Öğrenelim: Kedilerde Tüy Yenileme


Kediler tüy yenileme onlar için dikkat edilmesi konular arasında yer alıyor. Eğer hayatınızı paylaştığınız kedileriniz varsa, bu durumda en çok tüy yenilemelerinden şikayet edebilirsiniz. Çünkü bu dönemlerde tüylerini dökerek, yenilerinin yerine gelme sürecini yaşadıklarını görürsünüz. Ancak bazı durumlarda çok daha fazla tüy dökerler ve bu da bazı sorunları işaret edebilmektedir.

Sizler de neden tüy yenileme gereği hissettiklerini, bu dönemlerin ne zaman olacağını ve hangi durumların hastalık belirtisi sayılabileceğini merak ediyorsanız, bu soruların yanıtlarını hemen almanıza olanak vereceğiz. Değerli dostlarınızın vücut dilinden anlayabilmeniz için kedilerde tüy yenileme dönemleri hakkında her türlü bilgiyi aktarmaya çalışacağız.

Kediler neden tüy yeniler?

Kedilerin normal sayılabilecek miktarlarda tüy dökmelerinin en bilinen nedeni mevsim geçişleridir. Bu dönemler içerisinde meydana gelen tüy dökülmeleri son derece normaldir. Kedilerin doğası gereği gerçekleşen bu olayda tedirginlik yaratacak bir durum yoktur. Çünkü hiçbir şekilde zararlı olmayan bir dönem olduğundan söz etmek mümkündür.

Aşırı tüy dökmesi ne anlama gelir?

Ancak bazen hastalığı, bazen de düzensizliği işaret etmekte olan ve çeşitli nedenleri bulunan aşırı tüy dökmesi ve yenilemesi halinde nelere dikkat etmeniz gerektiğini sizlerle paylaşmak istiyoruz.

  • Sağlıksız beslenme

Kedilerin sağlıklı olması, sağlıklı beslenmeleri sayesinde mümkün olacaktır. Bu aynı zamanda tüylerinin de sağlıklı bir şekilde yenilenmesinde etkili olmaktadır. Bu konuda ihmal edilen kedilerde aşırı tüy dökme görülebilir. Beslenme hatalarının yer aldığı bu kapsamda yapılacak değerlendirmelerde gerekli tedbirlerin hemen alınması sağlanmalıdır.

  • Stres yaşaması

Kediler de diğer canlılar gibi olumsuz şekilde etkilendikleri olaylar karşısında stres yaşayabilirler. Böyle bir durumda strese karşı verdikleri tepkilerden birisi de aşırı tüy dökmeleri olacaktır. Böyle bir durumda sahiplerinin tıraş ettirmemeleri gerekmektedir. Bu hem daha ciddi stres yaşamalarına, hem de sağlık sorunu ile karşılaşmalarına neden olacaktır. Bu nedenle tıraş ettirmek asla bir çözüm değildir ve denenmemesi gerekmektedir.

  • Hamilelik ve hormonlar

Kedilerde çiftleşme dönemleri boyunca oluşan hormonlardaki değişimlerin tüy dökmesine neden olacağı görülecektir. Bu nedenle son derece dikkatle takip edilmesi gereken bir süreç olarak görülmektedir.

Kedilerde Tüy yenileme döneminde neler yapılmalı?

Aşırı tüy döküyorsa beslenmeyi sağlıklı yapmasını sağlamalı, vitaminlerini almasına olanak vermeli ve günde bir adet yumurta tüketmesini sağlamalısınız. Aynı zamanda düzenli bir şekilde taramayı da ihmal etmemelisiniz. Çünkü düzenli taramanız neticesinde mevsim değişimine bağlı olarak tüy yenileme dönemlerini yaşarken, sağlıklı olmalarını sağlayabilirsiniz. Etrafa dağılan tüylerinin de temizlenmesi gerekmektedir ve böylece diğer canlılara karşı tehdit oluşturmaması sağlanmalıdır.