Kedim Geceleri Uyumuyor


Kedim geceleri uyuuyor, kedilerin geceleri uyumaması şaşırılacak bir durum değildir. Yeni beslemeye başladığınız kedilerinizin gece uyumaması sizlere bir sorun olduğunu hissettirebilir. Çünkü uykucu olarak tanınmaktadırlar ve bu özellikleriyle ön plana çıkarlar. Gündüz vakitlerinde zamanlarının büyük bir kısmını uyuyarak geçirmelerine rağmen, gece olduğunda neden daha neşeli ve canlı göründüklerini ve kedim geceleri uyumuyor sorusunun yanıtını sizlerle paylaşmak istiyoruz.

1. Sevimli dostlarınız gece avcılarıdır.

Her ne kadar evcil oldukları için doğalarının gerektirdiği bazı davranışları sergilemeseler de, bazılarını da değiştiremezler. Bunlardan birisi avcı olmalarıdır ve gece daha aktif hale geçmeleridir. Gündüz dinlenip, gece avcılık yapmakta olan sevimli dostlarınızın, bu davranışı evcil ortamlarda sürdürmeleri mümkün değildir. Gece avlanamayacak olsalar dahi canlı bir şekilde kalmaktadırlar ve gündüz ise uyuyarak geçirirler. Tüm noktürnal canlılarda bu durum görülmektedir ve geceleri uyumamasının da normal olduğunu bilmeniz gerekmektedir.

2. Gündüz yorulursa, gece uyuyabilir.

İş hayatınızdan veya sosyal yaşantınızdan dolayı gece uyumanız gerekiyorsa ve buna engel olarak kediciklerinizin davranışlarını gösterebiliyorsanız, bu durumda sahipleri olarak üzerinize düşecek bazı görevleriniz olacaktır. Ev içerisindeki kişilerin gündüz kediciklerinizle oyun oynaması ve sevimli dostlarınızı biraz yorması halinde, gece uyumaları sağlanabilmektedir. Böylece tıpkı ev halkında olduğu gibi, düzenli bir şekilde uyuması sağlanabilir ve gün içerisinde de daha sağlıklı hareketlerinin olacağı görülebilir.

3. Evinizi haşerelerden kurtarın.

Kediciklerinizin uyumamasına neden olan durumlardan birisi de avcılık iç güdüleridir. Her ne kadar sizler göremeseniz de, haşere veya fareler olduğunda bunun kokusunu alabilirler. Bu durumda sabaha kadar nöbet tutacaklardır ve bu da uyumamalarına neden olacaktır. Bu nedenle de evinizi haşerelerden kurtarmanız gerekecektir.

4. Kedim hiç uyumuyor, bu normal mi?

Gündüzleri uyuyorsa ve geceleri uyumuyorsa, kedinizin bu davranışı normaldir. Ancak hem gece, hem de gündüz uyumadığında, bu durumda bazı problemler işaret edebilecektir. Çünkü bu normal değildir ve nedenlerini öğrenmeniz gerekmektedir.

Kediniz hiçbir şekilde uyumuyorsa, bu durumda hangi sebepten kaynaklandığını öğrenmeniz ve bilmeniz gerekmektedir. Bunun için de uzman veterinerlere başvurmanız gerekmektedir. Bunun nedenlerini ve tedavisini sizlerle paylaşacak olan uzman isimler sayesinde kedilerinizin daha sağlıklı bir hale gelmesine olanak verebilirsiniz.

Gündüzleri horul horul uyuduğunda, geceleri de aynı uyku halinde olmasını beklemeniz yanlış olacaktır. Bu nedenle kendinize göre belirli bir uyku düzenini kazanmasını sağladığınızda, sizler de oldukça rahat edebilirsiniz. Aniden coşmasını gece saatlerinde değil de, gündüz saatlerinde yaşaması için gerekli tedbirleri bir an önce alabilirsiniz. Bu durumda sizleri de uyandırmalarını engelleyerek, gün içerisinde daha verimli olmanızı sağlayabilirsiniz.