Zararsız Sandığınız Ama Kedinizin Tabağına Asla Girmemesi Gereken 19 Yiyecek


Listedeki yiyeceklerden bazılarının kediler için zararlı olduğunu bilmeyen yoktur ama biz yine de uyaralım dedik. Ayrıca faydalı sanıp da verdiğiniz ama kediciğinizin midesini üzecek bazıları da olabilir.

1. Konserve ton balığı

Kediler doğaları gereği balık severler, balık onlar için faydalıdır da… Ama bu demek değil ki kedinizi insan tüketimi için hazırlanmış yağlı ve tuzlu konserve ton balığı ile beslemelisiniz… Bu tek başına kediniz için yeterli besini sağlamayacağı gibi fazlası kedinizi zehirleyebilir. Konserve ton balığını kedinize sık yedirmeyin, ödül maması niyetine, zaman zaman az miktarlarda verin. Ayrıca konserve ton balığı yerine az yağlı ve tuzsuz olarak taze pişirdiğiniz balık kediniz için daha iyi bir besin seçeneğidir, sadece kılçıklarını ayıklayarak vermeyi ihmal etmeyin.

2. Sulandırılmamış süt

Çiğ süt her yaştan kediye zararlı. Kediler laktozu sindiremezler, ve sindiremedikleri için midelerinde gazlanma hatta bağırsaklarında parazit oluşabilir. Lütfen hiçbir kediye ne sebeple olursa olsun sütü olduğu gibi içirmeyin. Özellikle sokak kedilerine iyilik yapıyorum diye süt koyup vermeyin, ölümlerine bile sebep olabilirsiniz. İlla süt verecekseniz %70 oranında sulandırıp inceltmelisiniz. Ayrıca sütün kedilere dokunan özelliğini azaltmak suretiyle başka besinlerin içine, kediniz için evde hazırlayacağınız mamalara az miktarda ekleyebilirsiniz.

3. Soğan ve sarımsak

Bu ikilinin pişmişi de pişmemişi de kedilere zararlı. Kedilerin tabaklarında asla olmaması gerekenlerden. Özellikle ev yemeklerinde sıklıkla kullanıldıkları için uyaralım, zaten sürekli vermenizi hiç önermiyoruz ama hele içine soğan sarımsak koyuyorsanız kedilerinize asla bu yemeklerden vermeyin.

4. Baharat

Baharat kedilerin sindirim sistemlerine oldukça zararlı, soğan ve sarımsak gibi tencerelere çok giren bir malzeme olduğu için yine baharatlı ev yemeklerini kedilerden uzak tutmak gerektiğini de ekleyelim. Ayrıca salam, sucuk, sosis gibi yiyeceklerde de bol baharat bulunur, bunları da kedinize yedirmemelisiniz.

5. Aşırı tuzlu peynir 

Peynir bir süt ürünü ve kedilerin laktoz toleransı olmadığından söz etmiştik. Tıpkı süt gibi peynir de olduğu gibi verildiğinde kedinizde sindirim bozukluklarına yol açar. Marketten alınan peynir yerine kedinize evde süt kestirerek yapılan peynirden içine tuz eklemeden, ezip su ile karıştırarak verebilirsiniz. Eğer bunu yapma imkanınız yoksa, marketten alınan peyniri de suda beklip tuzunu azaltarak ve yine ezip suyla karıştırarak kedinize verebilirsiniz.

6. Sulandırılmamış yoğurt

Yine bir süt ürünü olan yoğurt da kedinizin sindirim problemi yaşayacağı yiyeceklerden. Kedinize yoğurt yerine ayran vermeyi tercih edin. İçinde yüksek tuz oranı bulunan hazır ayranlar yerine evde kendiniz tuzsuz olarak hazırlayın. Süt ürünlerini sulandırıp seyreltmek hem bu besinlerin kedinizin bunları sindirimini kolaylaştırır hem de su ihtiyacını karşılar.

7. Üzüm

Üzüm, kuru üzüm ve diğer kuru meyveler barındırdıkları yüksek şeker oranı sebebiyle kedilere zararlıdır. Aynı zamanda üzüm kediler için zehir etkisi gösteren bir yiyecek.

8. Hayvansal yağ

Tereyağı ya da etten artan yağ asla olduğu gibi kedilere verilmemelidir. Kediye verdiğiniz bazı yiyeceklerin içinde eser miktarda bulunması çok sorun olmasa da yüksek miktarda ve sürekli tüketimi zararlıdır.

9. Tavuk kemiği

Tavuk kemikleri kedilerin boğazını tıkayabilir ya da yemek borularını zedeleyebilir, aman diyelim uzak tutun… Eğer kedinize tavuk verecekseniz de tuz ve yağ eklemeden haşlayın, kemiklerini de mutlaka ayıklayın.

 10. Çiğ yumurta

Çiğ yumurta kedinizin bağırsaklarını üzer, parazit oluşumuna sebep olur. Yumurtayı haşlayarak kedinize yedirin. Fakat yine de aşırıya kaçmamaya özen gösterin, nasıl yumurtanın fazlası bizlere zararsa onlara da zarar. Günde bir yumurtayı aşmamaya çalışın.

