Öğrenelim: Kedilerde Pire Temizliği Nasıl Yapılır?


Kedi dostlarımızın özellikle sık yaşadığı problemlerin başında kuşkusuz pire sorunu geliyor. Peki ya bizi kaşındırıcı sorunla ilgili ne yapmalıyız, ne yapmamalıyız? Veterinerlerin halihazırda olan 2 adet çözümü mevcut. Biri pire damlası diğeri ise pire tozu. Peki bunlar ne kadar sağlıklı? Birlikte inceleyelim:

Pire Damlası

Pire damlası, pire sorununda ilk başvurduğumuz araçlardan biri. Veterinerlerin de ilk tedavi yöntemi pire damlalarından yana oluyor. Pire damlaları sadece veterinerlerde değil petshoplarda da satılıyor. Bu damlalar kedilerin ulaşamayacakları, yalayamayacakları alanlara damlatılıyor. Böylece kedinizin kendini yalayarak zehirlemesinin önüne geçiliyor. Ense dibine yapılan pire damlaları, kana karışarak kedinizi ısıran pireleri öldürüyor. Yavru kedilerde belirli bir döneme kadar pire damlaları da önerilmiyor.

Dikkat edilmesi gerekenler:

Pire damlası yapıldıktan sonra kedinizin ve sizin sağlığınız için dikkat etmeniz gerekenler var. Bunların başında kedinizin damla yapılan alanı 1 gün boyunca yalamaya çalışmasını engellemek geliyor. Huniler, yaramaz kediler için bu noktada kurtarıcı olabilir. Sadece yalayarak değil ayağıyla kaşıyarak da damla yapılan alana müdahale edebiliyor kedi dostlarımız. Bunu da olabildiğince engellemek önemli. Dokunulduğunda dağılan ve etkisi azalan pire damlası, aynı zamanda ayaklarını yaladıkları takdirde de zararlı oluyor. Dikkat edilmesi gereken diğer bir nokta ise damla yapılan alanın su ile temasını engellemek.

Pire damlaları sonrası veterineriniz kedinizi yıkıyorsanız buna ara vermenizi tavsiye edecektir. Bunun da nedenleri arasında yayılmasının, etkisinin azalmasının engellenmesi ve alerjik reaksiyon göstermesinden kaçınma geliyor. Alerjik reaksiyon demişken damlanın yapıldığı alanı kontrol ederek ciltteki kızarıklık ve tahriş oranını kontrol etmelisiniz. Çok kızardığı ve kedinizin çok kaşındığı durumda (veterinerinizle konuşarak) ilacı temizlemeniz gerebilir. Burada da suyla damlanın kokusu bitene kadar damla yapılan alanın yıkanması tavsiye edilebiliyor.

Pire ilacını kendiniz yapacaksanız kedinizin tamamen sabit bir şekilde duracağından emin olmanız gerekiyor. Damlalar yayıldığında kontrol etmesi de yalanmasının engellenmesi de bir hayli zorlaşıyor. Damlanın doğru yere yapılması da bu noktada çok önemli. Veterinerlerin ense köküne yapmalarının nedeni o bölgeye erişememelerinden dolayı. Bu nedenle siz evde yapacaksanız doğru yere ve doğru şekilde yaptığınızdan emin olmalısınız.

Pire damlaları yapıldığı zaman veterineriniz damlanın olduğu alana dokunmamanızı söyler. Bunun nedeni ise damlanın hem zehirli olması hem de yayılmasının engellenmesi. Yani damlalar sadece onlar için değil bizler için de sağlıksız. Az da olsa her pire damlasıyla kedinizin vücuduna, kanına zehir enjekte etmiş oluyorsunuz. Veterinerler her 3-5 ayda bir pire damlalarının yapılmasını önerse de yıllar içinde bu zehir biriktiğinden sağlık sorunlarını da beraberinde getirebiliyor.

Önemli: Yavru kedilere pire ilaçları tavsiye edilmiyor. Özellikle anne kediler yalayarak yavrularını temizledikleri için anne kedinin sağlığını tehlikeye atmamak adına bu yöntemlerden kaçınmak gerekiyor. Ayrıca anne kedilere de süt verdikleri zaman boyunca pire ilaçları önerilmiyor. Damla kana karıştığından süt emen yavru kedi için oldukça tehlikeli.

Pire Tozu

Pire tozu daha “uslu” olduğu düşünülen kediler için pire ile mücadelede veterinerlerin ikinci tercihi. Kedinin üstüne dökülen bu toz, pireleri boğarak öldürme prensibiyle çalışıyor. Pire tozunun “uslu” kedilerde tercih edilmesinin nedeni ise kendini yalamasının önüne geçilmesinin kolay olması açısından önemli. Pire tozunu yalayarak zehirlenen kedi sayısı bir hayli fazla. Özellikle yavru kediler için önerilmeyen bir uygulama. Hem kendini yalamasının önüne geçilmesi zor oluyor hem de yavru kediler bu zehri kaldıramıyor.

