Öğrenelim: Kedilerde Zayıflık


Kedi sahipleri için sağlıklı olmaları ve bunu sağlamak için de dikkat etmeleri önemlidir. Kedilerini daha sağlıklı bir hale getirmek için dikkatli olmaları gerektiğinin bilincinde olsalar da, bazen bu durumu çok abartarak, fazla besin vermeye çalışabilirler. Bununla birlikte az beslenmesine neden olacak ihmallikleri de yapabilmektedirler.

Bu her iki durumun da beklenmedik sonuçları olabilir ve kedilerin sağlıkları olumsuz etkilenebilir. İşte bu durumlardan birisi de kedilerde zayıflık olarak görülmektedir ve yanlış adımların düzeltilmesi gerekmektedir.  Bununla birlikte bazı rahatsızlıkların da etkili olabileceği unutmamalıdır.

Kedilerin zayıflığı nasıl belli olur?

Kediciklerinizin zayıf olup olmadığını anlamak için bazı kriterleri göz önünde bulundurmanız gerekmektedir. Cinsiyetine, ırkına veya yaşına göre kediciklerinizin hangi kiloda olması gerektiğini uzman bir veterinerden öğrenmeniz gerekmektedir. Bu faktörlere göre olması gereken kilonun 25 kg daha altında olduğu görülürse, bu durumda kedilerde zayıflık belli olacaktır. Bu durumda nedenlerini incelemesi için uzman bir doktora muayene ettirmeli ve buna göre neler yapabileceğinizi öğrenmelisiniz.

Kedilerde zayıflığın nedenleri nedir?

Yanlış beslenme alışkanlıklarının dışında, bazı hastalıklar da kedilerde aşırı zayıflığa neden olmaktadır. Bunlardan bazıları mide veya bağırsakta meydana gelen hastalıklar, mamalarda kalitesi seçimler veya yetersiz beslenmesi, parazitlerle savaşması veya metabolik bazı rahatsızlıkların da baş göstermesi gibi nedenlerden dolayı kedilerde zayıflık meydana gelebilmektedir.

Kedilerde zayıflık için ne yapılmalıdır?

Veteriner hekim tarafından kontrolü yapılacak olan sevimli dostlarınızın zayıflığına neden olacak faktörler belirlenecektir. Bununla birlikte ortadan kaldırılmasına yönelik olarak tedavi sürecine girilecektir. Bu da kısa sürede normal kilosuna dönmesi açısından önemli olacaktır. Mide sorunlarında ve bağırsak hastalıklarında kilo almasını engelleyen durumların böylece ortadan kaldırılacağı görülecektir.

Eğer stres altında olduğuna inanıyorsanız, bu durumda çevresinde hangi faktörlerden kaynaklı olarak bu durumu yaşadığınızı tespit etmeniz gerekmektedir. Buna göre yapacağınız bazı değişiklerin ardından, kendisini daha iyi hissedeceği alanları oluşturduğunuzda, kedinizin zayıflık probleminin de ortadan kalktığını görebilirsiniz.

Beğenmediği veya yemediği besinlerden uzak tutmanız, mamasının seçiminde özen göstermeniz bunlardan bazıları olacaktır. Ayrıca kaldığı kutu veya yatak içerisinde ve kum kabı gibi alanlarda da rahatsız olabileceği durumları gözden geçirmenizde fayda vardır.

Beslenmesinde hangi sorunların olduğunu tespit edecek kişiler ise bu alanda uzman olmalıdırlar. Bununla birlikte veteriner hekimler tarafından belirlenecek olan eksik maddelerin vücuduna alınmasına destek verecek takviye besinler de tercih edilebilecektir. Vitamin ve mineral takviyelerinin yapılmasına katkı sağlanacaktır. Bu da kısa sürede kilo alması açısından faydalı bir yöntemi içerecektir.