Kedilerin Alt Üriner Sistem Hastalıkları


Kedilerde meydana gelen çeşitli hastalıklardan birisi olarak alt üriner sistem hastalıklarıyla karşılaşabilirsiniz. Bunun hangi durumlarda daha riskli olduğunu ve tedavisinin nasıl yapılması gerektiğini paylaşacağımız bu yazımızın ardından, sevimli kediciklerinizin daha fazla acı çekmesine göz yummak istemeyeceksiniz.

Kedilerin Alt Üriner Sistem Hastalıkları Tanımı

Özellikle kısırlaştırılan erkek kedilerde daha fazla görülen ve yaş faktörüne göre ya da cinse göre değişen rahatsızlıklardan birisi alt üriner sistemi hastalıklarıdır. En basit tarifi, idrarın, idrar kesesinde kum ya da taşa dönüşmesi şeklindedir. Mineral bakımından zengin olduğu için idrarın çökelti yaparak bu rahatsızlıklara dönüştüğü görülmektedir.

Kedilerin Alt Üriner Sistem Hastalıkları Nedenleri

Bu hastalığa neden olan faktörleri merak ediyorsanız, sizin için açıklamaya başlıyoruz. Eğer kum kabı kirli ise bu durumda en çok görülecek olan hastalıklardan birisi olacaktır. Az temizlenen ve dikkat edilmeyen kum kaplarının buna neden olabileceği görülecektir. Bunun dışında stresli bir yapıda olmaları, hareketsiz kalmaları, kalitesiz mama ile beslemeniz ya da az su içmesi bu nedenler arasında yer almaktadır. Bununla birlikte bazı durumlarda genetik faktörü de baskın çıkmaktadır.

Kedilerin Alt Üriner Sistem Hastalıkları Belirtileri

Sevimli dostlarınızın idrar yapmakta güçlük çektiğini görüyorsanız, kum kabını sürekli olarak ziyaret ediyorsa, karnına dokunduğunuzda buna tepki veriyorsa, idrarı azalmışsa, kum kabında uzun süre bekliyorsa, kusuyorsa veya iştahı azalmışsa, bu durumlar kedilerde alt üriner sistem hastalıklarını işaret edebilir.

Kedilerin Alt Üriner Sistem Hastalıklarından Korunma

Kedilerinizin ırklarına göre ya da fiziksel şartlarına uygun olarak beslemeniz gerekir. Uygun mamaları seçmek için veteriner hekimle görüşebilirsiniz. Birinci dereceden önem teşkil eden bir mevzu olduğunu unutmamanız gerekmektedir. Ayrıca düzenli olarak egzersiz yapılmasını da sağlayabilirsiniz. Eğer kum kabı kirlenmişse, temizlemeden girmesini engellemelisiniz. Kum kabını kontrol etmeli ve sık sık temizlemeye çalışmalısınız. Akan suyu içmeyi daha çok sevdikleri için su sebillerini alarak, kedilerinizin daha sağlıklı olarak bu ihtiyaçlarını gidermelerini sağlayabilirsiniz.

Kedilerin Alt Üriner Sistem Hastalıklarında Yapılması Gerekenler

Sevimli dostlarınızın idrarlarında kötü kokuları ve koyu renkleri görüyorsanız, bu durumda hastalığı yaşadığını anlayabilirsiniz. Bu dönemlerde yapılması gereken en önemli şey ise veteriner doktora götürmek olacaktır. Böylece kaliteli mamalar arasında iştahla yiyeceği türleri seçebilirsiniz. Özellikle protein ağırlıklı olarak beslendiğinde, bu problemleri daha kısa sürede atlatacaktır. Protein kaynağı olan mama veya besinlerle beslenmesi önemli olacaktır. Sindirmesi daha kolay olacak proteinleri tercih etmelerinin de etkili olacağını görebilirsiniz.