Dikkat edilmesi gerekenler:

Pire damlaları gibi pire tozu da zehir içeriyor. Genelde yaşlı kediler için tercih edilen pire tozları da her ne kadar kedinizin kendisi yalamasının önüne geçseniz de tüylerine serpilen bir kimyasal madde olduğu için tehlikeli. Kediniz kendini yalamasa da nefes yoluyla da bir miktarını vücuduna alabiliyor. Veterinerler genellikle toz döküldükten birkaç saat sonra nemli bir bez ile tüylerin üzerindeki fazla tozu almanızı önerecektir. Veterinizin önerisine göre de bir ya da birkaç gün sonra kedinizi yıkamanız ve tozu tamamen arındırmanız gerekecek.

Sizin de bu süreçte kedinizle temasınızı en aza indirmeniz gerekecek. Kimyasallar bizler için de bir hayli zararlı. Kedinize pire tozunu sizin uygulamanız tavsiye edilmiyor. Gereğinden fazla kullanımı öldürücü sonuçlar doğurabildiği için veteriner hekim tarafından yapılması daha sağlıklı olacaktır. Ancak pire tozunu seçerseniz kediniz sözünüzü dinleyip kendini yalamasa bile temkinli olmak açısından huni kullanmakta yarar var.

Önemli: Yavru kedilere pire ilaçları tavsiye edilmiyor. Özellikle anne kediler yalayarak yavrularını temizledikleri için anne kedinin sağlığını tehlikeye atmamak adına bu yöntemlerden kaçınmak gerekiyor. Ayrıca anne kedilere de süt verdikleri zaman boyunca pire ilaçları önerilmiyor. Tozlar tüylere yapıştığından yavru kedinin süt emerken ya da annesiyle vakit geçirirken bu toza maruz kalması kaçınılmaz.

Pire şampuanları

Pire şampuanları da pirelerle mücadelede veterinerlerin önerebileceği bir başka yöntem. Kedinizi bu şampuanlarla yıkayıp daha sonra bir tarak yardımıyla sersemleşen ve yapışkanlığını kaybeden pireleri temizlemek için kullanılıyor.

Dikkat edilmesi gerekenler:

Pire şampuanları da diğer yöntemler gibi içerisinde kimyasal içerdiği için kedinizin derisinde tahrişlere yol açabileceği gibi cildine de zararlı. Zaten yıkanmayı çok sevmeyen ve gerekmediği takdirde (üstüne yıkanmadan temizleyen bir şeyin dökülmesi gibi) yıkanması tavsiye edilmeyen kedi dostlarımız için bir eziyet olabilir.

Zehirsiz bir yöntem yok mu?

Veterinerlerin çoğunluğunun buna cevabı ya “hayır” ya da “Bu ilaçlar küçük dozlarda zehir içeriyor şeklinde” olacaktır. Nasıl ki bitlerle mücadelede bizler kimyasalları saç derimize sürmekten kaçınıyorsak kedi dostlarımızın kendileri yaladıklarında zehirlendiği ve ölümle sonuçlanan bu yöntemlerden de mümkün olduğunca kaçınmak sağlıklı olacaktır. Öncelikle her ne kadar veterinerler pire olmasa bile ilaçlanmayı düzenli olarak tavsiye etse de eğer kedinizde pire sorunu yoksa yaz mevsiminde dahi ilaçlanmadan uzak durmak önemli. Sigara içmek gibi düşünebiliriz belki bu durumu. Bir tane sigara belki öldürücü etki yaratmaz ama vücuda sürekli giren zehir ölümcül hastalıkla neden olabilir. Tam da bu yüzden eğer alternatif yöntemler pire sorununu çözmediyse o zaman damlalara ya da toza başvurmak gerekiyor. Peki nedir bu alternatif yöntemler?

Sirke

Sirke temizlikte de çok etkili bir araç. Doğal olduğu için çamaşır suyu gibi kimyasal kullanmaktansa pek çok kişi ev temizliğinde sirke tercih ediyor. Biliyor muydunuz sirke pireler için de bir çözüm? Eğer kediniz pirelendiyse kedinizin tüylerine sprey şeklinde sirke sıkabilirsiniz, tabii aşırıya kaçmadan. Böylece onu rahatsız etmez sürekli kendini temizlemek zorunda hissetmez. Az miktarda uygulamanız çok önemli.

Asıl kullanım metodu ise ev için. Sirke ayrıca evde oluşabilecek pire sorunu en iyi doğal çözüm. Halılarınıza, battaniyelerinize ve evin nemli, karanlık yerlerine sirke sıkarak pire sorununu evinizden defedebilirsiniz. Kedili bir ev hayatında temizlik açısından da içinizi rahat ettirebilecek bir yöntem. Paspas yaptığınızda “ya orayı yalarsa” diye düşünmek zorunda kalmadan rahatça kullanabilirsiniz.

