Kedilerde Uygulanması Gereken Aşılar ve Aşı Takvimi


Kediler için her zaman dokuz canlıdır denilir, ama durum hiç de öyle değil. Bütün canlılar gibi kediler de zaman zaman sağlık sorunları yaşarlar ve bazı bulaşıcı hastalıklara maruz kalabilirler. İnsanlar gibi kediler de zaman zaman virüslerden ve bakterilerden etkilenirler ve bazı salgınlar onların da canını yakabilir. Hatta bazı virüs ve bakteri türleri, evdeki bu sevimli ve candan dostlar için yaşamsal bir tehlike haline gelebilir. Böyle bir durum yaşamamak için yapılması gereken onların sağlıklarına özen göstermektir. Bu özenin başında da aşılar geliyor.

Kedilerde Uygulanması Gereken Aşılar ve Aşı Takvimi

Kedilere aşı yapılması, onların bağışıklık sistemini güçlendiren, tehlikeli hastalıklarla karşı koruma sağlayan, kedinin ömrünü uzatan ve onun yaşam kalitesini arttıran önemli bir uygulamadır.
Kedinin sağlığı açısından bu kadar önemli olan aşılama faaliyetinde yavru kedilere üç temel aşı yapılmaktadır:

  • Karma aşı: Tanımlanmış hastalıklara ve virüslere karşı kediyi korumaktadır.
  • Kuduz aşısı: Kuduza neden olan virüse karşı kediyi korumaktadır.
  • Leukemia aşısı: Kedi lösemisine (kan kanserine) karşı kediyi korumaktadır.

Kedilerde Uygulanması Gereken Aşılar ve Aşı Takvimi

Veteriner klinklerinde yapılan bu aşılar belli bir takvime uyularak yapılıyor. Aşı takvimi, kedinin ırkına, karakteristik özelliklerine ve yavru kedinin annesinden ayrılma vaktine bağlı olarak farklılık gösterir. Genelde uygulanan aşı takvimi şu şekildedir:

  • 6. ve 7. haftada, önce iç ve dış parazit tedavisi yapılır ve yavru kedide bulunması muhtemel parazitler uzaklaştırılır. Parazitler kedinin bağışıklık sistemini baskılar ve yavru kediyi hastalıklara karşı savunmasız bırakır. Bu nedenle önce parazit tedavisi yapılır ve yavru kedinin bağışıklık sistemi güçlendirilir.
  • 8. haftada, birinci karma aşı yapılır.
  • 9. haftada, Leukemia aşısı yapılır. Ayrıca bu haftada iç parazit tedavisi bir kere daha yapılır.
  • 10. haftada, kuduz aşısı yapılır. Genelde 10. haftadan önce kuduz aşısı yapılmaz.
  • 11. haftada, ikinci karma aşısı yapılır.
  • 12. haftada, ikinci Leukemia aşısı yapılır.
  • İlk aşı uygulamasından bir yıl sonra karma aşı, kuduz aşısı ve Leukemia aşısı, tek doz olarak bir kere daha uygulanır.

Bu takvime göre yavru kedilere karma ve Leukemia aşıları üç hafta sonra tekrarlanmaktadır. Kedilere aşı beklenen faydanın elde edilmesi açısından bu çok önemlidir. Ancak kedi yavrulayacak ise bu aşılar geciktirilmelidir. Keza kedinin bir hastalığı varsa yine bu aşılar geciktirilmelidir.

Kedilerde Uygulanması Gereken Aşılar ve Aşı Takvimi

Yavru kediler anne sütü emiyorlarsa aşılama için beklenmelidir. Çünkü anne sütünde yavruları hastalıklardan koruyan enzimler vardır. Bu temel aşıların dışında veteriner kliniklerinde, özellikle sokakta yaşayan kediler için mantar aşıları da yapılır.