Köpeğime Nasıl Kilo Aldırırım?


Öncelikle köpeğin kilo almadığını iddia edebilmek için köpeğin cinsini, ırkını ve bu ırkın özelliklerini iyi bilmek gerekiyor. Bunları bilmeden köpeğin kilosunun eksik veya fazla olduğunu iddia etmek yanlıştır.


Ancak bir köpeğin kilosu, olması gereken kilo değerlerinin çok altında ise bunun iki temel nedeni olabilir:

  • Ya köpeğin beslenme düzeni doğru değildir
  • Ya da köpek o sırada bir hastalığın derdindedir

Önce beslenme düzeni konusuna eğilelim. Köpeklere, cinslerinin temel özellikleri gereğince doğru ve dengeli bir beslenme programı uygulanmalıdır. Bunun için iki nokta önemlidir:

  • Birinci nokta köpeğin öğünlerinin bir düzene sokulmasıdır. Eğer öğün sayısı arttırılıp öğün miktarı düşürülürse, köpek kısa aralıklarla ancak fazla tüketmeden beslenmiş olacaktır. Böyle bir beslenme şekli, köpeğin kilo alabilmesi açısından faydalıdır. İnsanlar gibi bazı köpekler çok iştahlı olabilir, bazıları ise yeme konusunda isteksizdir. Öğün sayısının arttırılması ile birlikte mama kaplarına daha az miktarda yiyecek konulacağı için, köpeğin kabındaki bütün mamayı yemesi sağlanmış olacaktır. Kısaca köpeğin besleme düzenini değiştirmek, onun kilo almasında etkili olur.
  • İkinci nokta köpeğin öğünlerinin daha yararlı hale getirilmesidir. Köpeğin gıdalarını değiştirmek de onun kilo almasında etkili olur. Ancak burada amaçlanan, köpeğe verilecek gıdaların daha fazla yağlı veya şekerli olması değildir. Önemli olan verilen gıdalardaki protein miktarının yüksek tutulmasıdır. Ancak protein miktarı yüksek gıdalar köpeğin kilo almasına destek olur. Yoksa fazla yağlı ve şekerli gıdalar fazla enerji verse de başka hastalıklara yol açabilir. Protein miktarını fazla tutmak da köpeklerde başka hastalıklara, örneğin cilt problemlerine neden olabilir.

Köpeğin kilo almamasında, çeşitli hastalıklar da yol açabilir. En başta bağırsak parazitleri gelir. Köpeğin aldığı gıdalar önce bu parazitlere yarayacağı için köpek kilo alamaz. Bunun için köpeğin düzenli aşılarının mutlaka zamanında ve atlanmadan yaptırılması gerekir. Parazitler, özellikle yavru köpeklerde yaşamsal riskler de yaratabilir.

Aslına bakılırsa beslenme düzenindeki değişiklikler olsun, bir hastalığa bağlı istahsızlıklar olsun, mutlaka bir veteriner kliniğine gitmekte yarar var. Ancak bir veteriner kontrolunda köpeğin doğru ve sağlıklı beslenmesi ve sağlıklı kilo alması sağlanabilir.

Bu konuda son bir söz de köpeklere düzenli egzersizler yaptırılması gerektiğidir. Köpeklere kilo aldırmak için onlara egzersiz yaptırmamak çok yanlış bir düşüncedir. Köpeğin sağlıklı gelişmesi ve büyümesi için yapacağı egzersizlerin önemi çok fazladır. Veteriner kontrolünde köpeğe uygulanacak yeni beslenme düzeninde egzersizler, köpeğin kaslarının güçlenmesi ve düzgün külo alması halinde etkili olur.