Köpeklerden İnsanlara Uyuz Bulaşır Mı?


Köpeklerden insanlara uyuz bulaşır mı, köpeklerden insanlara uyuz bulaşırsa ne gibi riskler görülebilir. Bu soruların cevabını içeriğimizde bulabilirsiniz.

Canınız kadar sevdiğiniz ve aranızda ciddi bir bağın oluştuğu köpeklerinizdeki bazı rahatsızlıklar sizleri de huzursuz edebilir. Bunun çeşitli nedenleri bulunacaktır ve bazı endişeleri de beraberinde getirecektir. Köpeklerdeki uyuz hastalığının hem sevimli dostlarınıza, hem de insanlara nasıl zararlar verebileceğini ve bunun bulaşıcı olup olmadığını da sizlerle paylaşacağız.

Köpeklerde uyuz belirtileri nelerdir?

Bu rahatsızlığa yakalanmış olan köpeklerde bazı değişimler görülür. Bunlar arasında en yaygınlıkları kızarıklıklar, tüy dökülmeleri, yaralar, kepeklenmeler, deriden kötü kokuların gelmesi veya matlaşma gibi problemler olacaktır. Bu gibi durumlarda tedavilerin gerçekleştirilmesi amacıyla mutlaka uzman bir veteriner ile görüşmelerin yapılması sağlanmalıdır.

Köpeklerde uyuz nelere yol açar?

Derilerin üzerinde duran demodextir uyuz etkeni olarak görülmektedir. Asıl nedeni de budur ve hiçbir probleme neden olmamaktadır. Ancak bazı durumlarda bağışıklık sistemini zayıflatarak, hastalıklara açık hale gelmesine neden olmaktadır. Güçsüz kalmasına etken olan bazı faktörleri de barındırmakta olduğunu söylemek mümkündür.

Köpeklerden diğer hayvanlara uyuz bulaşır mı?

Aynı yemek kabını veya tasma gibi malzemeleri kullanmakta olan hayvanlarda köpeklerden uyuz bulaşma ihtimali yüksektir. Bu nedenle malzemelerin tek köpek tarafından kullanılmasına özen gösterilmelidir. Aynı zamanda uyuz problemi yaşayan köpeğin malzemelerini ayırmalı ve veteriner kontrolünde bırakmaya özen göstermelisiniz. Çünkü yaşlılık döneminde olan köpeklere bulaştığında, genç köpeklerden daha fazla rahatsızlığı göstermektedir.

Köpeklerden insanlara uyuz bulaşma riski nedir?

Köpeklerden köpeklere daha hızlı bulaşan uyuz hastalığının, insanlara ise bulaşma riski daha düşüktür. Çünkü insanların derisinin üzerinde kolay barınamayan bu etkenlerin, rahatsızlığı da yaşatmamakta oldukları görülmektedir. Ancak insanlarda bulunan açık yaraların, köpeklerle temas etmesi halinde bulaşabileceğini de unutmamak gerekmektedir. Bu nedenle açık yarası olan insanların, uyuz hastalığına yakalanan köpeklerle iletişimini bir süreliğine koparmaları gerekmektedir.

Çünkü bağışıklığın düşmesiyle birlikte bundan faydalanarak, etkenlerin insanların vücuduna da yerleşmekte oldukları görülmektedir. Kolayca üreyen bu etkenlerin vereceği zararlardan korunmak amacıyla tedbirlerinizi hemen almaya başlayabilirsiniz.

Köpeklerde uyuz hastalığından korunmak için neler yapılmalıdır?

Köpeklerin derilerinin daha sık tımar yapılması gerekmektedir. Sık sık yıkamamaya özen göstermelisiniz. Aksi halde daha çok deri hastalığını kapabileceğini de unutmamalısınız. Bulunduğu çevrede uyuz faktörünü tetikleyen sebepler varsa, bunları ortadan kaldırmaya özen göstermelisiniz. Aynı zamanda diğer hayvanlarla kullandıkları ortak malzemeleri kısıtlamalı ve kendisine özel olan alanları oluşturmalısınız. Böylece dış bakımlarına dair uygulamaları yaptığınızda, daha dirençli bir duruma gelmesini sağlayarak, tüm adımları sağlıklı bir şekilde atmaya başlayabilirsiniz ve insanlar için de sağlıklı kararları alabilirsiniz.