Kedinizin Kucağınıza Gelmesini ve Kendini Sevdirmesini Sağlamanın 5 Kolay Yolu


Siz de ” Kedim kendini sevdirmiyor ve kucağıma gelmiyor” diyenlerden misiniz? O zaman bu içeriğimiz tam size göre… Kediler bir çok sebepten dolayı kucağa alışkın olmayabilir ve kendilerini sevdirmek istemeyebilirler. En basidinden buna alışkın olmayabilirler, ya da siz sahiplenmeden önce yanlış insanlara denk gelmiş olabilirler. Bazı kediler ise kucakta oturmak yerine faaliyet halinde olmayı, oyun oynayıp keşfetmeyi sever. Sebebi ne olursa olsun onu mırıl mırıl kendini sevdiren bir kediye dönüştürmeniz mümkün.

1.

Asla yapmayın: Kedinizi kovalamak

kedim kendini sevdirmiyor

Kediniz sizden kaçıp saklanıyorsa onu asla kovalamayın. Bunu muhtemelen sizden korktuğu için yapıyor, kovalamak onu daha da korkutmaktan başka hiçbir işe yaramayacaktır.

Mutlaka Yapın: Kedinin size gelmesini sağlamak

kedim kendini sevdirmiyor

Bunu kedinizi tatlı bir ses ile çağırarak yapabilirsiniz. Size alışkın olmadığından hemen işe yaramayacaktır ama elinizde biraz ödül maması ya da ilgisini çekecek bir oyuncak ile çağırırsanız zamanla size gelmesini sağlayacaktır.

2.

Asla yapmayın: Sabırsız davranmak

kedim kendini sevdirmiyor

Eğer ‘ kedim kendini sevdirmiyor ‘ diyorsanz, onu alıştırma konusunda aceleci davranıp kedinizi sıkmamalısınız. Özellikle yeni sahiplendiğiniz bir kediyse size ve eve alışması için belirli bir süreye ihtiyacı olabilir. Ona kendini güvende hissedeceği gerekli alanı sağlayın ve bir süre kendi haline bırakın.

Mutlaka Yapın: Kedinize alan ve zaman tanımak

kedim kendini sevdirmiyor

Kedinizin kendini tedirgin hissettiğinde gidip saklanabileceği bir alana sahip olması her zaman iyidir. Bu alan sizin onun için özellikle hazırladığınız bir yer olabilir. Fakat kedinizin bunu tercih etmeyip, yatak altı gibi yerlere de saklanabileceğini unutmayın. Eğer böyle bir durum söz konusu ise onun üstüne gitmeyin, saklandığı yerden zorla çıkarmaya çalışmayın. Eğer girdiği yer onun bulunmasını istemediğiniz bir yerse elbette çıkarın ama daha sonra bir daha oraya adımını atmaması için kapıyı kapatın ve önlem alın ki bir daha böyle bir zorlama yaşanmasın.

3.

Asla yapmayın: Kedinizin dokunulmasından hoşlanmadığı yerlere ısrarla dokunmak

kedim kendini sevdirmiyor

Bu kedinin sizi olumsuz olarak algılamasına ve sürekli patileri ile size saldırmasına sebep olur. Kediniz eğer bir şeyden hoşlanmıyorsa bunu beden dili ile açıkça belirtir, onu özellikle kızdırmamalısınız. Kedilerin genelde karın bölgelerine dokunulmasından nefret ettiklerini hatırlatalım, sırf sevimli görünüyor diye elinizi sürekli onun karnına daldırmamalısınız, bu kedinin size olan güvenini zedeler

Mutlaka Yapın: Sadece kedinizin okşanmasına bayıldığı yerlerini sevmek

kedim kendini sevdirmiyor

Kediler özellikle baş üstü, kulak arkası ve yanaklarının sevilmesinden, kuyruk diplerinin okşanmasından hoşlanırlar. Kedinizi bu şekilde sevebilirsiniz. Tabii hemen kucağınıza alıp ona sarılmayı beklemeyin. Belki ilk zamanlar için o yerdeyken eğilip başını okşamak ve ona bir parça ödül maması vermek ideal.

4.

Asla yapmayın: İstemediği halde onu kucağınıza almak 

Kediniz kendini sevdirmiyorsa bunun için onu zorlamak iyi bir fikir değil. Hatta bazı kediler sevdiriyor bile olsalar, kucakta olma veya bir insan tarafından tutulup yerden kaldırılma fikrine pek sıcak bakmayabilirler. Onu zorlakucağınıza almayın.

Mutlaka Yapın: Kedinin kucağınıza gelmesini sağlayın

Bunun için kedinizin aç ve sakin olduğu bir anı kollayın. Onunla beraber, evde içerisinde pek dikkat dağıtacak eşya olmayan bir odaya kapanın ve bir yere sakince oturun başka bir şeyle ilgilenin. Yanınızda bir miktar ödül maması olsun. Ödül mamalarını önce yere koyarak kediyi olduğunuz yere yönlendirin. Daha sonra mamayı avucunuzdan yemesini sağlayın. Avucunuzu her seferinde kucağınıza biraz daha yakın tutun. Eğer patilerini size dayayarak mamaya uzanıyorsa bu iyiye işaret. Yapmıyorsa zorlamayın, başka bir zaman tekrar deneyin.

5.

Asla yapmayın: Kedinizi sıkıştırıp mıncıklayarak sevmek

Kediler köşeye sıkışmaktan ve mıncıklanmaktan hoşlanmazlar. Kedinize bunu yapmamalısınız, onun size sinirlenmesine ve tavır almasına sebep olursunuz. En iyi ihtimalle onu korkutursunuz.

Mutlaka Yapın: Kedinizin daha fazla okşanmayı istemesini sağlayın

Kediler siz istediğiniz için değil, kendileri istedikleri için bir şeyler yapılmasından hoşlanırlar. Bu sebeple onların sevilmeyi istemeleri gerek. Basitçe mantığı anlatmamız gerekirse; lediniz onu 3 kere okşamanızdan mı hoşlanıyor? O zaman onu kesinlikle 4 kere okşamamalı, her seferinde 2 kere okşayıp 3. ye kendisinin gelmesini sağlamalısınız.