Cevaplıyoruz: Köpeğim Geceleri Uyumuyor


Köpekler neden geceleri uyumaz, köpeğim geceleri uyumuyor, bu sorularınızın cevabını içeriğimizde bulabilirsiniz.

Sahipleri tarafından sürekli olarak takip edilen köpeklerde yaşanabilen sorunlardan birisi de geceleri uyumuyor olmasıdır. Bu durumda neler yapmanız gerektiğini ve hangi durumların bir sorunu işaret edeceğini sizlerle paylaşmak üzere bu yazımızı hazırlamış bulunuyoruz.

Köpekler Neden Uykuya İhtiyaç Duyar?

Gün içerisinde farklı görevleri vererek, egzersiz ve oyun ihtiyaçlarını gidermek isteyeceğiniz köpeklerinizin dinlenmesi gerekir. Bunun için de uykusunu almış olması gerekmektedir. Böylece daha zinde olacaktır ve bunu sizlere de hissettirebilecektir.

Köpekler Gece Neden Uyumaz?

Eğer sahiplendiğiniz köpeğiniz gece uyumuyorsa, bu durumda dikkat etmeniz gereken bazı önemli hususlar bulunmaktadır. Öncelikle köpeklerinizi uykuya yatırma gibi bir durumunuzun olmayacağını görmeniz gerekmektedir. Çünkü sevimli dostlarınız uykusu geldiğinde kendiliğinden bu ihtiyaçlarını gidereceklerdir. Sahipleri olarak uyuması için özel bir çaba sarf etmeniz gerekmediği vurgulanmaktadır.

Ancak uyumadığını görüyorsanız, bu durumda bazı sebeplerin olabileceğine değinmekteyiz. Can dostlarınızın uyku problemlerini giderme konusunda yardımcı olmak istediğinizi düşünerek hazırladığımız bu yazımızda sizlere önemli detayları aktarmak istiyoruz. Sizler de dikkatli ve özenli bir şekilde inceleyerek, çözümleri hemen üretmeye başlayabilirsiniz.

Öncelikle herhangi bir rahatsızlığının olup olmadığının tespit edilmesi amacıyla veteriner hekimlere göstermeniz gerekmektedir. Eğer bu konuda gerekli adımı atarak, herhangi bir hastalığının olmadığını öğrenmişseniz, bu durumda bazı faktörlere dikkat etmeniz gerekmektedir.

  • Güvende hissetmemesi: Köpeğiniz kendisini güvende hissetmediğinde gece uyumayacaktır. Bu onun gün içerisinde olumsuz etkilenmesine neden olacaktır.
  • Yatağı veya kutusunun olmaması: Diğer bir sebep ise kendisine ait olan bir yatağının veya kutusunun bulunmamasıdır. Çünkü kendisini ayak altında gibi hissedecektir ve bu durum endişelenmesine yol açarak, uyumamasına neden olacaktır.
  • Dışarıdan ses gelmesi: Yine endişelendirecek olan durumlardan birisi de alışık olmadığı sesleri işitmesi olacaktır.

Köpeğin gece uyuması için neler yapılabilir?

Köpeklerinizin gece uyumasını nasıl sağlayabileceğinizi merak ediyorsanız, ilk olarak yukarıdaki sebepleri incelemeniz gerekmektedir. Çünkü herhangi bir sağlık problemi olmadığında, çeşitli kaygılar içerisinde olabilecektir. Bu da gece uykusundan yoksun kalmasına neden olacaktır. İşte bu durumları ortadan kaldırmak amacıyla, etkili faktörleri durdurmanız gerekmektedir.

Kendisini güvende hissedebileceği sakin ortamları hazırlamanız halinde çok daha dikkatli ve bölünmeden uyuyabilecektir. Gürültülerden uzak bir yeri tercih ederek konumlandıracağınız yatak veya kutu sayesinde, çok daha rahat bir şekilde uykuya geçmesini sağlayabilirsiniz. Böylece dinlenmesini sağlayabilir ve kendilerini enerjik hissedecekleri adımları atabilirsiniz. Bu da eğitim aşamasında ve günlük yaşamlarında istenilen verimin alınmasına ile ilgili zemin hazırlayacak bir faktör olacaktır.