Kedilere Yapılması Gereken Aşılar Ve Fiyatları Nedir?


Kedilere yapılması gereken aşılar ve fiyatları nedir? Kedilerde uygulanması gereken aşılar ve aşı takvimi nedir?

Kedilerin hayatımıza kattığı o kadar çok şey var ki, her gün “İyi ki bir kediye sahibim.” diyesi geliyor isanın. Mesela sonsuz sevgi ve dostluk… Sonra sıcaklık, yumuşaklık bir de tatlı tatlı sokulmak. Bir de kedice keşifleri var tabii, çünkü kediler dahidir.

Öğrenelim: 2016 yılında veteriner hekimlere ne kadar para ödedik? Yazımızı okuyabilirsiniz: Veteriner Ücretleri
Günümüzün bir çoğunu evcil hayvanlar ile paylaşıyor ve bu sayede çok daha mutlu birer birey haline geliyoruz. Evet, bunu biz değil yapılan araştırmalar söylüyor; evcil hayvanlar ile birlikte yaşamak insanın mutluluk hormonu salgılamasını sağlıyor, kan basıncını düşürerek kalp damar hastalıklarından koruyor. Peki, bizleri bu denli mutlu eden, daha sağlıklı olmamızı sağlayan evcil hayvanlara nasıl bakmamız gerektiği hakkında yeterli bilgi sahibi miyiz? Zira evcil hayvana bakımında sevgi ve ilgi kadar bilgi sahibi de olmak gerekiyor, çünkü sevimli dostlarımıza ancak bilgi sahibi olarak en doğru şekilde bakabiliriz. Elbette bilgi sahibi olmak da yeterli değil; ister kedi olsun ister köpek ya da diğer evcil hayvanlar, dostlarımıza en doğru şekilde bakmak, sağlık durumlarını düzenli olarak takip edebilmek, aşılarını düzenli olarak yaptırmak için veterinerlerinden de yardım almamız gerekiyor.


Aşısız kedi ve köpeklerde çok sayıda viral enfeksiyon ile karşılaşılabiliyor ve bu viral enfeksiyonların çoğu ölümcül şekilde sonuçlanabilme riski taşıyor. İşte bu nedenle evcil hayvan bakımının kesinlikle en önemli unsuru düzenli aşılama! Veteriner hizmeti veren klinikler bir evcil hayvan sahiplendiğinizde ilk gitmeniz gereken yerler. Yavru kedi ya da köpek sahiplendiğinizde yapmanız gereken ilk şey veterinerlerine giderek ailenize yeni katılan minik üyenin sağlık kontrollerini yaptırıp herhangi bir sağlık sorunu olup olmadığını öğrenmek, varsa tedavi olmasını sağlamak ve tabi ki eğer aşılama zamanı geldiyse ilk aşılarını yaptırmak ve ardından da veteriner tarafından sevimli dostunuz için hazırlanan aşı takvimine harfiyen uyarak tüm aşılarını zamanında ve atlamadan yaptırmak.


KEDİLERİN İLK AŞISI 7-9 HAFTALIKKEN YAPILIYOR

Dünyanın en fazla bakılan evcil hayvanı unvanını taşıyan tatlı kedilerin bakımında da aşılama çok önemlidir ve aynı köpeklerde olduğu gibi düzenli aşılama pisileri viral enfeksiyonlardan koruyarak sağlıklı ve uzun bir ömür sürdürmelerini sağlar. Veteriner fiyatları kedi aşılamaları için de farklılık gösterebilir. Kedilerin örnek aşılama takvimi de şu şekildedir;

7-9 haftalık: 3’lü ve ya 4’lü karma aşı
12. hafta: 2. Karma aşı
13. hafta: FIV aşısı( buna lösemi aşısı da denir)
16. hafta: 2. FIV aşısı
18. hafta: kuduz aşısı

Bunların yanı sıra veterinerleri kedilere mutlaka iç ve dış parazit aşısı da yaparak sevimli dostlarımızın parazitlerden de korunmasını sağlayacaktır.

VETERİNER LÜKS DEĞİLDİR!

İnsanlar için doktora gitmek nasıl lüks değilse evcil hayvanlar için de veterinere gitmek lüks değildir. Bu nedenle  veteriner fiyatları konusuna odaklanmak yerine sevimli dostunuzun sağlığına, mutlu ve uzun bir yaşam sürdürmesine odaklanmanız çok daha doğrudur. Unutmayın, siz  veteriner fiyatları konusunda endişe duyup dostunuzu veterinere götürmez, sağlık kontrollerini ve aşılarını düzenli olarak yaptırmazsanız bu dostunuzun sağlığını hatta hayatını kaybetmesine yol açabilir. Sevgili kediniz ya da köpeğinizle sağlıklı, mutlu ve uzun bir yaşam sürdürmeniz dileğiyle.

Ankara Keçiören – Keçiören Veteriner Kliniği – Veteriner Klinikleri