Öğrenelim: Köpek Bakımı ve Köpek Temizliği


Köpek besleyen insanların en çok merak ettiği sorulardan biri de hiç kuşkusuz ki köpek temizliği ve bakımı. Bu konu hakkında doğru bilinen pek çok yanlış olduğu gibi birkaç küçük ipucuyla köpeğinize son derece sağlıklı bir şekilde bakabilmeniz ise hiç de zor değil. Dilerseniz bu ipuçlarını hep beraber inceleyelim.

Köpek temizliği konusunda en çok bilinen yanlışlardan biri, köpeklerin sık sık kirlendiği ve bu nedenle sık sık temizlenmesi gerektiğidir. Bu durum aslında çok da doğru değildir, zira köpeklerin derilerinde ter bezleri bulunmadığı için çok fazla terlemezler ve bu nedenle kiri çok tutmazlar. Dolayısıyla çok sık temizlenmelerine de gerek yoktur. 2 haftada veya ayda bir yıkanmaları, köpekler için ideal olanıdır. Bu zaman aralığını yaz aylarında biraz daha düşürebilirsiniz.

Köpeğinizi yıkarken dikkat etmeniz gereken en önemli detay, su sıcaklığıdır. Suyun fazla soğuk veya fazla sıcak olması köpeğiniz üzerinde çeşitli sağlık problemleri yaratabilir. Fazla soğuk su ile yıkanan köpeklerin zatürre (pnömoni) olma olasılığı yüksektir. Çok sıcak suyla yıkanan köpek ise çeşitli deri hastalıklarıyla karşı karşıya kalabileceği gibi bununla birlikte tüylü köpeklerde çeşitli tüy problemleri de yaratabilir. Dolayısıyla elinizle test edebileceğiniz ılık su seviyesi, köpekleri yıkarken tercih edilebilecek ideal su sıcaklığıdır.

Köpeğinizi yıkarken kesinlikle normal şampuan ve sabunları tercih etmemelisiniz. Köpek derilerinin hemen altında bulunan yağ bezleri, bu şampuanlar ve sabunlar nedeniyle zarar görülebilir. Köpek temizliği için ideal olanı herhangi bir petshopta bulabileceğiniz köpek şampuanlarıdır. Bu şampuanlar köpek derileri için daha uygun oldukları gibi, deri üzerinde oluşabilecek çeşitli enfeksiyonları ve virüsleri de engelleyebilecek yapıya sahiptir. Köpek şampuanları insanlardaki gibi vücudun tamamına bol bol uygulanmaz, avuç içinize biraz döküp tüy aralarına ve deri üzerine uygulamanız yeterli olacaktır. Bu şekilde köpeklerinizi daha sağlıklı bir şekilde temizlemeniz de mümkün hale gelecektir.

Daha önce de belirttiğimiz üzere köpeklerin çok sık yıkanması doğru değildir, bunun yerine yine köpeklerin temizlenmesini sağlayan ve çok su gerektirmeyen bir başka yöntem kullanılır. Testere talaşı denen ince tozlar sayesinde köpeklerinizin tüylerini ve vücutlarını temizleyebilirsiniz. Avucunuzun içine dökerek köpeğinizin vücudunda gezdirerek kullanabileceğiniz testere talaşı ile köpeğinizin derisi üzerinde herhangi bir bakteri veya mantarlanma gibi durumun görülmesini engellemeniz de mümkün hale gelmektedir. Özellikle bu nedenle, testere talaşı ile bakım yöntemi köpek temizliğinde yıkamadan çok daha fazla tercih edilmektedir. 5 günde bir veya haftada bir uygulayabileceğiniz bu yöntem, köpeğinizi temiz ve sağlıklı tutma konusunda yeterli olacaktır.