Köpeğimin Havlamaması İçin Ne Yapabilirim?


Sorumlu köpek sahipleri, köpeklerinin fazla havlamasını ve etraflarını rahatsız etmelerini istemezler. Havlayan bir köpek sadece bulunduğu ortamdaki kişileri değil alt kattaki, üst kattaki veya çevredeki herkesi rahatsız eder. Ancak köpekler durduk yerde havlamazlar. Böyle bir durumda yapılması gereken ilk iş, köpeğin neden havladığını bulmak olmalıdır.

Köpekler, sadece canları yandığı zaman değil, canları oyun oynamak istediği için ya da acıkmış veya susamış olduğu için de havlıyor olabilir.

köpekler neden kusmuğunu yer

Aşağıda köpeklerin neden havladıkları ve bu durumlarda neler yapılması gerektiği konusunda ipuçları verilmektedir:

  • Evde uzun süre yalnız kalan, veya sahibi işte olduğu için günü tek başında geçirmek zorunda olan köpekler havlar. Bu onun sıkılması ile ilgili bir durumdur. Bu konuda yapılması gereken, radyoyu açık bırakmak veya sürekli evde müzik çalmasını sağlamak olmalıdır. Köpek alışık olduğu insan seslerini duyarsa bir miktar kendini oyalayabilir. Ayrıca onu oyalayacak bazı oyuncakları yanında bırakmak da bir çözümdür. Uzmanlar köpeğin evde yalnız kalması durumunda sahibinin kokusunu hatırlatacak bir giysinin köpeğin yanına bırakılmasının bile onun endişelerini hafifleteceğini ve daha az havlayacağını söylüyor.
  • Bazen köpekler, başka köpekleri gördüğünde de havlar. Bu daha çok onunla oynamak istediği içindir. Bu noktada sahibinin vereceği karar önemlidir. Her havlamasında oyuna izin vermek veya bir süre sakinleşmesini beklemek köpek sahibinin kararına bağlıdır.
  • Köpek, eğer koruma görevi verilmiş bir köpekse, eve birinin yaklaştığını gördüğü anda havlamaya başlayacaktır. En fazla karşılaşılan havlama durumu budur. Ancak bu durum zaten görevi icabıdır. Gelen bir kişi olduğunu sahibine bildirmek için havlayacaktır. Onu susturmaya kalkışmak yanlış bir davranıştır. Gelen kişi tanıdık biriyse zaten onun kokusunu aldığında susacaktır.
  • Köpeğin sus komutundan anlaması gerekir. Bu onun eğitiminin bir parçasıdır. Bu komutu anlayıp susarsa onu ödüllendirmek gerekir. Ama havlamaya devam ederse onu paylamamak gerekir. Aksi halde bu durum onu daha sinirli yapabilir ve öğrenme sürecine zarar verir. Bağırmak onun havlama alışkanlığını güçlendirmeye yarar. Havlamasının önüne geçmek için dikkatini başka bir yere çekmek gerekir.

Sonuç olarak köpeğin davranışlarını düzeltmenin tek yolu doğru eğitimdir. Havlamak, köpeklerin doğasında var. Sadece aşırıya kaçtığı zaman önlem almak gerekir. Herşeye rağmen köpeğin havlamasının önüde geçilemiyorsa, o zaman bir rahatsızlığı olacağını düşünmek ve köpeği bir veterinere götürmek gerekir. Veteriner gerekli muayene ve tetkiklerden sonra havlamanın nedenini açıklayabilir ve tavsiyelerde bulunabilir.