Köpekler Neden Kedileri Kovalar?


Köpekler neden kedileri kovalar, bu sorunun cevabını içeriğimizde bulabilirsiniz.

Bir köpeğin önünden kedi geçtiğinde, bunun sonucunun büyük bir sorun çıkacağını düşünebilirsiniz. Çünkü köpekler, bu durum karşısında kayıtsız kalamazlar ve deyimlere dahi konu olan, “kedi köpek gibi didişmek” gibi davranışları sergilemektedirler. İşte bunların hangi nedenlerden kaynaklanabileceğini, uzman kişilerin de görüşleri etrafında toplanan bilgilerden öğrenebilirsiniz.

Köpekler Evcil Olsa da Ataları Kurt…

Köpeklerin kedileri kovalamalarındaki en önemli etkenlerden birisi de içgüdüleri ile hareket etmeleridir. Çünkü evcilleştirilse dahi, ataları kurt olan köpeklerin, avcılık iş güdüsü bir hayli baskındır. Kendilerinden küçük olan canlıları av olarak algıladıkları için bu karşılığı vermektedirler. Her ne kadar yemek için kovalamasalar dahi, peşine düşmeden duramadıkları da bir gerçektir.

Irklarına göre kovalama istekleri…

Bazı köpek ırklarına bakıldığında, hemcinslerine göre çok daha fazla kovalama isteklerinin olduğu görülmektedir. Bunların başında kurt köpekleri gelmektedir. Dachshund gibi bazı ırkların bu konuda çok fazla istekli oldukları görülmektedir.

Birbirlerini yanlış anlamaktadırlar.

Kedi ve köpeklerin doğası gereği gerçekleştirdikleri pek çok hareketin elbette bir nedeni bulunmaktadır. Kediler sinirlenirlerse kuyruk sallayabilirler ve köpekler bunu mutlu olduklarında yaparlar. Bunun gibi yanlış anlamalar ise köpeklerin kedileri kovalamasına neden olur. Bu konuda yaygın düşünceler arasında bulunmaktadır.

Kedilerin kokusunun tetiklediği düşünülmektedir.

Bazı görüşlere göre kedilerde bulunan kokuların, köpekleri harekete geçirdikleri savunulmaktadır. Buna göre genlerle ilgili olarak da fikirler ortaya atılmakta ve neticesinde bu sonuca varılmaktadır.

Köpeklerin kovalama konusunda eğitilmeleri.

Toplum içerisinde yapılan en büyük hatalardan birisi de köpekleri ve tüm canlıları, birbirleri ile olan karmaşaya ve kovalamaya sürüklemektedir. Köpeklerin bu konuda programlanmaları ve eğitilmeleri neticesinde, kedileri kovaladıkları ve hatta öldürdükleri dahi görülmektedir. Bu nedenle köpeklerin doğası ve davranışları ne olursa olsun, kötü düşüncede olan kişiler tarafından eğitildiklerinde çok daha olumsuz davranışları sergilemektedirler.

Köpeklerin kedileri kovalamaması için ne yapılmalıdır?

Evcil olan köpeklerdeki bu kovalama isteklerinden sahipleri olarak sizler de rahatsızlık duyuyor olabilirsiniz. Her ne kadar kötü eğitimle, kötü davranışları sergileseler de, iyi bir eğitim de köpeklerin, bu konuda iyi adımları atmalarını sağlayacaktır. Örneğin durması gereken yerde, bu komutu öğretirseniz veya yanınıza çağırmak için gel komutunu öğretecek şekilde eğitirseniz, bunların sizler için ne kadar faydalı olduğunu da görebilirsiniz.

Bununla birlikte tasmasız dış ortamlarda gezdirmediğinizde, yine köpeklerin kedilere karşı saldırmasının da önüne geçmiş olacaksınız. Tüm çabalarınıza rağmen bu konularda olumlu bir sonuç elde edemediğinizde, uzman bir veteriner kontrolünde gerekli bilgileri alabilirsiniz. Bu bilgilerin uzman kişiler tarafından aktarılması sayesinde çok daha başarılı ve sağlıklı sonuçlara ulaşabilirsiniz.