Kullanmadan önce kedinizin sirkeye karşı herhangi bir alerjisi olup olmadığından emin olmakta fayda var. Bu noktada veterinize danışabilirsiniz ya da kedinizin tüylerinin üstünde çok küçük bir bölgeye az miktarda uygulayacağınız sprey ile kontrol edebilirsiniz.

Doğal yağlar: Citronella ve lavanta yağı

Eğer kediniz için spreyde kokusu sirke kadar keskin olmayan bir doğal yöntem arıyorsanız citronella ve lavanta yağı sizin için birebir. Bu yağları yine bir sprey şeklinde kedinizin tüylerine sürebilirsiniz. Bir de artısı var bu yağların! Kedinizin tüylerinin nasıl parıl parıl parladığını ve sağlıklı gözüktüğünü siz de göreceksiniz.

Pire tarağı

Aynı “bit tarakları” gibi pire tarakları da mevcut. Bunların kedinizin derisine çok zarar vermeyecek olanlarından tercih etmeniz daha yararlı olacaktır. Ancak belirtmekte yarar var, tek başına pirelerle mücadelede çok etkili bir yöntem değil. Doğal sprey yağlar ile birlikte kullanıldığında daha olumlu sonuç verecektir. Eğer pire tarağına ekstra para vermek istemiyorsanız kullanıdığınız tarağı da sprey sonrası afallamış ya da ölmüş pireleri kedinizin tüylerinden arındırmak için kullanabilirsiniz.

Pireler insanlar için zararlı mı, evi basar mı?

Pireler insanları da ısırabilir. Kedi olan yerde insanları tercih etmeseler de arada gezintiye çıkıp sizden de bir tat almak isteyebilirler. Kedinizin pirelendiği dönemde vücudunuzda küçük kızarıklar var ise bu onun pireleri sizi de ısırmış olduğu anlamına gelir. Ama merak etmeyin. Pireler insan kanıyla yaşayamaz. Vücut sıcaklığımız pirelerin yaşamak için tutunduğu kedi dostlarımıza göre düşük olduğundan en fazla tat alıp giderler. Ama bazı insanları daha çok ısırdıkları da bir gerçek.

Pireler evi aslında basmaz ama bir türlü gitmek bilmeyebilir. Özellikle çok kediniz var ise ya da alt katlarda oturuyorsanız veya eviniz rutubet ve neme müsait ise o zaman pire sorununuz biraz daha kalıcı olabilir. Ama evde beslenebileceği bir kedi yok ise yaşam süreleri 1 ila 2 ay arasında değişiyor. Evinizde pire sorunundan şikayetçiyseniz ilaçlatmadan önce sirke gibi doğal çözümlere başvurabilirsiniz. Alt katlarda yaşıyorsanız camlarınızın önüne sirke sıkmak da dışardan gelecek pireleri engellemenin bir yolu olabilir. Evde yaşayan bir kediniz varsa ve dışarı çıkmıyorsa yine de pire sorununuz bitmediyse bu illa evinizin kuytu köşe yerlerinde pireler olduğu anlamına gelmez. Pireleri eve eğer kedi dışarı çıkmıyorsa insanlar taşır. Özellikle yaz mevsimlerinde dışarda çokça olan pireler, çalılık alanlardan ya da sokakta sevdiğiniz bir kediden üstünüze tutunarak sizinle eve gelir. Özellikle paçalarınızı silkeleyerek eve girer ve ayakkabılarınızı evin içerisinde açık şekilde tutmazsanız bu probleminde önüne geçebilirsiniz.

Dışarı çıkan kediye pire tasması takılır mı?

Veteriner ve petshopların önerisi bu yönde. Ama tekrar belirtmekte fayda var. Bu tarz kimyasal içerikler zararlı. Zehir içeren bu tasmalar sürekli kedinizin boynunda olduğunda pire damlalarının vereceği zarardan daha fazla zarar verebilir. Bu yöntemlerin yerine evden çıkarken ve eve girerken kedinize doğal yağlar ile hazırlayacağınız spreyi sıkarak pireler ile mücadele edebilirsiniz.

Küçük bir ek bilgi: Kedinizin pirelendiğinden emin değilseniz ve tüylerinde toza benzer küçük leke gibi şeyler görüyorsanız bir peçete yardımıyla bunu kedinizin tüyünden alıp ıslatıp renk değiştirip değiştirmediğini kontrol edebilirsiniz. Eğer renk değiştiriyorsa evet kediniz pirelenmiş. Eğer renk değiştirmiyorsa ölü sirke de olabilirler. O yüzden düzenli kontrol etmenizde yarar var. Kediniz kaşındığında kaşındığı yere bakmakla işe başlayabilirsiniz.