Kedilerde Kulak Uyuzu Belirtisi ve Korunma Yöntemleri


Kedilerde kulak uyuzu kedi sağlığı için önemli bir husustur. Kedilerin bakımı ile ilgili gerekli özen gösterilmediğinde görülecek rahatsızlıklardan birisi de kulak uyuzu olacaktır. Bağışıklığı düşmeye başladığında deri direnci de azalacaktır ve buna bağlı olarak mineral kaybı, diğer hastalıkların etkisi ve beslenmenin yetersiz olması gibi faktörlerle de bağışıklık seviyesi aşağılara inecektir. Böyle bir durumda görülecek lan kedilerde kulak uyuzunun çeşitleri bulunmaktadır ve buna göre belirtileri ile tedavisine yönelik fikirler ortaya çıkmaktadır. Ancak mutlaka veterinerler hekiminde başlanması gereken aşamalar olduğunun altını çizmekte fayda vardır.

Kedilerde Kulak uyuzu belirtileri nelerdir?

Kedilerde Kulak Uyuzu

Kedilerin kulak uyuzuna karşı verdiği bazı tepkiler vardır. Bunlar hastalığın habercisi olacaktır ve dikkat edilmesi gereken hususlardandır. İşte bunlardan bazılarını sizlere aktarıyoruz:

  • Başını sağa sola sürekli sallıyorsa,
  • Aşırı kaşınıyorsa veya kulaklarını yere sürtüyorsa,
  • Kulak iltihabı görülüyorsa veya çevresi çizilmişse,
  • Kulak kepçesinde kızarıklık varsa,
  • Siyah-kahve renklerinde kokulu kulak akıntısı varsa,
  • Kulağının içerisinde yara oluşmuşsa,
  • Denge problemleri varsa,
  • Tüyleri dökülüyorsa ve deri rahatsızlığı varsa,

bu belirtiler kedilerde kulak uyuzunu işaret ediyor olabilir. Teşhis için mukus örneği alınacaktır ve böylece tanı konması kolaylaşacaktır. Böyle bir durumda daha fazla ilerlemeden hemen tedbir alınması gerekmektedir. İç kulağa veya orta kulağa ulaşmadan önce gerekli tedavilere başlanması halinde çok daha kısa sürede ve kolayca atlatacaktır. Aksi halde boyun ve göz çevresinde de bu hastalığın ilerleyeceği görülecektir.

Kedilerde kulak uyuzu nasıl tedavi edilir?

Kedilerde Kulak Uyuzu

Kedilerde kulan uyuzu tedavisi için veteriner kontrolünde hareket edilmesi son derece önemlidir. Tedavide kullanılacak olan ilaçlara karar verecek olan uzman kişilerden böylece fikir alınmalıdır. Antiparaziter ilaçların seçimi, dozu ve kullanılması ile ilgili nelere dikkat edilmesi gerektiğini belirtecek olan veterinerden yardım almanız önerilmektedir. Bu hususta kedilerin sahipleri kendi başına herhangi bir işleme kalkışmamalıdır. Aynı zamanda kedilerde kulak uyuzunu dökme prepatlarının da kullanılması sağlanabilir. Bazı antibiyotikler ve kulak temizliği de günlük olarak uygulanacak bakımlar arasında yer alabilir ve bunlar için veteriner kontrolünde olması gerekir.

Kediler kulak uyuzundan nasıl korunur?

Kedilerde Kulak Uyuzu

Kedilerde sürekli temizlikler yapılarak ve bu rutin hale getirilerek kulak uyuzundan korunması sağlanabilir. Haftada bir kez ve belirli bir gün yapılacak olan temizlik sayesinde kulak uyuzunun etkenleri ortadan kaldırılabilir. Bu etkenlerin ıslak ve nemli ortamlarda daha hızlı üreyeceği unutulmamalıdır. Bununla birlikte temiz ortamlarda hijyenin sağlanmasına özen göstermelidir.

Kedilerde Kulak Uyuzu

Banyo ve yıkama esnasında bulunduğu ortamın temiz olmasına dikkat edilmelidir. Eğer bir başka hayvandan bulaşacağını düşünüyorsanız, bu hususta özenli davranmalıdır. Bunun dışında kediler kulak uyuzundan korunurken 2 aylık süreçte en az iki kez ilaçlanarak çözüm üretilmelidir.