Köpeğimi Sokak Köpekleriyle Oynatmalı mıyım?


Bilindiği gibi 4 Ekim, Hayvanları Koruma Günü olarak kutlanıyor. Aslında bu hareket yeni değil. İlk olarak 1822 yılında hayvan haklarını korumak amacı ile İngiltere’de bir birlik kurulmuştur.

erkek köpek isimleri ve anlamları

Arkasından Hollanda’da Hayvan Koruma Federasyonu kurulmuş ve 4 Ekim, Hayvanları Koruma Günü olarak ilan edilmiştir. Aradan geçen bunca yıla rağmen maalesef bu konu hala güncelliğini koruyor.

erkek köpek isimleri ve anlamları

Batı ülkelerinde önemli ilerlemeler kaydedilmiş olsa da ülkemizde ne yazık ki sokaktaki hayvanlara hiç de iyi muamele edilmiyor. İşin acısı sokak hayvanları hor görülüyor. Oysa onlar da birer canlı ve bu dünyada onların da yaşam hakları var.

Son bir haftanın gazete ve televizyon haberleri taransa, hayvanlara yapılan işkencelerle dolu onlarca haber bulunur. Aslında yasal düzenlemeler de bu açıdan yetersiz kalıyor. Hayvanlara kötü davranan kişilere gerekli yaptırımlar uygulanmıyor. Uygulansa bile komik cezalardan öteye gidilmiyor.

erkek köpek isimleri ve anlamları

Bugün hala sokak hayvanlarını görmeye bile tahammül edemeyen insanlar var. Aslında bu yazının başlığı bile, belli bir çekinceyi dile getiriyor. Hala bu konuda insanlar tam olarak bilinçlenmiş değil.

erkek köpek isimleri ve anlamları

Evet evlerde veya bahçede bakılan köpekler, sokak köpekleri ile oynayabilir. İşte bunun nedenleri:

  • Sokak köpekleri bir tehlike sezmedikleri sürece, kendilerine bir saldırı olmadığı sürece, kesinlikle hırçın değillerdir ve olur olmaz başka köpeklere ve insanlara saldırmazlar. Aslında şu akıldan hiç çıkarılmamalıdır: bu köpeklerin büyük bir kısmı bir hevesle evlerde ve bahçelerde beslenen, ama bıkıldığı için sokağa bırakılan köpeklerdir. Bunun sorumlusu aslında insanlardır. İşin doğrusu sokak köpekleri sinik hayvanlardır. Asıl onlar insanlardan çekinirler.
  • Bir arabanın peşinde havlayarak koşan köpekler aslında saldırgan oldukları için değil, doğaları gereği hareket halindeki nesnelere tepki gösterdikleri içindir. Yani bu davranışları içgüdüseldir.
  • Sokak köpekleri sanıldığı kadar pis de değillerdir. Aksine, bir hastalıkları yoksa çok temiz hayvanlardır. Mikroplar insan yaşamının her alanında var. Üstelik bir köpeğin üzerinde olandan çok daha fazla. Bu yüzden sokak köpeklerine dokunmaktan çekinmemelidir.

Kısaca, sokak köpekleri ile oynamak ne köpeğe ne de sahibine bir zarar vermez. Üstelik bu hayvanların sevgiye ve şevkate gereksinimleri var. İnsanlar, onların sadece aç olup olmadıklarının değil, sevgiye susamış olduklarının da bilincinde olmalıdır.

Dişi Köpek İsimleri ve Anlamları

Şunu unutmamak gerekir: köpek barınakları aslında onlar için hapisanedir ve onlardan kurtulmanın yolu değildir. Bu barınaklara bırakılan köpeklerin maalesef yarısı ilk bir ay içinde ölüyor.

havlayan köpek

Barınakların çok daha elverişli yaşam alanları olmaları gerekir. Ama bu oluncaya kadar sokak köpeklerine sahip çıkmak herkesin sorumluluğudur.