Köpeğime Araba Çarptı Ne Yapmalıyım?


Özellikle kalabalık ve trafiği yoğun olan şehirlerde, hayvanlara çarparak onların sakatlanmasına veya ölmesine neden olan birçok kaza yaşanıyor. Her yıl belki binlerce kedi veya köpek bu şekilde araç kazalarında yaşamını kaybediyor. Ama sürücülerin büyük sorumsuzluğu neticesinde, kaza geçiren bu hayvanlara dönüp yardım edilmiyor ve yol kenarında kendi haline bırakılıyor. Oysa kaza anında müdahale edilebilse, bu hayvanların büyük bir kısmı belki ölmeyecek, belki sakat kalmayacak.

Bu tür kazalar hayvan sahiplerinin yanında da meydana geliyor. Köpeklerini dolaştırmak için dışarı çıkaran insanlar, belki köpeğin ani bir hareketi ile, belki de sürücünün dikkatsiz ve hatalı kullanımı yüzünden bir kaza ile karşılaşabilirler.

Bu nedenle köpeğine bir araba çarpan köpek sahiplerinin, o anda ne yapmalarını biliyor olması önemlidir. Köpek sahiplerinin acil durumlarda köpeğe nasıl yardım edeceğini bilmesi gerekir.

Aşağıda köpeğine araba çarpan kişilerin ne yapması gerektiği konusunda ipuçları verilmiştir:

  1. Bir kere en önemli nokta köpekleri tasması olmadan dışarı çıkarmamak gerektiğidir. Köpekleri her zaman tasma ile dolaştırmak gerekir. Aksi halde her zaman bir kaza yaşama riski vardır. Köpeğin bir başka köpekle kavgaya tutuşması veya aniden koşmaya başlaması olmadık şeyler değildir. Tasması yoksa birden yola da fırlayabilir.
  2. İkinci önemli nokta panik olmamaktır. Bir kaza anında soğukkanlı davranmak çok önemlidir. Kaza geçiren köpeğe gerekli müdahalelerin yapılması ve belki de köpeğin yaşamının kurtulması buna bağlıdır.
  3. Eğer köpekte kanama oluyorsa, bu bölgeye turnike uygulamak ve kanı durdurmak gerekir. Arkasından köpeği hemen bir veterinere götürmek gerekir. Kazalarda saniyelerin önemi vardır.
  4. Kazadan sonra görünürde bir yarası olmasa bile köpeği bir veterinere götürmek gerekir. Birçok köpek bu nedenle yaşamını kaybediyor. Köpeğin vücudunda gözle görünen bir yara olmasa bile köpekte bir iç kanama veya ödem olabilr ve ilk başta bu anlaşılmaz. Veteriner gerekli tetkik ve muayene sonrasında durumunu daha açık görebilir.

Hayvanları Koruma Kanunu gereğince kedi veya köpek, bir hayvana çarpan ve ona zarar veren sürücüler, bu hayvanı en yakın veterinere götürmek zorundadır. Aynı kanun, bu sorumluluklarına uymayan sürüceler için idari para cezası da getirmiştir. Bu ceayı uygulayacak olan resmi makamlar, illerde valilik, ilçelerde ise kaymakamlıktır.

Ancak birçok olayda bu sürücelerin peşine düşülmemektedir. Bu konuda herşeyden önce insanların vicdanlı olmaları gerekir. Hayvanların da birer canları olduğu ve yaşama hakları bulunduğu unutulmamalıdır.