Kedilere Fısıldayan Bir Birey Olabilmeniz İçin 9 Öneri


Kedilerle yaşayanlar çok iyi bilirler ki: Kedilerin dilinden anlamak öyle kolay değildir. Ani ruh hali değişimleri ve anlamlandıramadığımız tepkileriyle kediler insanlarca anlaşılması zor canlılar olabilirler bazen. Size kedi dostunuzu daha iyi anlamanız ve sağlam bir bağ kurarak adeta kedilere fısıldayan bir birey olabilmeniz için 9 öneri sunuyoruz:

1.Vücut dilini tanıyın

Öncelikle kedi türünün vücut dilini öğrenerek başlayabilirsiniz. Bu, kedi dostunuzla kuvvetli iletişim kurmada iyi bir başlangıç noktası olacaktır.

2.Hareketlerini gözlemleyin

Türe ait ortak özellikleri dışında elbette her hayvanın bir kendine özgü bir karakteri var. Onu tanımaya çalışın. Hareketlerini gözlemleyin.

3.Kedinizi mutlu edin

Unutmayın ki bu ilişkide mutlu etmesi gereken taraf sizsiniz. Kedinizi mutlu edin, ihtiyaçlarına cevap verin. Bunu hak ediyor. Sizden başka kimi var ki? İlgili içerik için:

Kedinizin Sizi Daha Çok Sevmesini Sağlamanın 9 Güzel Yolu

4.Ona karşı davranışlarınızda istikrarlı olun

İlişkinizin başından itibaren, yaşam alanınızın, sizin veya onun sağlığı için belli ‘’önerileriniz’’ olacak kedi bireye. Bu önerilerin bir kısmı kale alınmayacak muhakkak ama en azından kalan sağlar sizin olsun. Yani, yapmaması gereken bir şey yaptığında kızdığınızı ses tonunuzdan veya beden dilinizden anlasın ( zaten hissedecektir) ve bunu her defasında benzer kelimelerle yapın. Cezalandırmayın ama örneğin bir bitkiye, eşyaya zarar verdiğinde veya girmemesi gereken bir yere girdiğinde bir seferinde tepkisiz kalıp diğer seferinde tepki gösterirseniz olmaz. Çocuk gibi düşünün.

Not: Benim kedi bireyim yapmaması gereken şeyleri çok iyi bildiği halde yapmaya devam eder, suç mahalinde basılınca da ortadan toz olur. Gerçi bu da bir iletişim biçimi; bana hiçbir yarar sağlamayan bir iletişim. Teşekkürler hayat.

5.Sorun odaklı değil çözüm odaklı olun

Kedinize taptığınız halde onun bazı alışkanlıkları sizin hayatınızı zora sokuyor olabilir ve bu konuda ortak bir noktada buluşamıyor olabilirsiniz. Alternatifler yaratın. Örneğin iş kıyafetlerinizin üzerinde tüy görüntüsünden rahatsız oluyorsanız giyeceğiniz kıyafetleri giysi poşetlerine koyabilirsiniz. Veya sürekli bir şeyler kıran bir kediniz varsa zarar görmesi sizi üzecek eşyalarınızı ortalıklarda bırakmayabilirsiniz. Hatta bu durumları lehinize çevirebilir, hiç sevmediğiniz ama atsanız da ayıp olacak hediyeleri imha etmek için kedinizle iş birliği yapabilirsiniz. ‘’Ortak düşman’’ iyidir.

‘’Cnm yha senin bana aldığın mutfak lavabosu biblosunu kedim kırmış çok üzüldm yha diyip görselle desteklersiniz.’’ ‘’Teyzecim ya bana ördüğün gökkuşağı renklerinde 42 ponponlu hırkayı kedim lime lime etmiş: (‘’

6.Patronun o olduğu aklınızın bir köşesinde dursun

Kedilere fısıldayan birey olmak istiyorsanız kedinizle kurduğunuz ilişkide saçma sapan insanca yanlış düşüncelere kapılıp onun sahibi olduğunuzu filan zannetmeyin baştan kaybedersiniz. Kedinizle ancak ona yaraşır bir insan olabilirseniz iyi bir iletişim kurabilirsiniz.

7.Bu ilişkide onun ihtiyaçlarının ön planda olması gerektiğini unutmayın

Ne yazık ki bu ilişki çok eşitlikçi bir ilişki olmayacak bunu kabullenmelisiniz yoksa kedilere fısıldamanız mümkün değil. Örneğin; o istediğinde sevecek istemediğinde dokunmayacaksınız yapacak bir şey yok. Bu çocuklar da böyle.

8.Denemekten vazgeçmeyin

Fısıldıyorsunuz fısıldıyorsunuz tık yok mu? Olsun. Yine deneyin. Denemekten vazgeçmeyin. Üzüm ve Diğer Şeyler’den Ünlü filozof Ryuk bu konuda der ki: ‘’olsun en azından deniyorum. sonuçta ne demişti behçet. denedin yenildin. yene deni, yine denel, daha dene yinel…”

9.Olmuyosa çok da şaapmayın bizce

Ehh bunca öneriden sonra hala iletişemediyseniz demek ki kedi birey sizle iletişime geçmek istemiyor. Saygı duyun ve yaş mama koyun.