Öğrenelim: Köpeklerde Beslenme


Aslına bakılırsa köpekler etçil hayvanlar olarak bilinir. Buna rağmen yüzlerce yıldır insanlarla birlikte yaşadıkları için, beslenme şekilleri de insanlara benzemiştir. Yapılan araştırmalara göre insanlar 14 bin yıl önce vahşi kurtları evcilleştirmişlerdir. Bu süreç içinde köpekler hep insanlarla birlikte olmuştur. Bugün değişen insan yaşamı, köpeklerin de beslenmesini etkilemiştir. Ancak günümüzde de köpeklerin temel gıda maddeleri et ve kemiktir.

kopeklerde-beslenme

Köpeklerde beslenme, yedikleri etlerden hayvansal proteinler, kemikten ise kalsiyum alırlar. Ancak sadece et ve kemik ile beslenme şekli doğru değildir. Köpeklerin sadece et ve kemikle beslenmesi yarardan çok köpeğe zarar verir.

İnsanlarda nasıl yeterli ve dengeli beslenme önemli ise köpeklerin de yeterli ve dengeli beslenmeleri önemlidir. Köpekler de yedikleri gıdalardan ölçülü bir şekilde protein, mineral, vitamin ve enerji alabilmelidir.

kopeklerde-beslenme

Köpeğin evde bakılıyor olması ile bahçede bakılıyor olması arasında beslenme şekli farklı olmalıdır. Hatta köpeğin ırkı, cinsiyeti ve vücut yapısı da beslenmesinde önemlidir. Köpekler için standart bir beslenme şekli düşünülemez.

kopeklerde-beslenme

Köpeklerin yaşına göre beslenme şekli şu şekilde olmalıdır:

  • Yetişkin bir köpeğin fazla kilo almasına izin verilmemelidir. Bu hem görünüm olarak hem de sağlık bakımından doğru değildir. Hayvansal gıdalar yerine bitkisel gıda verilmesi tercih edilmelidir. Bu şekilde beslenen köpekler daha sağlıklı ve uzun ömürlü olurlar. Bitkisel gıdalarla beslenen köpekler daha genç dururlar.
  • Yaşlı köpeklerde artık metabolizma yavaşlar ve vücudundaki yağ oranı yükselir. Veteriner kontrolunda vitamin ve mineral takviyesi gerekir. Yaşlılık köpeğin kalsiyum gereksinimini arttırır. İçinde koruyucu kimyasal maddeler ve baharat bulunan gıdalar verilmemelidir. Örneğin sosis ve salam gibi gıdalar midesini bulandırır. Kuru mama kullanmak hem ekonomik hem de dengeli beslenme açısından daha uygundur.
  • Yavru köpekler bir aylık oluncaya kadar anne sütü ile beslenir. Sütten kesilen yavrulara önce gerekli aşılar yapılmalıdır. Bundan sonra anneye verilen kuru mama ıslatılarak yavruya verilebilir. İnek sütü verilecekse mutlaka su ile karıştırılmalıdır. Yavru köpeğe yaş mama da verilebilir. Kuru mamaya alıştıktan sonra yaş mama kademeli olarak bırakılmalıdır. Yavrunun sağlıklı gelişmesi için kuru mama daha uygundur. Gerekli olan bütün gıda maddeleri bu mamada bulunur.
  • Gebe köpeklerin gıda ihtiyacı daha yüksektir. Bu dönemde düşük enerjili ama protein, vitamin ve mineral bakımından zengin gıdalar verilmelidir. Köpeğin fazla yağlanmaması gerekir. Bu yüzden sık yürüyüşler yaptırılmalıdır. Veteriner gerekli görürse vitamin ve kalsiyum takviyesi yapılabilir.

Bu arada, çok küçük yavru köpekleri günde üç defa, biraz toparlanmış yavruları ise günde iki defa beslemek uygundur. Yetişkin köpekleri ise günde bir defa beslemek yeterlidir.