11. Köpek maması

Köpek maması kediler için yeterince besleyici değildir. Kediler köpeklere oranla daha protein ağırlıklı bir diyete ihtiyaç duyarlar. Bu sebeple evde hem kedi hem köpek besleyenlerdenseniz, kedinize kendi mamasını ayrı bir yerde verin.

12. Hamur mayası ve mayalanmış hamur

Kediler için bir hayli zehirli olan hamur mayası, yendiğinde ciddi sonuçlar doğurabilir.

13. Limon

Limon da kedilere zararlı yiyecekler arasında, kusmaya sebep olabilir. Zaten kediler de limon kokusundan ve tadından pek hoşlanmazlar, muhtemelen uzak duracaklardır. Siz yine de dikkat edin.

14. Çiğ et ve balık

Çiğ balık diğer tüm çiğ et çeşitleri gibi bağırsaklarda parazitlenmeye sebep olur. Evet doğada yaşayan hayvanlar ve kedilerin vahşi ataları  çiğ etle beslenebilmekte ve bu onlar için sorun olmamaktadır. Fakat evcilleştirip bizimle yaşamaya alıştırdığımız hayvanların sindirim sistemleri de bizim onlara verdiğimiz yiyeceklere yani pişmiş olanlara göre şekillenmiştir. Bu sebeple et ve balığı tuzsuz ve yağsız tercihen haşlama ya da ızgara yöntemiyle pişirerek kedinize verin.

 15. Mantar

Kedilere zararlı yiyecekler arasında olan ve aynı zamanda onlara zehirli olan bir diğer şey de mantar, asla kedinize yedirmemelisiniz.

16. Tohum ve çekirdekler

Bunlardan bazıları kedilere zehirli olabileceği gibi, kediler tarafından tüketildiklerinde nefes borusunu tıkayıp boğulmalara da sebebiyet verebilirler.

17. Tuz 

Tuzun fazlası herkese olduğu gibi kedilere de zararlıdır. O yüzden aman, aşırı tuzlu ev yemeklerini kedilerden uzak tutun, hem bu yöntemle siz de az tuzlu yemek yemeye alışarak sağlığınız için güzel bir adım atabilirsiniz.

18. Çay

Çay antiseptik özelliktedir ve çeşitli enfeksiyonlu bölgelerin (göz gibi) temizliğinde kullanılabilir. Fakat kedilere içirilmemeli ya da yaprakları yedirilmemelidir.

19. Avokado

Kedilere zararlı yiyecekler arasında olan avokado bazı kediler için zehirli olan bir madde bulundurmaktadır. ‘Benim kedim için zehirli midir?’ diye düşünüyorsanız, denememenizi öneririz, vermeseniz daha iyi…

Bonus: Kedisini ev yemekleri ile besleyenler için

Kedinizi aşırı tuzlu, yağlı salçalı, soğan, sarımsak ve baharatlı yiyeceklerle beslemeyin. Kediler etten alacakları protein ile metabolizma fonksiyonlarını sürdürebilen canlılardır. Bu sebeple, her ne kadar protein tahıl ve bitkilerde de bulunuyor olsa da, sadece tahıl ya da sebze ile beslenmeleri onlarda böbrek ve bağırsak problemlerine sebep olabilir.

Elbette vegan olan, diğer hayvanların yiyecek için öldürülmesine karşı olup kedi köpek gibi evcil hayvanlarını da aynı şekilde besleyen ve hayvanları ile ilgili herhangi bir sağlık sorunu yaşamayan insanlar var, bu konudaki hassasiyetleri de oldukça anlaşılır bir durum. Fakat böyle bir işe kalkışacaksanız bu konuda bilgi sahibi olan bir veterinere danışmanız, iyice araştırma yapmanız şart. Bir kediyi sürekli olarak makarna ve pilav ile besleyemezsiniz, nasıl vegan beslenen insanların protein ve vitamin ihtiyaçlarını gidermek için özellikle tükettikleri bazı şeyler varsa kediler için de özel gıdalara gereksinim olabilir. Ayrıca her hayvanın, özellikle de bazı kedilerin bu tarz beslenme biçimine uygun vücut yapıları yok. Özellikle taurin eksikliğinden kaynaklanan idrar yolları problemleri ortaya çıkabiliyor, nasıl bir yol izlemeniz konusunda gerekli araştırmayı yapıp emin olmanız en iyisi.

Sonuç olarak eğer kedinizi ev yemeği ile besleyecekseniz, verdiğiniz yemeğin kedi için gereken bütün besinleri içerdiğinden emin olun. Öneri olarak kendinize pişirdiğiniz yemeklerden ayrı bir küçük tencereye ayırıp az tuzlu ve az yağlı biçimde, içine soğan sarımsak ve baharat koymadan kediniz için pişirebilirsiniz. Önemli olan ona zararı olacak şeylerden kaçınmak ve dengeli beslemek.

Bir format seçin
Liste
Klasik İnternet Dinlenceleri