Kedilerde Meme Tümörü Belirtileri ve Tedavisi


Kediler yaygın bir şekilde görülen hastalıklardan birisi de meme tümörleridir. Meme tümörleri dişi kedilerde erkeklere oranla daha sık gözlemlenen bir durumdur. Tümörler insanlarda olduğu gibi kedilerde de iyi huylu ve kötü huylu olmak üzere iki farklı gruba ayrılır. Kötü huylu olanlar kanser olarak adlandırılan ciddi bir sağlık problemine işaret eder.

Ne yazık ki kedilerde görülen meme tümörleri yüzde 85 gibi büyük bir oranda kötü huylu oluşumlardır. Bu nedenle kedinizin göbek kısmını ve meme uçlarını belirli aralıklarla kontrol ederek en ufak bir tümör oluşumunda hiç vakit kaybetmeden uzman bir veterinere muayene ettirmeniz onun tedavi sürecine olumlu yönde etki yapacaktır.

Kedilerde Meme Tümörlerinin Nedenleri

Kedilerde Meme Tümörlerinin Nedenleri

Kedilerde meme tümörlerinin oluşum nedenleri tam olarak bilinmese de bunu tetikleyen bazı etkenler vardır.

  • Meme tümörleri konusunda özelikle dişi kediler ve 8 yaşını geçmiş yaşlı kediler risk grubunda yer alır.
  • Kısırlaştırılmamış kedilerde hormonlarla ilgili bazı etkilere bağlı olarak meme tümörü daha sık görülmektedir.
  • Kedilerin kızgınlık dönemlerinde onları sakinleştirmek amacıyla kullanılan hormonlar bu hastalığı tetiklemektedir.

Kedilerde Meme Tümörü Belirtileri

  • Kedilerde görülen meme tümörleri oluştuğunda gözlemlenen ilk belirtiler meme bölgesinde oluşan farklı boyutlardaki şişliklerdir. Tümörün ilk evresinde bu şişlikle el ile kontrol edilmediği sürece çok fazla göze çarpmamaktadır. Ancak ilerleyen dönemlerde tümörlerin boyutu fark edilir derecede artar. Ayrıca tümörün türüne göre sertliği ve şekli de değişmektedir.
  • Memelerde sarımsı renkli irin ya da kan akabilmektedir.
  • Kötü huylu meme tümörlerinde özellikle lenf bezleri ve akciğer başta olmak üzere vücudun çeşitli bölümlerindeki dokular ve organlarda metasaz gözlemlenebilmektedir.
  • Kedinin iştahı giderek azalır.
  • Ciddi derecede kilo kayıpları oluşur.
  • Sürekli olarak öksürür ve bazı durumlarda öksürmeyle birlikte kan da gelebilmektedir.
  • Bu tür tümör vakalarında kedi ağrıya bağlı olarak sürekli miyavlar ve büyük bir stres yaşar.

Kedilerde Meme Tümöründe Tanı Nasıl Konulur?

Meme tümörlerinin tanı aşaması veteriner tarafından kolaylıkla gerçekleştirilebilmektedir. Ancak bu oluşumun iyi huylu mu yoksa kötü huylu olduğu konusunda doku örneği alınarak patolojik bir inceleme yapılması gerekir. Veterinerin uzmanlık derecesine göre el ile muayene edildiğinde de belirli bir tahmin yürütülebilse de tedavi sürecinin daha sağlıklı olabilmesi için detaylı bir inceleme şarttır. Gerekli araştırmalar yapıldığında kedide meme tümörünün varlığı tespit edilirse iyi ya da kötü huylu olup olmadığına bakıldığı gibi diğer doku ve organlara yayılıp yayılmadığı da detaylı bir şekilde araştırılmalıdır. Eğer akciğer dokusuna çok fazla yayılmışsa bu onu ölüme bile götürebileceğinden kesinlikle akciğer röntgeni çekilerek bu durumun varlığı kontrol edilmelidir.

Kedilerde Meme Tümörlerinin Nedenleri2

Kedilerde Meme Tümörü Tedavisi

Meme tümöründe tedavi sürecine erken geçilmediğinde kanser hücreleri göğüs, kemik, lenf düğümleri, dalak ve böbreklere geçebilmektedir. Bu nedenle gerekli kan testleri yapılarak ve röntgen filmi çekilerek bu bölgelere tümörün sıçrayıp sıçramadığı kontrol edilmeli ve o yönde bir tedavi sürecine geçilmelidir.

Meme tümörü tedavisinde en çok uygulanan ve en etkili olan tedavi yöntemi cerrahi operasyon ile tümörün alınmasıdır. Ayrıca ilgili meme dokusu haricinde diğer kısımlarda incelenerek herhangi bir tümör başlangıcının olup olmadığı detaylı bir şekilde araştırılmalıdır. Eğer bu noktada en ufak bir tümör parçası kalırsa ilerleyen dönemlerde hastalığın tekrarlama ihtimali oldukça yüksektir. Bunun dışında kemoterapi ve radyoterapi gibi işlemler de yapılabilmektedir. Bazı hafif durumlarda ilaç tedavisi de uygulanabilmektedir. Ancak kedinin bu hastalıktan kesin olarak kurtulması isteniyorsa cerrahi müdahale şarttır.