ancak yine de bu can sıkıcı hastalık artmaya devam ediyor.

Bir tümörün kanser olup olmadığı anlamak için kediye biyopsi uygulanır. Yani tümörlü doku parçaları alınarak mikroskop altında incelenir.

Kedilerde Artrit

Veterinerlere göre tümörlerin önlenmesinde kedinin bağışıklık sisteminin önemini büyüktür. Yaşlı kedilerde bağışıklık sistemi zayıfladığı zaman tümör gelişimleri hız kazanıyor ve kansere dönüşüyor.

Bu tümörlerin oluşma nedeni kesin bilinmiyor. Ancak genetik faktörlerin, bazı virüslerin, yaşlılığın, başka hastalıkların, ultraviyole ışınların, beslenme bozukluklarının, vücut yapısının veya çevredeki kanserojen maddelerin kanser oluşunda etkili olduğu artık bilinen bir gerçek. Ancak bir başka gerçek daha var: doğal yaşamdan alınan ve evlerde beslenen kedilerin tümöre yol açan maddelere maruz kalma ihtimali oldukça yüksek.

Kanser belirtileri, tamamen bundan etkilenen dokuya bağlı olarak değişir. Şöyle ki,

  • Kedinin cildi üzerindeki bir tümörü farketmek kolaydır. Zaten kedi de o noktayı sürekli yalayarak bunu belli eder.
  • Kedinin ağzının içindeki tümörleri görmek ise, kedinin ağız sağlığına dikkat edilmezse kolay farkedilmeyebilir. Ancak salyasının fazla olması, kötü kokular olması ve nefes alma ve yutma zorlukları görülmesi ile ağız tümörleri farkedilebilir.
  • Kanserli bir cilt, şişme veya büyüme yerine daha çok yenilmiş bir yapıda görülür. Bu nedenle genelde yavaş iyileşen bir yara olarak algılanır ve ihmal edilir.
  • Cilt altında bulunan tümörler genelde kediler okşanırken farkedilir. Bunların bir kısmı iyi huyludur ve tedavi edilmeleri gerekmez. Buna karşılık kötü huylu da olabilir. Örneğin meme bölgesinde meme kanseri, ense bölgesinde tiroid kanseri gibi.
  • Koltuk altında, diz arkasında, omuzların önünde veya çenenin altında olan şişkinlikler, lenf bezleri kanseri olabilir.
  • Kemik tümörleri yürüme veya oyun oynama isteksizliği, ağrı ve felç ile kendini gösterir.
  • Karın içindeki tümörler genelde yavaş ilerler. Kedi tembelleşir, iştahı azalır, kilo kaybeder ve zaman zaman kusar. Bazen tümör gelişinceye kadar hiçbir belirti göstermez.
  • Kalp veya solunum sisteminde ortaya çıkan tümörler şiddetli öksürük, hareketsizlik, ani bayılmalar veya solunum güçlüğü ile kendini belli eder.
  • Sinirler üzerinde gelişen tümörler sinir fonksiyonlarını etkiler.

Kedilerde görülen tümörler teşhis edildiği zaman genelde ilerlemiş durumdadır. Bunun nedeni kedilerin kanser belirtilerini çok geç vermeye başlamasıdır. Tedavi için insanlarda olduğu gibi ameliyat, kemoterapi ve ışın tedavileri uygulanıyor. Bazı tümör türleri için tedavinin ilk adımı, ameliyatla tümörün alınmasıdır. Arkasından kemoterapi uygulanır. Ameliyatın mümkün olmadığı durumlarda sadece kemoterapi de bir tedavi seçeneğidir. Işın tedavisi ise belli tümör türleri için kullanılıyor.