Kedisi İçin Öyle Bir Şey Yaptı ki…


Bir yazılım mühendisinin kedisi için geliştirdiği çözüm sosyal medyada büyük ilgi gördü.

Mühendis, kedisi eve geldiğinde haberdar olmak için öyle bir çözüm buldu ki…

Kedisine özel yüz tanıma sistemi yaptı. Arkaitz Garro isimli mühendis kedisi Bobis’in kapıya gelmesi ile yüz tanıma aracı Garro’ya anlık bildirim göndererek haber veriyor.

Garro böyle bir aracı kullanmasının nedenini şu şekilde açıklıyor:

“Karım ve ben birkaç yıl önce bu kediyi arka balkonumuzda gördük. Onun bir evi olup olmadığını bilmiyorduk. Bu nedenle ilk önce kediyle arkadaşlık kurduk ve onun birkaç fotoğrafını çekerek mahallede dağıttık. Kedinin birkaç ev ötede bir sahibi olduğunu öğrendik. Sahibi, onu bizimle paylaşmaktan mutluluk duyacağını belirtince kediyi seven iki ailesi oldu. Bu nedenle kedi bizim eve belli zamanlarda geliyor. Biz de bir kedi kapısına sahip olmadığımız için onun etrafta olduğu zamanları bilmek ve arka kapıyı onun için açabilmek istiyorduk.”

Bunun üzerine Garro, çalışmaya başlayarak Kediyi tanıyacak bir araç üretmeye başladı ve kameranın hareket algılama ve görsel tanıma gibi yapay zeka yetilerini bulundurmasına da dikkat etti. Bu şekilde yapay zekaya sahip araç, kedisi dışarıda olduğunda onu tanıyıp, Garro’ya kapıyı açması için mesaj atmasını sağladı.