Kış Aylarında Kedi Bakımı Hakkında Dikkat Etmeniz Gereken 4 Şey


Mevsimlerin değişmesiyle birlikte havaların sıcaklıkları düştüğünde ve kış mevsimlerine doğru geldiğimizde, başımıza gelecek olan zorlu durumların düşüncesi içerisine girmekteyiz. Ancak yalnızca kendimizle ilgili değil, sokaklarda ve evlerde yaşayan kediciklerimizin bakımlarıyla ilgili de bazı düşüncelere ve fikirlere sahip olmamız gerekmektedir.

Kış aylarında kedi bakımı konusunda dikkat edilmesi gerekenler nelerdir diye merak edenlerin, gerekli yanıtları almalarını da sağlamaktayız. Bununla birlikte evde beslemekte olduğunuz kedilerle ilgili olarak özenli davranmanızın ne kadar değerli olduğunu görmenize olanak vermekteyiz. Bunu yalnızca kedilerinizin beslenmesi ile ilgili değil, tüm davranışlarına odaklı olarak algılamalı ve bu şekilde harekete geçmelisiniz.

Etilen glikol maddesinden uzak tutmaya özen gösterelim

kış aylarında kedi bakımı

Kış aylarında araçlardaki suların donmaması amacıyla motor kısımlarına eklenen bir madde olan antifrizin, tadını elbette bizlerin bilmesi mümkün değildir. Ancak sevimli dostlarınızın bu maddeye karşı ilgileri olabilir. Çünkü şekerli bir lezzeti bulunmaktadır ve bu da dostlarınızın ilgi göstermesine neden olmaktadır.

Etilen glikol olarak da bilinen antifrizin, minik dostlarınız tarafından yalanması veya içilmesi, büyük sağlık problemlerini yaşamalarına neden olmaktadır. Bağırsaklar tarafından hızla emilen bu maddenin, zehirlenmelere yol açtığını söyleyebiliriz. Ayrıca böbrek hasarlarına ve sinir sistemlerinde hasarlara da neden olmaktadır. Bu nedenle kış aylarında ortalarda bu maddenin bırakılmaması ve evlerde de can dostlarınızın yetişemeyeceği ve bulamayacağı noktalarda

Dış ortamlara daha az çıkmalarını sağlayalım

kış aylarında kedi bakımı

Tıpkı çocuklarımız gibi baktığımız ve özenle büyütmeye çalıştığımız kediciklerimizin de dış ortamlarda çok uzun kalmamalarına ve mümkünse, çok fazla çıkmamalarına özen göstermemiz gerekmektedir. Özellikle aşırı kar veya yağmur gibi hava olaylarının yaşandığı günlerde her ne kadar ısrarcı davransa da görmezden gelmeli ve ilgisini farklı konulara çevirmesini sağlamalısınız.

Aynı zamanda evden kaçmaması için gerekli tedbirleri almalı ve gözünüzü üzerinden ayırmamaya özen göstermelisiniz. Bahçe veya balkon gibi alanlarda bir süre hava almasını sağlayabilir ve değişiklikleri bu şekilde sağlayabilirsiniz. Ancak bunun çok uzun olmamasına özen göstermelisiniz.

Buz yanıklarına karşı dikkatli olalım

kış aylarında kedi bakımı

Kış aylarında kediciklerinizin bakımını yaparken, önemli hususlardan birisi de buz yanıklarına karşı dikkatli olmaktır. Karlı bir günde kısa süreliğine de olsa kediciklerinizi kıramadığınız için dışarı çıkaracak olursanız, eve tekrar aldığınızda mutlaka patilerini kontrol etmelisiniz. Çünkü kar tanelerinin patileri arasında sıkışması neticesinde buz yanığı olarak adlandırılan ve ciddi sorunlara yol açan durumlarla karşılaşma riskinizi de böylelikle azaltmış olacaksınız.

Oyuncak ve giysilerini dikkatli seçin

kış aylarında kedi bakımı

Mümkün olduğunda giydirmemeye ve tüylerinin hava almasını sağlamaya özen gösterirseniz ve daha fazla oyuncağa kavuşmasını sağlarsanız, kış aylarını daha sorunsuz atlatmasına olanak verebilirsiniz.

Kedi bakımı ile ilgili bu içeriğimize de göz atabilirsiniz:

Kedi Bakımı Hakkında Mutlaka Öğrenmeniz Gereken 13 Şey