Kedinizin Normalden Daha Çok Susamaya Başlamasının 3 Nedeni


Kediniz normal su tüketimini arttırdıysa ve hiç olmadığı kadar su içmeye başladıysa bu dikkat edilmesi gereken bir durumdur. Artan ihtiyacın nedeni sizden kaynaklı olabileceği gibi, kedinizin sağlığıyla ilgili büyük problemlere de işaret edebiliyor.

Kedilerin normalden daha çok su tüketmeye başlamasının 3 ana nedeni bulunuyor:

1. Kedinize tuz oranı daha yüksek olan mamalar vermeye başlamış olabilirsiniz.

kedim cok susuyor

Şayet kedinizin diyetini değiştirdikten sonra kediniz daha çok su içmeye başladıysa, bunun nedeni büyük ihtimalle patili dostunuzun yeni mamasının daha yüksek bir sodyum oranı içermesidir. Çok tuzlu olan bir yemek yediğinizi düşünün… Bu yemekten sonra hiç olmadığı kadar susadığınızı hissedecek ve normalden çok su içerek bu ihtiyacınızı gidermeye çalışacaksınızdır. Aynı durum kediniz için de geçerlidir. Şayet kedinize tuz oranı daha yüksek bir mama vermeye başlarsanız, kedinizin de su içme ihtiyacında gözle görülür oranda artış olacaktır.

2. Yaş mamadan kuru mamaya geçiş kedinizin su ihtiyacını arttırmış olabilir.

kedim cok su iciyor

Kedinizi kuru mamaya alıştırmak için sulu mama vermeyi kesmiş olabilirsiniz. Bu durum da kedinizin daha çok su içmek istemesine neden olacaktır. Zira konserve mamalar sulu gıdalar olduğundan, kediniz su ihtiyacının büyük bir oranını bu gıdalardan sağlarken, yeni yeme düzeni sebebiyle bahsi geçen su kazancından mahrum kalacaktır. Bu sebeple de daha çok su içerek kaybını tamamlamaya çalışacaktır.

İki gıda türünün kullanımında da aslında kedinizin ihtiyaç duyduğu su miktarı değişmez. Yalnızca su ihtiyacını karşılama şekli değişir. Sulu gıdalar tükettiğinde daha az su içerek su ihtiyacını karşılarken, kuru mamalar yediğinde patili dostunuz daha çok su içerek günlük su ihtiyacını eşitleyecektir.

3. Ve kedinizin sağlığında doğru gitmeyen bir şeyler olabilir.

kedim-cok-su-iciyor-patiliyo-3

Kedinizin normalden daha fazla su içmeye başlaması bazen bir tehlikenin de habercisi olabilir. Kedinizin su tüketimindeki bu değişim ciddi bir rahatsızlıktan kaynaklanabilir.

Su tüketimindeki artışın tıptaki adı polidipsi’dir. Kediniz şayet daha çok su tüketmeye başladıysa, doğal olarak bu suyun bir yere gitmesi gerekir. Bu yer de genellikle idrar olmaktadır. Kısacası fazla su tüketimi fazla idrar üretimiyle (poliüri) doğrudan bağlantılıdır. Her ne kadar kedilerin daha fazla su tüketiminin daha çok idrar tüketimine neden olduğu düşünülse de bunun tam tersi de geçerlidir. Yani fazla idrar üretimi de daha fazla su tüketme ihtiyacını doğurmaktadır.

Kedilerde su ihtiyacı ve idrar artışına neden olan en spesifik hastalıklardan biri kronik böbrek rahatsızlığıdır. Böbrekler zayıfladığında kedilerin idrarları da sulanıp daha bol gelmeye başlar. İdrar çıkışındaki bu artış da kedi dostunuzun susuzluk oranını arttıracaktır.

Diabet, tiroid bezinin fazla çalışması sebebiyle meydana gelen hipertiroidzm, prednizolon gibi bazı ilaçlara gösterilen tepkimeler, bazı enfeksiksiyon türleri, spesifik kanser türleri de kedilerde su tüketimini ve idrara çıkışı arttıran diğer rahatsızlıklar olarak öne çıkmaktadır.

Kedinizin diyetinde bir değişim yapmadığınız, sulu mamadan kuru mamaya geçmediğiniz halde tatlı dostunuz daha çok su içmeye başladıysa, bu durumu bir veterinere danışmalı; kedinizin bir rahatsızlığı olup olmadığını kontrol ettirmelisiniz.

Bir format seçin
Liste
Klasik İnternet Dinlenceleri