Kedilerde Parazit Belirtileri ve Tedavisi


Kedilerde parazit, kedilerde iç parazit ve kedilerde dış parazit hastalığını dikkate almanız gerekir.

Kediler görülen iç ve dış parazitler hem sağlığı olumsuz yönde etkiler hem de onu ciddi derecede rahatsız ederler. Ayrıca özellikle iç parazitler vücutta çok fazla miktarda bulunduğunda onun yediği besinleri emerek zayıflamasına ve ölmesine bile neden olabilmektedir. Bu nedenle kedilerin iç ve dış parazit kontrollerinin düzenli olarak yaptırılması gerekir.

Kedilerde İç Parazit

Kedilerde görülen iç parazitler bağırsaklar başta olmak üzere çeşitli organlara yerleşerek onun tükettiği gıdalarla beslenerek yaşamlarını sürdürmektedir. Kedilerin vücut fonksiyonlarını bozarak onları güçsüzleştiren hatta ölümlerine bile neden olan bu organizmaların başında yuvarlak solucan, tenya ve giardia gibi parazit türleri gelmektedir. Bu üç türün içerisinde en sık rastlananı ise tenyadır. Yuvarlak solucanlar genellikle iyi dezenfekte edilmemiş çiğ besinlerden vücuda girer ya da anne kediden yavrusuna bulaşır. Bazı durumlarda da meme içerisinde bulunan parazitler yavru kediler annesini emerken bebeğe geçmektedir. Tek hücreli bir asalak canlı olan giardia kirli sularda yoğun bir şekilde bulunu ve bu suyun içilmesiyle birlikte vücuda girer. Vücuda girdiğinde hızlı bir şekilde üremeye başlayan bu mikroskobik canlı ishal ve kusma gibi bazı belirtiler gösterebilmektedir. Bunun dışında diğer parazit türleri genellikle fark edilir derecede belirtiler ortaya çıkarmazlar.

İlk dönemlerinde gözle görülemeyecek kadar küçük boyutlarda olan bu canlılar vücuda girerek gelişmeye başladığında hızlı bir şekilde büyürler. İç parazitlerin ilk hedefi genellikle sindirim sistemi ya da bağırsaklar olsa da karaciğer, kalp, akciğer, beyin ya da diğer organlara yerleşen türleri de bulunmaktadır.

Kedilerde İç Parazit Belirtileri

  • Kedilerde iç parazitler sonucunda ortaya çıkan ilk belirtiler kilo kaybı ve iştahsızlıktır.
  • Karında şişlik oluşur ve belirli aralıklarla kusar.
  • Vücut yoğun şekilde sıvı kaybettiği için ciltte kuruluk gözlemlenir.
  • İshal ve dışkıda kan meydana gelir.
  • Kedi sürekli olarak öksürür ve aşırı derecede gergin davranışlar sergiler.

Kedilerde İç Parazit Tedavisi

İç parazitler kedilerin sağlığını tehdit ettiği gibi evde yaşayan insanlara da bulaşabilmektedir. Bu nedenle hiç vakit kaybedilmeden tedavi edilmesi oldukça önemli bir konudur. Kedide iç parazitin olup olmadığı dışarıdan bakıldığında anlaşılamamaktadır. Bu nedenle parazit varlığının anlaşılabilmesi için kedinin bir uzman tarafından muayene edilmesi gerekir. Bu konuda kesin bir teşhis koyabilmek adına öncelikle dışkı örneği alınarak laboratuvarda incelenmektedir. Eğer parazit varlığı tespit edilirse tedavi süreci parazitin türüne göre gerçekleştirilmektedir. Bazı durumlarda kedi birkaç gün boyunca veteriner hekim gözetiminde tutularak ilaç tedavisi yapılabilmektedir.

Kedilerde Dış Parazit

Kedilerde görülen dış parazitler genellikle kene, bit ve pirelerdir. Bunlar deri yüzeyine yapışırlar ve kan emerek yaşamlarını devam ettirirler. Bu tür parazitler az sayıda bulunduğunda gözle görülür bir belirti ortaya çıkarmamaktadır. Ancak sayıları arttıkça bazı deri enfeksiyonlarına ve döküntülerine neden olabilmektedir.

Kedilerde Dış Parazit Belirtileri

  • Dış parazitlerden kaynaklı görülen ilk belirtiler tüy renginin soluklaşması ve sürekli olarak kaşınma isteğidir.
  • Deri üzerinde alerjik reaksiyonlara bağlı olarak kızarıklıklar oluşur.
  • Tüyler yoğun şekilde dökülür.
  • Ayrıca bit, pire ve kene gibi asalak canlılar bulunan bazı virüslerin kediye geçmesi sonucunda da daha ciddi sağlık problemleri ortaya çıkabilmektedir.

Kedilerde Dış Parazit Tedavisi

Kediler dış parazitler en sık görülen durumlardan birisi olduğu için düzenli olarak kontrollerinin yapılması gerekmektedir. Eğer kontroller sonucunda kedide dış parazitlere rastlandıysa öncelikle bunların temizlenmesi işlemi yapılır. Ancak sayıları çok fazlaysa bazı damlalar ve çeşitli spreyler sıkılarak onların ölmesi sağlanabilir. Ayrıca belirli bir süre boyunca veteriner tarafından önerilen ilaçların düzenli olarak kullanılması gerekir.