Köpeğinizin Kendisini Nasıl Hissettiği Hakkında Size İpucu Verebilecek 4 Yaygın Uyku Pozisyonu


Köpeğiniz nasıl uyuyor; sırt üstü mü, yüz üstü mü yoksa kıvrılarak mı? Pekii bu aslında onun hakkında bize ne söylüyor? Merak ediyorsanuz köpeğinizin kişiliği hakkında size ipucu veren 5 uyku pozisyonunu inceleyin.

1. Kıvrılmak

kopeginizin-kisiligi-1

Bu köpeklerde görülen en yaygın uyku pozisyonudur çünkü ataları kurtlardan gelme bir pozisyondur. Özellikle dışarıda kalan köpeklerin ve sokak köpeklerinin sıklıkla bu pozisyonda uyuduğunu görebilirsiniz. Köpek bu pozisyona kendisini savunmaya almak için girer. Kuyruğu yüzü ve iç organları bu pozisyon ile koruma altındadır. Ama aynı zamanda bu pozisyon kaslarının gergin ve her an tetikte kalmasını da sağlar böylelikle tehlike anında derhal ayağa kalkabilir. Köpeğinizin bu pozisyonda uyuması size güvenmediğini göstermez fakat henüz bulunduğu ortama alışamamış ve çekingen olabilir yahut eski alışkanlıklarını terk etmede zorlanıyor olabilir.

2. Yüzüstü yatmak

kopeginizin-kisiligi-2

Bu pozisyon yine köpeinize hem iç organlarını koruma hem de her an ayağa kalkmaya hazır olma imkanı verir. Bu pozisyonda uyuyan köpekler, kıvrılanlar kadar olmasa da gergin ve tetiktedir. Yine de ön ve arka bacaklarını uzatarak esneme fırsatı bulan köpek için hem oldukça rahat hem de kendini güvende hissetmesine elverişli bir uyku pozisyonudur. Köpeğinizin yüzüstü uyuması onun etrafına karşı belirli seviyede güven geliştirdiğini ve bulunduğu ortamda kendini esnetebilecek derecede rahat olduğunu gösterir.

3. Yana yatmak

kopeginizin-kisiligi-3

Bu köpek için güzel bir dinlenme pozisyonudur. Bu pozisyonda uyuyan köpekler rahat ve gevşemiştir. Aynı zamanda bir güven ortamında  bulunduklarının da bilincindedir yani çevresine alışmış ve kendini tehdit altında hissetmemektedir. Bu sayede rahatlıkla gevşer ve uyur.

4. Sırt üstü ayaklar havada

kopeginizin-kisiligi-4

Bu mutlak rahatlık ve teslimiyetin pozisyonudur. Dışarıda uyuyan ya da vahşi bir köpeğin bu şekilde uyuduğunu asla göremezsiniz. Çünkü bu pozisyon hem köpeği savunmasız kılmaktadır hem de uyum göstergesidir. Köpeğiniz bu pozisyonda uyuyorsa oldukça mutludur ve kendisini sonsuz güvende hissediyordur ayrıca emirlerinize uymaya da yatkındır.