Kedileri Anlamanın 13 Yolu


Kedileri anlamak. Sevimli dostlarınız aslında her hareketi ile sizlere bir şeyler anlatmaya çalışıyor olabilir. İşte kedileri anlamanın yollarını merak edenler için bu yazımızı hazırlamış bulunuyoruz.

1. Hızlı göz kırpması

Muhtemelen suyu bitmiş olabilir ya da kum kabı hijyenikliğini yitirmiştir. Bu durumda sizlerden buna benzer istekleri olduğunu gösterecek bir harekettir.

2. Yuvarlanması

Sürekli olarak sırt üstü vaziyette sağa sola yuvarlanıyorsa, bu durumda sizinle oyun oynamak istediğini göstermektedir.

3. Poposunu kaldırması

Poposunu kaldırarak sakin bir bakış atıyorsa, sizi selamladığını göstermektedir ve yanlış algılamamanız gerekir.

4. Yuvarlanarak uyuması

Isı dengesini sağlamak amacıyla yaptığı bu hareketi hastalık olarak algılamamalısınız.

5. Ön ayaklarını hareket ettirmesi

Acıktıklarını göstermek amacıyla ön patilerini yukarı ve aşağı doğru sürekli hareket ettirebilirler.

6. Sırt üstü yatması

Bu anını yakaladığınızda hemen sevmeye başlayabilirsiniz. Çünkü size güvendiğini ve onu sevmenizi istediklerini göstermektedir. Göbeğini açık bir vaziyette tuttuğunda sevmek için en uygun zaman olacaktır.

7. Ortadan kaybolması

Bir süre gözlerden kaybolduğunu görüyorsanız, hemen paniğe kapılmamalısınız. Bir süre kendi kendine bırakmalı ve yalnız kalma isteğine saygı duymalısınız.

8. Gözlerinin büyümesi

Etrafında korktuğu veya endişeye kapıldığı bazı olayları yaşayabilirler. Bu durumda tepkilerini göstermek amacıyla gözlerini açacaklardır.

9. Dar yerlere yatması

Kutu içerisinde veya buna benzer yerlerde yattıklarında, bulundukları konumu sevdiklerini düşünebilirsiniz. Ancak asıl önem verdikleri husus ise dar alanları sevmeleri ve kendilerini çok daha güvende hissetmeleridir.

10. Sahiplerini ısırması

Bazen her ne kadar saldırgan olduklarını düşünseniz de, oyun oynamak için de ısırabilirler. Bu nedenle kendinizi bazı durumlarda çekmeyi ve korumayı bilmelisiniz. Farklı oyuncaklara ve oyunlara yönelmesini sağlayabilirsiniz. Ancak ırkları ve doğaları gereği, yine de her zaman kaçamayacağınız durumlardan birisi olarak da sahiplerini ısırdığına şahit olabilirsiniz.

11. Sıcak yerlerde oturması

Bilgisayar gibi sıcak yerlerde oturduklarını görmeniz sizleri başlangıçta hem şaşırtıp, hem de biraz sinirlendirebilir. Ancak kesinlikle bu duygularınızı hayvanlarınıza göstermemeniz gerekmektedir. Kedilerinize son derece sabırlı davranmanız gerektiğini hatırlatmak istiyoruz. Bilgisayar üzerinde veya başkaca sıcak yerlerde gördüğünüzde, bu onun sevdiği ortama uyum sağlıyor demektir. Çünkü kediler sıcak yerlerde çok daha fazla kalmayı severler.

12. Pencere önünde durması

Yaşları gereği büyümeye başladıkça yaşayacakları davranışlardan birisi de avlanma olacaktır. İç güdüleri gereği bu döneme girdiklerinde ilgisini çekecek bazı avları görmek isteyebilirler. Örneğin kuşlar ilgilerini çekebilir ve bunun için de pencere önlerinde daha fazla zaman geçirebilirler. Buna izin vermeli ve perdenizi biraz açarak, kuşları izlemesini sağlamalısınız.

13. Saldırma pozisyonu

Son olarak daha sert bakışlarla poposunu yukarı kaldırdığını ve saldırmaya hazır bir vaziyet aldığını görüyorsanız, bu sizi her an ısırabileceğini veya pati atacağını gösterecektir.