Köpeklerde Cilt Kanseri Hakkında Öğrenmeniz Gereken 6 Bilgi


Köpeklerde cilt kanseri, bildiğimiz gibi kanser kavramı, vücuttaki hücrelerin kontrolsüz bir biçimde çoğalması anlamına geliyor ve bunun neticesinde ortaya çıkan kötü huylu tümörlere verilen isim şeklinde açıklanıyor. Bu hücrelerin DNA’sının bozulması neticesinde diğer dokulara dağıldığı veya zarar verdiği de görülmektedir. Bir nevi diğer sağlıklı hücreleri de ele geçirdiğini söyleyebiliriz. İşte çeşitli nedenlerden dolayı ciltte meydana geldiğinde cilt kanseri şeklinde teşhis konmaktadır.

1. Köpeklerde Cilt Kanseri nedenleri nelerdir?

Köpeklerin güneşin zararlı ışınlarına fazla maruz kalmaları neticesinde bilimsel olarak da açıklanan cilt kanseri rahatsızlığıyla karşılaşmakta oldukları görülmektedir. Sevimli dostlarınızı tıraş ettirdiğinizde ona ne kadar büyük bir zararı vereceğinizi de göz ardı etmemeniz gerekmektedir.

2. Köpeklerde Cilt Kanseri belirtileri nelerdir?

Köpekciklerinizin cildinde oluşan yaralar varsa ve bunlar üzerinden uzun süre geçmesine rağmen iyileşmiyorsa, bu durumda cilt kanserinin belirtisi olabilir. Bununla da sınırlı kalmayıp, tüy dökülmelerinin, kırmızı renkte oluşan ve kanama özelliği gösteren yumruların, mor renge dönen ve kaşınan deri problemlerinin de cilt kanserini işaret edebileceğini söyleyebiliriz. Ayrıca pullanmış deri veya derinin renk hücrelerinin ölmesi neticesinde yaşanan birtakım belirtiler de köpeklerde cilt kanserini haber edebilir.

3. Köpeğimin Cilt kanseri olabileceğinden şüpheleniyorum. Ne zaman doktora götürmeliyim?

Yukarıdaki belirtilerini görmeye başladığınız andan itibaren uzman bir veteriner doktora götürmeniz gerekmektedir. Her kanser türünde olduğu gibi cilt kanserinde de erken teşhisin sevimli dostlarınızın sağlığını kontrol altına almak amacıyla önemli olduğunu unutmamanız gerekmektedir.

4. Köpeklerde Cilt Kanseri teşhisi nasıl yapılır?

Şüphelerinizde haklı olup olmadığınızı belirlemek ve köpeklerinizin cilt kanserine yakalanıp yakalanmadığına dair teşhisi yapabilmek amacıyla veteriner hekimler tarafından biyopsi yapılacaktır. Neticesinde cilt kanseri olduğunun anlaşmasıyla birlikte hangi evrede olduğu da tespit edilecektir.

5. Köpeklerde Cilt Kanseri tedavisi var mıdır?

Köpeklerinizin cilt kanserine yakalandığı uzmanlar tarafından da teşhis edildikten sonra, uygulanacak tedavi yöntemlerine karar verilecektir. Çünkü genel sağlık durumlarının göz önünde bulundurulması gerekmektedir. Buna uygun bir tedavinin belirlenmesinin ardından gerekli işlemlere hemen başlanacaktır. Bu aşamada hem köpeğinizin moralini yüksek tutmayı ihmal etmemeli, hem de sahibi olarak güçlü durmalısınız.

6. Köpeklerde Cilt Kanseri nasıl önlenir?

Can dostlarınızı cilt kanserinden korumanın en temel yolu ve yöntemi ise tıraş ettirmemekten geçmektedir. Çünkü cilt kanserine karşı korumakta olan tüylerinin yok olması demek, bu tehditle karşılaşacakları anlamına gelecektir. Bu nedenle de çok zorunlu olmadıkça köpeklerinizi tıraş ettirmemeye özen göstererek, cilt kanserine karşı önlem alabilirsiniz.