Cevaplıyoruz: “Köpeklerde Ötenazi”


Ülkemizde kesinlikle bir seçenek olarak kabul edilmeyen ve ancak geçerli durumların yaşanması halinde veteriner doktorlar tarafından kararı verilebilen uygulamalardan birisi ötenazidir. Aynı zamanda uyutma anlamına gelmektedir ve evimizden bir kişi olarak kabul ettiğiniz can dostlarınızın daha fazla acı çekmesini istemediğinizde gerçekleştirilebilmektedir. Kalben bağlı olduğunuz hayvanlarınızda sağlık sorunlarını yaşamanızın neticesinde bu uygulamalar yapılmaktadır.

Köpeğinizin hayatını kurtarmanızın mümkün olmadığı durumlarda, daha fazla acı çekmelerini engellemek için son derece üzücü bir şekilde bu kararı alabilirsiniz. Ötenazi, aynı zamanda uyutma anlamına gelmektedir ve normal bir uyutmanın dışında, artık gözlerini bir daha hayata açmayacak şekilde yaşamının sonlandırılması demek olacaktır. Bu kararı vermek tahmin ettiğinizden daha zordur ve kabul edilebilecek gibi bir karar değildir.

Köpeklerde ötenazi nedir?

Bazı durumlarda köpeklerde ötenazi yapılmasına karar verilebilir. Bu uygulama için bazı ilaçlar ve kimyasal maddeler kullanılacaktır. Bunun neticesinde acı çekmeden ölmesine olanak verilecektir. Bu ilaçlar, can dostlarınızın dolaşım sistemlerini ve solunumlarını ani bir şekilde durduracaktır. Bu da hayatını sonlandıracak olan uygulamaların yapılması anlamına gelecektir.

Köpeklerde ötenazi çeşitleri nelerdir?

Ötenazi uygulamalarını iki çeşitte incelemek mümkündür. Birincisi aktif ötenazi, diğeri ise pasif ötenazidir.

  • Aktif ötenazi tedavisi mümkün olmayan hastalıklardan dolayı ve daha fazla acı çekmesini istemediğiniz durumlarda yerine getirilmektedir. Aktivitelerini yerine getirme konusunda sorun yaşayan köpeklerde bu uygulamalar, veteriner hekimlerin görüşleri doğrultusunda gerçekleştirilmektedir.
  • Pasif ötenazi ise tam tersi nedenlerden dolayı yapılmaktadır. Tıbben tedavisi olmasına rağmen köpek sahiplerinin tedavi masraflarından kaçınması nedeniyle, hayatlarını sonlandırmayı tercih etmeleriyle birlikte uygulanır. Diğer bir nedeni ise köpeğe bakmayı reddetmesi şeklindedir. Ancak yasal olmayan bu uygulamanın kesinlikle kabul edilmemesi gerekmektedir. Bu nedenler, bir canlının hayatını sonlandırmak için kesinlikle geçerli değildir. Böyle bir durumda tedavi masrafları için gerekli kurum ve kuruluşlarla irtibata geçmek çok daha faydalı olacaktır. Zira bir canlının hayatını parayla ölçmek kesinlikle mümkün değildir.

Köpeklerde ötenaziye kimler karar verebilir?

Köpeklerin bazı rahatsızlıklardan dolayı acı çekmesine rağmen, eğer bu durumlar ilaçlarla önlenebiliyorsa, ötenazi kesinlikle ilk seçenek olmayacaktır. Çünkü öncelikle sağlıklı yaşamasını sağlayacak adımların atılmasına olanak verilecektir. Ancak mutlu bir yaşam sürmesinin mümkün olmayacağı durumlarda ise yine ötenaziye karar verecek olan kişiler veterinerlerdir. Hayvanseverler için son derece zor bir karar olan köpeklerde ötenazi için hastalıkların iyileşemeyecek seviyeye gelmesi durumunda, daha çok acı çekmesinin önleneceği de görülecektir. Bu uygulamaların uzman kişiler tarafından ve alacakları kararlar doğrultusunda yapılması gerekmektedir.