Cevaplıyoruz: “Kedilerde Ötenazi”


Kedilerde Ötenazi nedir? Ötenazi öncesine nasıl hazırlık yapılır? Kedilerde Ötenazi çeşitleri nelerdir? Tüm soruların cevaplarını içeriğimizde bulabilirsiniz. Çeşitli sağlık sorunlarının iyileşmeyecek duruma gelmesi halinde, kedilerinizin son günlerini yaşadığına dair kendinizi hazırlamanız gerekmektedir. Geçerli bir durumun olması halinde, veteriner hekimlerin kararı ile ve uygulamaları ile kedilerde ötenazi gerçekleşmektedir. Ancak bu durum karşısında nasıl davranmanız gerektiğini ve hangi durumlarda bu uygulamanın yapıldığını sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Kedilerde Ötenazi nedir?


Kanser ya da böbrek hastalıkları gibi durumlarda müthiş bir ağrıyı hissedecek olan sevimli dostlarınızın zor zamanlarında destek olmalısınız. Bunun için ağrısını azaltacak kişiler olarak veterinerlerle iletişime geçmelisiniz. Böylece ilaçlarla uyutma yönteminin uygulanmasıyla, gözlerini hayata yumacaklardır. Bu da acı çekmeden yaşamlarını sonlandıracak bir işlem olarak ötenazi olarak adlandırılacaktır.

Ötenazi öncesine nasıl hazırlık yapılır?

Duygusal ve ruhsal açıdan sizleri de üzecek ve bitkin düşürecek olan bir kararı almanızın ardından, hazır hissedene kadar bir süre daha beklemeniz gerekmektedir. Ötenazi için gerekli olan ilacın ve dozun veteriner hekimler tarafından ayarlanmasıyla birlikte harekete geçilecektir. Kalp ve solunum sistemlerini doğrudan etkileyecek olan bu ilaçların etkisiyle derin bir uykuya yatacak olan sevimli dostlarınızın, gözlerini bir daha hayata açamayacak olması, sizlerde herhangi bir suçluluk hissini yaşatmamalıdır.

Kedilerde Ötenazi çeşitleri nelerdir?


Ötenazi kararı almadan önce kedilerinizdeki hastalıklarda tüm tıbbi imkanları kullanmanız gerekmektedir. Veteriner hekimlerin de sonuna kadar gitme kararı alacakları kanser dahil olmak üzere tüm hastalıklarda günümüzde başarılı sonuçlar alınmaktadır. Ancak tüm çarelerin tükenmesi durumunda kedilerde ötenazi uygulanabilir. Bu uygulamalarda iki çeşit bulunacaktır.

Aktif ötenazi nedir?

Kediciklerinizin rahatsızlıklarında artık son evreye gelinmesi durumunda, sürekli şikayetler yaşayabilir. Solunum sistemleri veya mide problemleri ya da halsizlik yaşadığı için ihtiyaçlarını gideremeyecek durumlara gelmesine kadar pek çok sorundan bahsedilebilir. Aynı zamanda vücudunda çeşitli yaraların açılması nedeniyle ve ruhunda açılan yaralardan dolayı veteriner hekimlerin kararı ile mecburi bir şekilde alınacak bu karar aktif ötenazi olarak adlandırılmaktadır. Kanuna göre de bu zorunluluk çerçevesinde işlem yapılabilmektedir.

Pasif ötenazi nedir?

Yukarıdaki açıklamanın tam tersine, herhangi bir zorunluluk olmadan ve sahiplerinin keyfine göre yaptırılan ötenazi çeşidi olarak bilinmektedir. Kanunda kesinlikle yeri yoktur ve yasal yollardan uygulanmamaktadır. Kedilerin hastalanması durumun maddi olarak destek vermekten kaçınan kişilerin başvurabildiği bir yöntemdir. Bu nedenle de tıbben çaresi olduğu için, kabul edilemeyen bir uygulamadır.

Ötenaziyi kararını ne için alınır?

Her ne kadar sahipleri için vicdani yönden de rahatsız edici bir karar olsa da, ötenazinin kedilerinizi korumak ve daha fazla acı çekmesini engellemek amacıyla yaptıracağınızı unutmamalısınız. Doğru zamanı ayarlamak ve gerekli planın yapılmasını sağlamak için veteriner hekimlerin kapısını çalmanız gerekecektir.