Kedilerin Sürekli Miyavlamasının Nedenleri


Kedilerin sürekli miyavlaması normal bir durum değildir. Ancak insanlardan yemek isteme, oyun ya da diğer dertlerini anlatırken miyavlar.

Dünya genelinde en çok beslenen evcil hayvanlardan birisi olan kediler sevimli oldukları kadar iletişim kurma konusunda da oldukça başarılı canlılardır. Kediler birbirleriyle iletişim kurmak amacıyla miyavlamak yerine genelde değişik sesler çıkarırlar.

Çıkarmış oldukları bu ses kulağa hoş gelerek onları daha sevimli bir hale dönüştürse de yapmış oldukları bu eylem uzun süreli ve yüksek bir tonda olduğunda bazen sorun teşkil edebilmektedir. Ayrıca kedinin sürekli olarak miyavlaması bazı sağlık problemlerinin de habercisi olabilmektedir. Bu yazımızda sizlere kedilerin sürekli olarak miyavlamasının nedenleri hakkında bilgiler vereceğiz.

kedi-miyavlaması

Acıkma

Kedilerin uzun süreli miyavlamasındaki en büyük etkenlerden birisi karnının acıkmasıdır. Acıktığında mama tabağının yanına gelen ve onun boş olduğunu gören kedi miyavlayarak sizden mama vermenizi ister.

Kızgınlık Dönemine Girme

Dişi ve erkek kediler belirli bir olgunluğa ulaştıktan sonra kızgınlık dönemlerinde çiftleşme isteği oluşmaktadır. Bu dişi kedilerde yılın belirli zamanlarında olsa da erkek kediler yetişkin olduklarında her an çiftleşmek için hazırdırlar. Eğer yetişkin bir erkeğin etrafında kızgınlık dönemine girmiş bir dişi bulunursa bu durumda kedi değişik sesler çıkarır ve yüksek sesle miyavlar. Ayrıca evde beslenen kediler çiftleşme dönemine girdiği halde kendisine partner bulamazsa da sürekli olarak miyavlayabilmektedir.

Hastalık ya da Acı Çekme

Hastalıklar, eklem ağrıları, tırnak batması, enfeksiyonlar ya da iç ve dış parazitler kedilerin miyavlamasına neden olan diğer etkenlerdir. Kedileri iletişim konusunda başarılı oldukları için ağrıyan bölgelerine dokunulduğunda miyavlayarak bunu belli etmektedirler.

kedi miyav

Tuvaletle İlgili Problemler

En titiz canlılardan birisi olan kediler için temiz bir tuvalet hayatın vazgeçilmez bir parçasıdır. Eğer tuvaletini yapacağı kum kirliyse bu durumda kedi tuvaletini yapmak için başka bir yer aramaktadır. Uygun bir yer bulamadığında da sürekli miyavlayarak sizden bu konuda yardım istemektedir. Bu durumu hiç yaşamak istemiyorsanız kedinizin kumunu düzenli olarak temizlemelisiniz.

Stres

Kedilerin bulundukları mekanlara ve diğer yaşam koşullarına zor alışırlar. Ancak alıştıklarında da bunlarda yaşanan herhangi bir değişiklik onları hem mutsuz eder hem de strese girmelerine neden olur. Eve yeni bir hayvanın gelmesi, başka bir mekana taşınmak ya da en sevdiği oyuncağının kaybolması gibi durumlarda kediler yaşadıkları stresi miyavlayarak aktarırlar.

Korku

Kediler bulundukları yerde korkmalarına neden olacak herhangi bir etkenle karşılaşırlarsa ya da kendilerini tehlikede hissederlerse sürekli olarak miyavlar.

İlgi Çekmek

Kediler özgürlüklerine düşkün canlılar olsalar da ilginin hep üzerlerinde olmasını isterler. Bu nedenle sizinle arasındaki iletişimi koparmamak adına sürekli miyavlar ve yanınıza gelerek kendisini sevmenizi ister.

kediler miyav

Oyun Oynama İsteği

En oyuncu ev hayvanlarından birisi olan kediler sizinle oynamak için oradan oraya koşar ve üzerinize zıplar. Eğer onunla ilgilenmezseniz miyavlayarak oyuna dahil olmanız yönünde ısrar ederler.

Kedilerin Miyavlamaması İçin Ne Yapmak Gerekir

Kedilerin sürekli olarak miyavlaması bazen baş ağrıtıcı bir hal alsa da bunu önlemek imkansız değildir. Kedilerin miyavlamasını önlemek amacıyla aşağıdaki yöntemleri deneyebilirsiniz.

  • Kedinizin mama kabını kontrol edin ve eğer boşsa en sevdiği mamadan koyun.
  • Kedinizle bir süre oyun oynayın.
  • Tuvaletini yaptığı kumu düzenli olarak temizleyin.
  • Yanınıza geldiğinde onunla ilgilenin ve sevin. Özellikle baş ve sırt bölgesini sevdiğinizde kediniz sakinleşecek ve miyavlamayı durduracaktır.
  • Kızgınlık dönemlerinde yaşanan miyavlamaları önlemek amacıyla yetişkinlik döneminde sonra onu kısırlaştırabilirsiniz.
  • Kediler bazen hasta olduklarında miyavlayabilecekleri için böyle bir durumdan şüpheleniyorsanız hiç vakit kaybetmeden veterinere götürün.