Kedinizin Parlak ve Sağlıklı Tüylere Sahip Olması İçin Uygulayabileceğiniz 6 Adım


Kedilerin tüy sağlığı ve bakımı çok önemlidir. Ebette tüylerini yalayarak her gün kendi bakımlarını yaparlar, hatta günlerinin hatırı sayılır bir kısmını buna ayırırlar. Sizin de onun sağlıklı ve mutlu olduğundan emin olmak için uygulayabileceğiniz birkaç şey var.

1. Onları her gün düzenli olarak tarayın

Ginger cat lies on bed with grooming comb. The fluffy pet comfortably settled on white sheet. Cute cozy background, morning bedtime at home.

Özellikle uzun kedilerin tüyleri her gün taranmalıdır, kısa tüylü kediler ise buna daha az ihtiyaç olabilir. Bu aynı zamanda kedinizin hoşuna gidecektir, hem de tüy dökmesi problemine çözüm olacaktır. Bu yolla kendisini yaladığında yuttuğu tüy miktarını da azaltmış olacaksınız. Kedinizi yavruluk döneminden itibaren taramaya alıştırmalısınız. Eğer yetişkin ve taranmayı sevmeyen bir kediniz varsa onu ödül mamaları ile bu işe alıştırmayı deneyebilirsiniz.

2. Taramaya alternatif olarak dökülmüş olan tüyleri toplamak için bu yöntemi de deneyebilirsiniz

kedi-tuy-patiliyo-9

Elinize bir çift latex eldiven geçirin, bulaşık eldiveni de iş görür. Sonrasında bu eldivenlerle kedinizi başından kuyruğuna okşayın, deriden ayrılmış ama hala aralarda duran tüyleri bu yöntemle hızlıca toplayabilirsiniz. Böylelikle hem etrafa daha az tüy saçılır, hem de kedinizin yuttuğu tüy miktarı azalır.

3. Onu besin ve mineral ihtiyaçlarını tam olarak karşılayacak iyi bir mama ile besleyin

kedi-tuy-patiliyo-10

Beslenme sağlık ile ilgili her konuda olduğu gibi burada da çok önemli. Nasıl biz saçlarımız dökülmesin, tırnaklarımız kopmasın siye vitamin ve proteinlere ihtiyaç duyuyorsak onların da buna ihtiyacı var. Fakat miktar olarak ihtiyaçları bizden farklı, aynı zamanda bizim yediğmiz her şeyi yememeleri gerekiyor. Bu sebeplerden ötürü ona kendi ihtiyaçlarına uygun olarak dengeli besinler verin.

4. Gerçekten gerekmediği sürece kedinizi yıkamayın

kedi-tuy-patiliyo-5

Kediler yıkanmaya ihtiyaç duymazlar, yukarıda da belirttiğimiz gibi kendi tüylerini kendileri temizlerler. Tüylerine aşırı miktarda bulaşan çamur gibi maddeler ya da deride oluşan parazit sorunları benzeri durumlar dışında onları yıkamayın. Sürekli ev dışında vakit geçiren kedileri yıkamanız gerektiğinde ise bunu uzun aralıklarla gerçekten kirlendiklerini fark ettiğinizde yapın.

5. Kedinizi tıraş ettirmeyin

kedi-tuy-patiliyo-6

Kediler tüyleri konusunda hassas canlılardır. Yine parazitlenme gibi bir durumda çok gerekmediği sürece sırf “sıcaktan bunalır” gibi bir sebeple onları tıraş ettirmeyin. Bunun tüy sağlıklarına bir faydası olmayacağı gibi psikolojilerine de zararı olabilir.

6. Parazit aşılarını aksatmadan yaptırın

kedi-tuy-patiliyo-7

Özellikle ev dışına çıkan kedilerin parazit aşılarını sakın ama sakın aksatmayın. Fakat ev dışına çıkmayan kedilerde de parazit oluşabileceğini, onları her halükarda aşılatmanız gerektiğini unutmayın. Sürekli evde olan kediler de yedikleri bir şey yüzünden iç parazite ya da sizin giysi ve ayakkabılarınız vasıtasıyla eve taşınabilecek dış parazitlere maruz kalabilirler. Aşı hem sizin hem onların sağlığını korur.