Kedilerinize Asla Vermemeniz Gereken Günlük Yiyecekler


Minik dostlarımız; ev arkadaşımız olanlar, her sabah bizi kapının önünden alıp otobüs durağına kadar götüren dostlarımız sizce bizim gibi her şeyi yiyebilirler mi? Onlar mide bulantısı, hazımsızlık ve gaz sancısı çeker mi?

Evet patili dostlarımız için yaptığımız yemekten bir kap da kapı önüne koyuyoruz ama doğru mu yapıyoruz diye soranlar için gelsin bu yazı.

Küçük dostlarımız bazen yemek konusunda bizlerden daha seçici ve daha düzenlidirler. Yumurtayı çiğ yemezler bağışıklık sistemini salmonella bakterisine karşı korumasız bırakabilir, soğan ve sarımsakta anemiye yol açıyor diye minik patileriyle itiverirler.

Çiğ yumurta ve çiğ balık

Çiğ yumurta tamam, peki ya balığıda mı pişirmek lazım diye soranlar varsa eğer, çiğ olan et ürünleri bakteri ve parazit açısından tehlikelidir. Çiğ balıkta buna dahildir, özellikle balıkta bulunan parazit kedinizin sinir sistemini deprese edebilir size ve ona sıkıntılar yaşatabilir.

Saf süt

Bir diğer uzak durması gereken şey de mantar, her türlü mantardan uzak durması gerektiği gibi laktozlu ürünlere de dikkat etmek gerekiyor. Örneğin süt ve süt ürünlerinde bulunan laktoz kedilerin hatta bizim sindirim sistemimizi zorluyor. Dostlarımız için bir kaba koyduğumuz süt ya laktozsuz olmalı ya da 2/3 su olacak şekilde olmalıdır.

Ciğer

Bir diğer oranına dikkat edilmesi gereken ise ciğer. Ciğer de fazlaca A vitamini olduğu gibi fazlası küçük dostlarımızın kemik yapısına zarar verebiliyor.

Tuz

Her şeyin fazlası zarar peki ya tuzun? Elbette tuzunda zarar dostumuzda böbrek yetmezliği bile yapabiliyor, insandaki gibi su tutulumunu arttırıyor ve böbreklere zarar veriyor.

Şeker

Herkesin ağzında olan ‘’Kedi’ye, köpeğe şeker verilmez evladım’’ cümlesi ne kadar doğru? Şeker patili dostlarımız da diş sorunları, obezite, şeker hastalığı ve ilerleyebilecek görme bozukluklarına sebep olabilir. Tıpkı şeker gibi kafein de dostumuz da çarpıntı, ritim bozukluğu, anksiyete ve kasılmalara yol açabilir.

İşte minik dostlarımızla yemeğimizi paylaşırken dikkat etmemiz gereken bunlar, tabağınıza sulanıp tatlınızdan yiyen kedinize dur deme vakti geldi!