Cevaplıyoruz: Köpekler Neden Kusmuğunu Yer


Can dostunuzun olmasını istediğinizde evde beslemek isteyeceğiniz köpeklere dair bazı bilgileri bilmeniz gerekmektedir. Bu konuda henüz acemi iseniz bilmeniz gereken bazı hususlar vardır. Üstelik köpeklerin bazı alışkanlıkları sizi bir hayli şaşırtacaktır. Bunlardan birisi de köpeklerin kusmuğunu yemesidir.

Evet, yanlış duymadınız köpekler neden kusmuğunu yer ve bu son derece sağlıklı olduklarını gösterir. İşte şimdi size bu yazımızda köpeklerin kusmuğunu yemesi karşısında nasıl davranmanız gerektiğini ve hangi durumlarda bu davranışı sergilemediğini de aktarmak istiyoruz. Böylelikle köpeklerinizin vücut dilinden anlayabilecek ve ne durumda olduklarını daha iyi fark edebileceksiniz. Bu da sağlıklı bir şekilde takibini yapabilmeniz açısından faydalı olacaktır.

Köpeklere kusmuğunu yediği için kötü davranmayın!

köpekler neden kusmuğunu yer

İnsanların alışkanlıkları arasında bulunmasa da, köpeklerin bu alışkanlığını yadırgamamak gerekmektedir. Çünkü insanlar gibi davranmalarını beklemek ve can dostlarınıza bu davranışı nedeniyle kötü davranmak son derece hatalı bir davranış olacaktır. Bu içgüdüsel davranışları neticesinde köpeklerin sağlıklı olduğunu anlamanız mümkün olacaktır. Köpeklerinizi doğal haliyle sevmeye çalışmalısınız ve onları değiştirmemek için çaba göstermelisiniz.

Köpeklerin sağlıklı ve iştahı yerinde olduğunda bu davranışı sergileyebileceklerini de unutmamalısınız. Her ne kadar sıra dışı bir davranış gibi gelse de alışmaya çalışmalısınız. Çünkü bu davranışları onların doğalarında vardır ve onlar için son derece sıradan bir davranıştır.

Hastalıktan dolayı kusuyorsa kusmuğunu yemez!

köpekler neden kusmuğunu yer

Etraflarında başka hayvanların da bulunması halinde yemeklerine daha çok sahip çıkan ve oburlukları ile bilinen köpeklerin, kıskançlıklarından kaynaklı olarak çok hızlı bir şekilde mamalarını yediklerini görebilirsiniz. Bu nedenle de bir süre sonra hazımsızlık yaşayarak kustuklarını görmeniz mümkün olacaktır. Ancak işte bu aşamada sizi hayrete düşürecek olan bir davranış sergileyerek, kusmuklarını yeniden yiyeceklerdir.

Ancak, köpeklerin kusmuğu sarı ve koyu renkliyse bu onların hasta olduğunu işaret edecektir. Böyle bir durumda hastalıktan kaynaklı olarak kusması neticesinde bunu yemeyecektir. Siz de böylelikle köpeklerin hasta olduğunu anlamak için bir belirtiyi daha gözden kaçırmadığınızda, hiç vakit kaybetmeden veterinere başvuru yapabileceksiniz.

Ne zaman veterinere götürmelisiniz?

köpekler neden kusmuğunu yer

Bu detayı göz ardı etmemeye çalışmalısınız ve köpeklerin kusmuğunu yediğinde değil, yemediğinde uzman bir veterinere başvurmayı da ihmal etmemelisiniz. Köpeklerin kusmuğunu yememesi için ve hasta olduklarında müdahale edilmesi için bu davranışınızın son derece faydalı olacağını da göreceksiniz.

Aynı zamanda bu önlemleri almak ve uzman kişilere muayene ettirmek, hastalıklarını da iyileştirecekleri için son derece önemlidir. Beslenmesinde dikkat etmeniz gereken hususları ve neleri yedirmemeniz gerektiğini de böylece öğrenebileceksiniz. Çünkü midesinin bozulmasına veya iltihaplara neden olan faktörleri de böylece belirleyeceksiniz.