Öğrenelim: Kedilere Ev Yemeği Yedirmek Sağlıklı mıdır?


Yetişkin kediler günde iki öğün yemek yemelidirler. Yavru kediler daha sık öğünler halinde beslenmelidirler. Yavru bir kedi en az iki ay anne sütüyle beslenmelidir. Sonrasında tercihen kuru mama veya evde hazırlanan yemeklere geçiş yapılabilir.

Kedinize ev yemeklerinden vermek istiyorsanız, daha küçükken alıştırmanız en doğrusudur. Vereceğiniz yemekler et, (tavuk, balık ve kırmızı et,) haşlanmış yumurta, gibi protein ağırlıklı olmalıdır. Çünkü kediler doğaları gereği proteinle beslenmelidirler. Kediler ciğer gibi sakatat yemeklerini çok severler. Haşlayarak verilebilir. Ayrıca hazır olarak ton balığı vermek isterseniz light ton balığı alabilir veya ton balığının yağını iyice süzerek verebilirsiniz.

Kedilere çiğ et vermek iç parazit oluşumuna neden olduğu için yanlıştır ve hem kedi hem de besleyen sahipleri için ciddi sağlık sıkıntılarına yol açabilir. Aynı nedenle sosis,salam gibi etleri iyi pişirerek vermek gereklidir. Haşlanmış sebze (patates,kabak havuç vb.) ve et kombinasyonu kediniz için sağlıklı bir mama olmaya iyi bir adaydır. Fakat kalsiyum için az miktarda yoğurt da menüye eklenmelidir. Kediler sanılanın aksine inek sütü hazmedemezler ve içinde ki laktoz onların midelerine hiç iyi gelmez Bu nedenle kedilere süt yerine kaymaksız yoğurt, tuzsuz peynir vermek daha doğru ve sağlıklı olacaktır.

Kedilerinize evde kendinize yaptığınız yemeklerden de verebilirsiniz. Ancak yemeği, yağlı ve salçalı suyundan ayırıp, küçük porsiyonlar halinde ılık olarak vermelisiniz. Yemeğe tuz katmadan önce kedinize vereceğiniz kadar ayırmanız doğru olacaktır. Kediler için tuz ve baharatlar zararlıdır.

Ödül maması olarak özel olarak satılan mamalardan alarak kedimizi eğitmek daha kolay bir hal alabilir. Ya da çok sevdiği bir yemeği doğru bir hareketinin ardından vermek o hareketi tekrar yapması için kedinizi motive edecektir.

Bazı kediler meyve yemeyi severler. Az miktarda verilen meyve kediye zarar vermez. Örneğin, elma, çilek, karpuz, kiraz gibi meyveleri az miktarda kedinize verebilirsiniz. Ancak bazı meyveler kedilere çok zararlıdır. Özellikle yaş üzüm kesinlikle yedirilmemelidir. Kedilerin böbreklerine zarar verip aniden ölümlere yol açtığı görülmüştür. Bazı kuru mamaların içeriğinde, üzüm tozu gibi maddeler kullanılmaktadır. Ancak bu toz, üzümün derisinden ve kurutulmuş çekirdeğinden yapılmaktadır. Miktarları da ayarlanarak verildiğinde, insanlarda olduğu gibi kedilere de antioksidan olarak yararlıdır. Özellikle yaşlı kedi mamalarında kullanılır. Gençleştirme ve yaşlılığa karşı antioksidan bir besindir. Kediler için zararlı olan yaş üzümdür.

Kedilere alerji yapan yiyecekler vardır. Bu nedenle verilecek besinlere dikkat edilmeli ve kedinin reaksiyonları takip edilmelidir. Örneğin; tavuk kediler için iyi bir besin kaynağı olmasına rağmen bazı kedilerde alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Kaşınma ve tüy dökülmesi şeklinde veya kızarıklar şeklinde kendini gösterebilen bu tür alerjiler, kediye tavuk vermemek gerektiği gösterir.

Bazı yiyecekler kediye tümüyle yasaktır. Bu yiyeceklerin başında tuzlu, yağda kızartılmış yiyecekler, çikolata, dondurma gibi şekerli yiyecekler, sucuk, pastırma benzeri tuzlu ve baharatlı etler, inek sütü gibi laktoz içeren veya asit içeren içecekler kediler için çok zararlıdır ve asla verilmemelidir. Kedinize süt vermek istiyorsanız, evcil hayvan dükkanlarında satılan kedi sütü tozlarını alıp, suyla karıştırarak verebilirsiniz. Ya da inek sütü vereceksiniz, laktozsuz satılan özel sütlerden almalı veya inek sütünü yarı yarıya suyla karıştırarak vermelisiniz. Kedinize vermemeniz gereken diğer bir besin grubu ise ekmek, makarna, pilav gibi karbonhidrat içeren yiyeceklerdir. Bu yiyecekler kedinize besin değeri açısından hiçbir şey katmazken, sağlığını bozabilir.

İçerik Kaynağı: KediBlog.com